Connect with us

ACTUALITATE

România participă cu 27 de sportivi la Europenele de la Baku la gimnastică aerobică

Publicat

Sursa foto: Facebook

România va participa cu o delegaţie formată din 27 de sportivi la cea de-a 11-a ediţie a Campionatelor Europene de gimnastică aerobică, pentru juniori şi seniori, care va avea loc la Baku (Azerbaidjan), în perioada 24-26 mai.

Loturile de juniori, format din 12 sportivi, şi de seniori, alcătuit din 15 gimnaşti, au plecat marţi dimineaţa spre Azerbaidjan.

La juniori vom fi reprezentaţi de Daniel Ţavoc, Selena Sotânga, Daria Mihaiu, Mirela Frâncu, Claudia Gheorghe, Catinca Geamănu, Darius Branda, Ebru Gheneghez, Leonard Manta, Victoria Scupra, Cătălina Straliciuc şi Ioana Calenici.

În competiţiile seniorilor vor concura Marian Broţei, Mihai Popa, Gabriel Bocşer, Dacian Barna, Ştefan Huştea, David Gavrilovici, Teea Milea, Flavia Sentea, Sandra Dincă, Steliana Stoenescu, Sarmiza Niculescu, Szofia Meszar, Andreea Bogati, Bianca Becze şi Isabela Dumitraşcu.

Staff-ul le cuprinde pe Mădălina Cioveie (antrenor), Alexandra Ghezea (antrenor), Petra Teleman (asistent medical), Cristiana Spînu (arbitru), Mariana Mezei (arbitru), Maria Fumea (şef echipă), Simona Amânar (şef de delegaţie) şi Alina Drăgan, în calitate de vicepreşedinte al Comitetului Tehnic UEG.

La ediţia trecută a Europenelor, desfăşurată în 2017, la Ancona (Italia), România a cucerit la juniori patru medalii, aur la grup, argint pe echipe şi bronz la individual masculin şi trio. La seniori, bilanţul a fost de trei medalii de aur, la echipe, trio şi grup, şi trei de bronz, la trio, aero dance, şi la perechi mixte.
AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO: Sfânta Cuvioasă Teodora va avea casă la Botoșani. PS Nichifor Botoșăneanul a pus piatra de temelie a noii biserici. Pr. Cătălin Ailenei a fost hirotesit iconom stavrofor

Publicat

video: sfânta cuvioasă teodora va avea casă la botoșani. ps

Publicitate

De Ziua Națională a României, credincioșii din Botoșani au avut parte de un eveniment rar, cu mare încărcătură duhovnicească, slujba de sfințire a locului pe care se va construi biserica închinată Sfintei Teodora de la Sihla, împreună cu punerea pietrei de temelie și frumoasei sfințirea troițe amplasate în interior, închinată Sfinților Cuvioși Cleopa și Paisie de la Sihăstria. Slujba a fost oficiată de Preasfințitul Nichifor în fruntea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Grenadă de mână defensivă, descoperită într-o pădure din Drislea

Publicat

foto: grenadă de mână defensivă, descoperită într o pădure din drislea

Publicitate

Un element de muniție rămas neexplodat din timpul conflictelor armate, a fost descoperit, astăzi, într-o pădure din localitatea Drislea, de un bărbat pasionat de detecția metalelor. Realizând pericolul, acesta a chemat în sprijin echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Nicolae Iorga” al Judeţului Botoșani.

 

Pirotehnicienii au constatat faptul că este vorba de o grenadă de mână ofensivă model RG -42, în perfectă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Defilare cu tricolorul și emoție la Știubieni: Elevii din ansamblul „Valea Bașeului” au sărbătorit Ziua Națională a României

Publicat

defilare cu tricolorul și emoție la Știubieni: elevii din ansamblul

Publicitate

Ziua Națională a României a fost sărbătorită astăzi cu emoție și mândrie de elevii Școlii Gimnaziale Nr.1 Știubieni și ai Școlii Gimnaziale Nr.2 Negreni, reuniți în Ansamblul folcloric „Valea Bașeului”. Copiii au ales să marcheze 1 Decembrie alături de comunitatea locală, transformând satul într-o adevărată scenă de tradiții și patriotism.

Evenimentul a început în fața Primăriei Comunei Știubieni, unde elevii, îmbrăcați în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Ceremonie impresionantă la Darabani de Ziua Națională

Publicat

foto: ceremonie impresionantă la darabani de ziua națională

Publicitate

Comunitatea din Darabani a demonstrat că știe să prețuiască valorile naționale și au cinstit cum se cuvine sărbătoarea tuturor românilor.

,,1 Decembrie, Ziua Națională, ziua unității, ziua în care ne reamintim cu mândrie de cei care au crezut în unitate, în curaj și în puterea unui popor.

România înseamnă oamenii ei: cei care muncesc, care creează, care ajută, care ridică prin eforturile lor comunități și speranțe.

 

La mulți ani,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe