Connect with us

EVENIMENT

Naționala României a urcat pe 37 în clasamentul FIFA şi va fi în urna a doua pentru preliminariile CM 2022

Publicat

Naţionala României a reuşit un salt de şapte locuri şi se află pe poziţia a 37-a în clasamentul Federaţiei Internaţionale de Fotbal (FIFA) dat publicităţii joi, astfel că se va afla în a doua urnă valorică pentru tragerea la sorţi a grupelor preliminare europene pentru Cupa Mondială din 2022, potrivit site-ului FRF.

Progresul reprezentativei României vine după rezultatele înregistrate în noiembrie, 5-3 cu Belarus în meci amical, 3-0 cu Norvegia la ''masa verde'' şi 1-1 cu Irlanda de Nord, în deplasare, ultimele două în Liga Naţiunilor.

România şi Ungaria sunt reprezentativele europene cu cea mai mare evoluţie faţă de luna trecută - salt de şapte poziţii.

România se află în primele 20 de echipe ale Europei şi va fi în urna a doua valorică la tragerea la sorţi pentru Mondialul din Qatar, ceremonie programată în data de 7 decembrie.

Cele 55 de reprezentative europene vor fi împărţite în şase urne valorice, primele cinci de câte 10 echipe, ultima de 5 echipe. Vor fi stabilite, prin tragere la sorţi, 10 grupe de câte 5 şi 6 echipe. Câştigătoarele celor 10 grupe se vor califica la CM 2022, ocupantele locurilor secunde vor intra într-o serie de două baraje pentru a stabili ultimele trei echipe europene calificate.

Urnele pentru tragerea la sorţi a grupelor preliminare CM 2022:

Urna 1: Belgia, Franţa, Anglia, Portugalia, Spania, Italia, Croaţia, Danemarca, Germania, Olanda;

Urna 2: Elveţia, Ţara Galilor, Polonia, Suedia, Austria, Ucraina, Serbia, Turcia, Slovacia, România;

Urna 3: Rusia, Ungaria, Irlanda, Cehia, Norvegia, Irlanda de Nord, Islanda, Scoţia, Grecia, Finlanda;

Urna 4: Bosnia-Herţegovina, Slovenia, Muntenegru, Macedonia de Nord, Albania, Bulgaria, Israel, Belarus, Georgia, Luxemburg;

Urna 5: Armenia, Cipru, Insulele Feroe, Azerbaidjan, Estonia, Kosovo, Kazahstan, Lituania, Letonia, Andorra;

Urna 6: Malta, Moldova, Liechtenstein, Gibraltar, San Marino.
AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Fumătorii plătesc tot mai mult. Unul dintre cei mai mari distribuitori din România scumpește de luni toate țigările

Publicat

fumat.jpg






De luni, JTI, al doilea mare distribuitor de țigări din România, a majorat prețurile tuturor mărcilor pe care le comercializează, inclusiv cel mai popular brand, Winston, cu 1 leu per pachet. Aceasta vine la scurt timp după ce liderul pieței, BAT, aplicase deja o scumpire similară.

Specialiștii estimează că și Philip Morris, al treilea jucător important de pe piață, va urma exemplul concurenților în perioada...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tânăr din Gherla, reținut după ce și-a agresat concubina și a ignorat ordinul de protecție

Publicat

violenta domestica.jpg






Polițiștii din Gherla au reținut pentru 24 de ore un tânăr de 21 de ani, cercetat pentru violență în familie și nerespectarea măsurilor impuse printr-un ordin de protecție provizoriu.

Incidentul s-a produs în noaptea de 18 ianuarie, în jurul orei 04.30, într-un imobil de pe strada Trandafirilor. Conform polițiștilor, tânărul și-ar fi agresat fizic concubina, o tânără de 29 de ani, aplicându-i o...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Hoți prinși ca-n filme. Prejudiciu de 18.000 de lei după spargerea unui case în Florești

Publicat

politie 11 e1748684213252.jpg






Doi bărbați din Florești, de 24 și 32 de ani, au fost prinși de polițiști la scurt timp după ce au pătruns prin efracție într-un imobil aflat în construcție și au furat scule și unelte în valoare de 18.000 de lei.

Incidentul a avut loc în noaptea de 15/16 ianuarie, iar bunurile au fost găsite intacte într-un pod din comună, prejudiciul fiind recuperat integral.

Cei doi suspecți au fost reținuți pentru...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Dinamo – U Cluj 1-0. „Câinii” urcă pe podium. Universitatea Cluj, înfrângere grea în lupta pentru play-off

Publicat

u cluj e1768766022978.jpg






Dinamo – U Cluj, derby-ul etapei cu numărul 22 din SuperLigă, s-a încheiat cu victoria la limită a dinamoviștilor, scor 1-0, într-un meci în care formația lui Zeljko Kopic a arătat mai multă determinare și eficiență.

„Câinii” urcă provizoriu pe podium, în timp ce Universitatea Cluj ratează o șansă importantă de a rămâne aproape de zona play-off-ului.

Karamoko, decisiv înainte de pauză

Prima...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe