EVENIMENT
România forțează aderarea la Schengen. Planul care ne poate readuce la masa negocierilor. „Un nou vot nu va mai putea fi unul politic”

România forțează aderarea la Schengen, după ce europarlamentarul PMP Eugen Tomac a anunțat că a depus, luni, o acțiune la Curtea de Justiție a Uniunii Europene. Prin acest demers, se cere instanței să constate nelegalitatea deciziei prin care Consiliul Justiție și Afaceri Interne (JAI) a respins, pe data de 8 decembrie 2022, aderarea României la spațiul Schengen.
România forțează aderarea la Schengen
Așadar România mai face un pas spre reluarea discuțiilor privind aderarea României la spațiul Schengen. Europarlamentarul PMP Eugen Tomac a făcut public ultimul său demers. Mai exact, eurodeputatul român a spus că a atacat la Curtea de Justiție a Uniunii Europene decizia prin care Consiliul Justiție și Afaceri Interne (JAI) a respins, pe data de 8 decembrie 2022, aderarea României la spațiul…
Citește mai mult pe impact.ro
EVENIMENT
Începe festivalul camioanelor tunate, la Alba Iulia. PROGRAM Truck Tuning Art 2025 și traseul de intrare în șanțurile Cetății

Începe Truck Tuning Art 2025 la Alba Iulia. Vineri, 8 august, sute de camioane tunate vor intra în oraș, vor circula pe mai multe străzi și vor intra în șanțurile Cetății, vineri după-amiaza. Este cel mai important eveniment de profil din estul Europei.
Vor participa peste 300 de camioane, din România, Croația, Ungaria, Italia, Suedia, Slovenia, Cehia și Polonia.
Truck Tuning Art 2025: Traseul de intrare în Cetatea Alba Iulia
Coloana de camioane va fi formată la intrarea în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Află ce drepturi ai dacă suferi un accident de muncă sau o boală profesională. Statul te sprijină

Orice salariat care suferă un accident de muncă sau dezvoltă o boală profesională are dreptul, prin lege, la sprijin financiar și medical din partea statului.
Asigurarea pentru accidente de muncă și boli profesionale, gestionată de Casa Națională de Pensii Publice, este parte din sistemul de protecție socială și are rolul de a proteja lucrătorii în fața riscurilor profesionale.
Ce beneficii primește…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

8 august: Ziua internațională a pisicii. În această zi, toți iubitorii de pisici sărbătoresc prezența acestor animale în viețile noastre și bucuria pe care o aduc.
Ziua internațională a pisicii marchează ocazia de a celebra și de a aprecia aceste animale de companie cu personalități unice, obiceiuri adorabile și cu un farmec aparte prin care reușesc să se facă iubite.
Astfel, de-a lungul istoriei, pisicile au fost considerate creaturi misterioase și fascinante. Din Egiptul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Patronatul HORECA: Firmele cu mașini de aprovizionare din Cluj, probleme uriașe. Primăria a rezolvat situația

Asociația Patronală HORECA solicită Primăriei și Consiliului Local Cluj-Napoca abrogarea a două hotărâri de consiliu care afectează grav activitatea de aprovizionare la nivelul municipiului, având un ”impact economic devastator”. Măsurile de eliminare a traficului de tranzit nu țin cont și de traficul de aprovizionare internă din Cluj-Napoca.
Reprezentanții asociației au criticat eliminarea completă a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro