Connect with us

ACTUALITATE

România, cel mai semnificativ declin al vânzărilor auto din Europa, în ianuarie

Publicat

Înmatriculările de autoturisme noi în Europa (UE plus Marea Britanie şi ţările EFTA) au scăzut cu 25,7% în ianuarie, comparativ cu perioada similară din 2020, arată datele publicate miercuri de Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), iar România, Spania şi Slovacia au raportat cel mai semnificativ declin.

Datele statistice sunt valabile pentru cele 27 de state membre ale Uniunii Europene, plus Marea Britanie şi ţările din Asociaţia Europeană a Liberului Schimb (EFTA), respectiv Islanda, Liechtenstein, Norvegia şi Elveţia.

Un număr de 824.835 autoturisme au fost înmatriculate luna trecută în Europa, comparativ cu 1,13 milioane în ianuarie 2020.

Conform ACEA, declinul pieţei auto europene a fost determinat de înăsprirea restricţiilor introduse pentru a stopa extinderea pandemiei de coronavirus (COVID-19) şi de incertitudinile economice globale.

În ianuarie, piaţa auto din România a înregistrat o scădere cu 51,90%, fiind înmatriculate 6.004 autoturisme, faţă de 12.489 vehicule în perioada similară din 2020. Slovacia a raportat un declin de 50,60% luna trecută.

Cele cinci mari pieţe europene au înregistrat scăderi în ianuarie, de la minus 51,5% în Spania, la 39,5% în Marea Britanie, 31,1% în Germania, 14% în Italia şi 5,8% în Franţa, arată datele ACEA.

Numărul înmatriculărilor de autoturisme noi în Europa a scăzut cu 24,3% anul trecut, la 11,96 milioane, cel mai sever declin anual de când se publică aceste date, în timp ce România a raportat un recul de 21,8%.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Incendiu violent la Hănești! Casă distrusă de flăcări. Proprietarul a încercat să salveze din lucruri, dar a fost neputincios

Publicat

foto: incendiu violent la hănești! casă distrusă de flăcări. proprietarul

Publicitate

Incendiu violent într-o gospodărie din Hănești – o casă a fost distrusă de flăcări

 

 

Astăzi, un incendiu puternic a izbucnit într-o gospodărie din localitatea Hănești. La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Stației Săveni, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, împreună cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Hănești.

 

Primii care au ajuns la fața locului au fost pompierii…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O mamă cu copilul în brațe a fost surprinsă în timp ce traversa grăbită strada printre două TIR-uri, la doar câțiva pași de o trecere pentru pietoni

Publicat

o mamă cu copilul în brațe a fost surprinsă în

Publicitate

Graba și inconștiența unei mame au fost la un pas să producă o tragedie în urma căreia și-ar fi putut pierde viețile. Mama cu copilul în brațe a fost surprinsă în timp ce traversa grăbită strada printre două TIR-uri, la doar câțiva pași de o trecere pentru pietoni. Imaginile au fost publicate pe Facebook de Poliția Română.

„O fotografie. O mamă cu copilul în brațe, trecând grăbită printre două TIR-uri, iar la doar câțiva pași……

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Pe urmele preoților de altădată: Familia Sandovici și slujitorii bisericii din Broscăuți, pomeniți cu evlavie și recunoștință

Publicat

pe urmele preoților de altădată: familia sandovici și slujitorii bisericii

Publicitate

Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Broscăuți a fost, în Sărbătoarea Sfinților Arhangheli, loc de aducere-aminte și de prețuire a celor care, prin slujire și învățătură, au zidit suflete și au întărit credința strămoșească.

Într-o atmosferă de rugăciune și recunoștință, au fost pomeniți preoții din familia Sandovici și ceilalți slujitori ai altarului, înhumați lângă sfântul locaș, a căror viețuire a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Energia electrică s-a scumpit cel mai mult în luna octombrie, cu 72,3% în ritm anual

Publicat

plafonarea facturilor la gaze și energie electrică. nouă schemă propusă

Publicitate

Energia electrică s-a scumpit cel mai mult în octombrie, cu 72,3% în ritm anual, dar cu un preț în scădere cu 0,27% față de luna precedentă, urmată de fructele proaspete, cu 22,74% în ritm anual, și de cacao și cafea, cu o creștere anualizată de 20,77%, potrivit datelor Institutului Național de Statistică, publicate miercuri.

În categoria mărfurilor alimentare, au mai fost consemnate creșteri de preț importante la cafea, de 19,25%, la fructe…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe