Connect with us

EVENIMENT

România se topește: 9 județe, sub cod PORTOCALIU de caniculă. Restul țării, sub cod galben

Publicat

termometru caldura canicula grade ro24

Nouă judeţe din vestul, nordul – vestul şi centrul ţării se vor afla sub Cod portocaliu de caniculă de miercuri până vineri, potrivit unei avertizări emise de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Totodată, o atenţionare Cod galben de caniculă vizează restul ţării în acelaşi interval.

Potrivit ANM, pe parcursul celor trei zile, valul de căldură va fi persistent în vestul, nord-vestul şi local în centrul teritoriului, iar temperaturile se vor apropia de valorile maxime extreme ale perioadei. Se vor înregistra frecvent valori de 37 – 38 de grade, iar disconfortul termic va fi accentuat.

România se topește. Valul se căldură se va extinde în toate regiunile

Judeţele ce se vor afla sub Cod portocaliu sunt: Timiş, Arad, Bihor, Cluj, Sălaj, Mureş, Bistriţa – Năsăud, Maramureş şi Satu Mare.

În restul ţării, în intervalul menţionat, valul de căldură se va extinde şi se va intensifica în toate regiunile. Temperaturile maxime vor fi cuprinse în general între 33 şi 37 de grade. Disconfortul termic va fi ridicat în zonele de câmpie şi de podiş, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

Vremea va fi caniculară şi la Bucureşti în zilele următoare iar disconfortul termic ridicat. Indicele temperatură umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Vor fi temperaturi maxime de 34-36 de grade şi minime de 18-21 de grade.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Peste 1200 de mici producători locali, ajutați, de la Cluj, să se promoveze. Se lansează brandul ”Crafted in Transylvania”

Publicat

whatsapp image 2025 10 16 at 14.33.39.jpeg






Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest (ADRNV) Cluj pregătește lansarea oficială, în primăvara anului viitor, în premieră națională, a brandului ”Crafted in Transylvania” (Produs în Transilvania), care își propune să ajute peste 1200 de mici producători locali să se promoveze în țară și străinătate și să-și vândă produsele având o garanție a calității.

Directorul executiv adjunct al…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Cum trebuie parcursă proba sportivă pentru admiterea la Colegiul Militar din Alba Iulia. Exercițiu demonstrativ

Publicat

video: cum trebuie parcursă proba sportivă pentru admiterea la colegiul

Una dintre cele mai căutate unități de învățământ din Alba Iulia este Colegiul Național Militar ”Mihai Viteazul” din oraș. Însă pentru a ajunge elev în băncile colegiului, elevii din ultimul an de gimnaziu trebuie să parcurgă un întreg proces de selecție.

Iar în cadrul procesului se află proba fizică. Proba fizică constă în mai multe exerciții sub forma unui traseu aplicat. Iar traseul aplicat trebuie parcurs în cel mai scurt timp posibil.

De la sărituri în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Horoscopul săptămânii 10-16 noiembrie. Schimbări, decizii și momente de claritate

Publicat

horoscop pixabay2.jpg






Săptămâna 10–16 noiembrie aduce energie intensă, clarificări emoționale și oportunități de reorganizare a planurilor.

Pentru mulți, este perioada în care pot lua decizii pe care le-au tot amânat, iar rezultatele vor depinde de capacitatea fiecăruia de a rămâne sincer cu propriile dorințe.

Berbec

Se anunță o săptămână activă în care vei simți nevoia să iei inițiativa. La locul de muncă pot…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un bărbat care și-a ucis iubita, a scăpat de închisoare pe viață. Decizie la Curtea de Apel Alba Iulia, cu privire la un cuțit

Publicat

un bărbat care și a ucis iubita, a scăpat de închisoare

Un cuțit a fost elementul principal care a dus la schimbarea în totalitate a unei decizii în instanță. Condamnat în primă instanță la închisoare pe viață, pentru că și-a ucis iubita, Viorel Mihai Cârcel, a făcut apel. Dosarul a ajuns pe rolul Curții de Apel Alba Iulia, iar în data de 3 noiembrie, magistrații au dat o decizie. 

Mihai a fost condamnat la închisoare pe viață, de judecătorii Tribunalului Hunedoara, după ce cu două zile înainte de Crăciunul din 2024 și-a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe