ACTUALITATE
România, printre ţările cu cea mai redusă scădere a cheltuielilor aferente consumului gospodăriilor în 2020

Cheltuielile aferente consumului gospodăriilor au scăzut cu 8% în 2020 comparativ cu 2019, cea mai semnificativă reducere anuală de când se publică aceste date, şi este cauzată de efectele pandemiei de coronavirus, a anunţat luni Oficiul European de Statistică (Eurostat).
Măsurile de distanţare socială, restricţiile impuse de guverne privind libera circulaţie şi activităţile economice neesenţiale au afectat sever cheltuielile aferente consumului gospodăriilor.
Toate statele membre UE au raportat în 2020 o scădere a cheltuielilor aferente consumului gospodăriilor. Datele pentru România, Grecia, Germania, Belgia, Franţa, Croaţia, Cipru, Ungaria, Olanda şi Portugalia sunt provizorii, menţionează Eurostat.
Cel mai semnificativ declin a fost înregistrat în Malta
Comparând 2019 cu 2020, cel mai semnificativ declin a fost înregistrat în Malta (minus 22,2%), Croaţia (minus 16,2%), Spania minus 15,8%) şi Grecia (minus 15,6%), iar cea mai redusă scădere a fost în Slovacia (minus 2,3%), Danemarca (minus 2,4%), Lituania (minus 2,8%), Polonia (minus 3,3%), Suedia (minus 3,8%) şi România (minus 4,3%).
Recent, Eurostat a informat că în 2020 cel mai semnificativ declin în cheltuielile aferente consumului gospodăriilor a fost observat anul trecut la categoria „restaurante şi hoteluri” (minus 38% comparativ cu 2019), „îmbrăcăminte şi încălţăminte”, „transport” şi „activităţi recreative şi culturale” (toate cu minus 17%). În schimb, cel mai important avans s-a înregistrat la „alimente şi băuturi non-alcoolice” (3%) şi „comunicaţii” (2%).
În 2020, peste un sfert (26%) din cheltuielile aferente consumului gospodăriilor au fost alocate pentru „locuinţă, apă, electricitate, gaz şi alţi combustibili”, înaintea „alimentelor şi băuturilor non-alcoolice” (15%) şi „transportului” (12%). Agerpres
sursa foto: ec.europa.eu
Urmărește știrile romania24.ro pe Google News

ACTUALITATE
Avarie la o conductă de apă din Aiud: Mai multe străzi au rămas fără apă potabilă. Zona afectată

O avarie s-a produs, luni, 16 mai, la o conductă de apă potabilă din Aiud. Pentru a remedia situația, compania APA CTTA SA, sucursala Aiud a anunțat că pe mai multe străzi din zona afectată s-a întrerupt furnizarea apei potabile.
S-a întrerupt furnizarea apei potabile pe străzile: Moților, Livezii, Fântanele, Paltiniș, Abrudului, Valea Aiudului, Codrului, Dorului, iar operatorul anunță că nu va fi furnizată apă până la ora 16.00.
Eventualele perturbații, precum și zona în care ele apar, pot fi semnalate la Dispeceratului Alba Iulia la numarul de telefon : 0258 – 834501, în vederea intervenției.
Fiți la curent cu ultimele noutăți….
Citește mai mult pe Alba24.ro
ACTUALITATE
Scandal la Eurovision. Mircea Buteanu, organizator de evenimente din Cluj: Rușine Europei. Rușine nouă că acceptăm manipularea

Mircea Buteanu, organizator clujean de evenimente, vorbește despre concursul Eurovision 2022 care s-a sfârșit cu un nou scandal, de data acesta privind jurizarea. Practic, la concursul câștigat de reprezentanții Ucrainei, votul juriului din România a fost anulat, la fel ca cel din alte cinci țări.
Mircea Buteanu spune că ceea ce s-a întâmplat este o imensă bătaie de joc.
Scandal la Eurovision: Mircea Buteanu – „Au anunț clasamentul lor ca fiind cel decis de juriul român”
„Despre rezultatul Eurovision ’22. În urma acestui, așa-zis concurs, discuțiile despre valoarea artistică a prezențelor de pe scenă nu mai au niciun rost având în vederea imensa bătaie de joc care s-a întâmplat. Fără nicio explicație, într-un abuz specific bazat pe argumentul <<pentru că putem>>, EBU – organizatorul Eurovision – a anulat voturile juriului din 6 țări și le-a înlocuit cu clasamente pe care ei le-au…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Rotary Alba Iulia va strânge PET-urile de pe lacul de acumulare de la Obreja de Căpâlna, cu ajutorul unui utilaj special

Evenimentul prin care s-a marcat aniversarea Rotary Club Alba Iulia a oferit organizatorilor prilejul de a prezenta programul internațional de ecologizare, End Plastic Soup. Început în județul Brașov, prin ecologizarea lacului de acumulare de la Barajul Voila (160 de tone de deșeuri colectate), programul continuă acum în județul Alba.
Cu sprijinul financiar al celor peste 200 de participanți la evenimentul Rotary Club Alba Iulia s-a putut da startul ecologizării lacului de acumulare de la Obreja de Căpâlna, de pe Valea Sebeșului.
Cu ajutorul unor echipamente speciale, deșeurile colectate de pe suprafața apei vor fi apoi reciclate. Proiectul…
Citește mai mult pe Alba24.ro