Connect with us

ACTUALITATE

România a câştigat trei medalii de aur, în prima zi a Cupei Europene de judo Under-21 de la Cluj-Napoca

Publicat

Sursa foto: www.frjudo.ro

România a cucerit trei medalii de aur, sâmbătă, în prima zi a Cupei Europeane de judo Under-21, găzduită de Sala Sporturilor ''Horia Demian'' din Cluj-Napoca.

Mircea Tomescu s-a impus la cat. 60 kg, Lucian Borş-Dumitrescu a câştigat la cat. 66 kg, iar Adrian Şulcă a câştigat la cat. 73 kg.

Medalii de bronz au obţinut Adrian Olaru (66 kg), Olga Severin (63 kg) şi Alina Jorovlea (+78 kg).

Pe locul 5 s-au clasat cinci judoka învinse în meciurile pentru medaliile de bronz: Mihai Băloi, Adam Radvanszki (ambii la cat. 60 kg), Teodora Oprişca Pop (63 kg), Bianca Prodan, Carina Jurca (ambele cat. +78 kg).

Clasări pe locul 7 au reuşit Vladimir Grădinaru, Alexandru Popa (ambii cat. 60 kg), Szilard Radvanszki (73 kg), Cătălina Topală, Kimberley Ungureanu (ambele cat. 63 kg), Denisa Marin (70 kg), Georgiana Miler, Paula Paştiu (ambele +78 kg).

România participă cu 47 de judoka la masculin şi 37 la feminin.

La competiţie s-au înscris 234 de judoka din 27 de ţări, 139 la masculin şi 95 la feminin.
AGERPRES

 

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Sergiu Negulici, expoziție interactivă. Eveniment organizat în cadrul Zilelor Eminescu

Publicat

sergiu negulici, expoziție interactivă. eveniment organizat în cadrul zilelor eminescu

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu” invită, în cadrul Zilelor Eminescu, la o expoziție interactivă. Artistul Sergiu Negulici va transforma holul de la etaj al Teatrului „Mihai Eminescu” din Botoșani într-un spațiu de traversare și tensiune, situat la granița dintre realități aparent incompatibile.

Instalația propusă funcționează ca o fisură între lumi: un spațiu aparent steril, construit din folii de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Expoziția „Cromatici ipoteștene”, de Aurel Azamfirei, la Memorialul Ipotești

Publicat

expoziția „cromatici ipoteștene”, de aurel azamfirei, la memorialul ipotești

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Botoșani, vernisează expoziția Secvențe ipoteștene a artistului plastic Aurel Azamfirei. Evenimentul face parte din programul Zilelor Eminescu – Ziua Culturii Naționale și va avea loc miercuri, 14 ianuarie 2026, la ora 13:00, în Sala Portaluri a Memorialului Ipotești.

Expoziția Secvențe ipoteștene este parte din proiectul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autostrăzile A7 și A8, esențiale pentru nord-estul țării, pe lista proiectelor prioritare ale Ministerului Finanțelor

Publicat

Încă 50 de kilometri din autostrada moldovei ar putea fi

Publicitate

Ministerul Finanțelor a publicat lista actualizată a proiectelor de investiții publice semnificative. Documentul centralizează proiectele cu o valoare totală de peste 100 milioane lei, ierarhizate conform metodologiilor de selecție și prioritizare.

Publicarea acestei liste reprezintă un instrument de monitorizare a eficienței cheltuielilor de capital și a impactului acestora în economie.

În prezent, portofoliul monitorizat cuprinde 195 de proiecte, cu o...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Starea de sănătate a mamei și a celor doi copii internați la Spitalul Suceava s-a ameliorat. Cum puteți ajuta familia greu încercată

Publicat

lângă noi: mașină răsturnată în albia râului bistrița, la suceava.

Publicitate

Starea de sănătate a mamei și a celor doi copii care au rămas internați la Spitalul Clinic Județean Suceava s-a ameliorat, după accidentul produs la Vatra Dornei, informează Televiziunea Intermedia.
Medicul urgentist Tiberius Brădățan a declarat că băiatul în vârstă de 16 ani a fost detubat, însă a rămas sub supraveghere în secția de Anestezie și Terapie Intensivă.
Reamintim că, în data de 6 ianuarie, un autoturism în care se aflau...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe