Connect with us

ACTUALITATE

România va debuta în preliminariile CM 2022 acasă cu Macedonia de Nord

Publicat

Naţionala României va debuta în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2022 pe teren propriu, contra Macedoniei de Nord, pe 25 martie 2021, a anunţat FRF pe site-ul său, după ce UEFA a comunicat programul grupelor din zona europeană.

Pe 28 martie, în al doilea său meci din această campanie, România va înfrunta Germania, favorita grupei, tot pe teren propriu.

Tripla din martie va fi completată de un meci în deplasare cu Armenia (31 martie).

România va încheia preliminariile cu un meci acasă, pe 11 noiembrie 2021, şi altul în deplasare cu Liechtenstein, pe 14 noiembrie.

Câştigătoarele celor zece grupe preliminare se vor califica la CM 2022, iar ocupantele locurilor secunde vor intra, alături de cele mai bune două câştigătoare de grupe în Liga Naţiunilor care nu se află pe primele două poziţii în preliminarii, într-o serie de două baraje pentru a stabili ultimele trei echipe europene calificate (din 12 echipe vor rămâne 6, apoi 3).

Cele zece ocupante ale locurilor secunde vor forma un clasament separat, în baza rezultatelor din aceste preliminarii. Primele şase locuri secunde vor fi gazde ale primului baraj, disputat într-o singură manşă. Celelalte patru echipe plus cele două formaţii care vin din Liga Naţiunilor vor fi oaspete.

Calendarul meciurilor din grupa României:

25 martie 2021 (ora 21:45): România – Macedonia de Nord, Germania – Islanda, Liechtenstein – Armenia

28 martie 2021: Armenia – Islanda (ora 19:00), România – Germania (ora 21:45), Macedonia de Nord – Liechtenstein (ora 21:45)

31 martie 2021: Armenia – România (ora 19:00), Germania – Macedonia de Nord (ora 21:45), Liechtenstein – Islanda (ora 21:45)

2 septembrie 2021 (ora 21:45): Islanda – România, Liechtenstein – Germania, Macedonia de Nord – Armenia

5 septembrie 2021: Islanda – Macedonia de Nord (ora 19:00), România – Liechtenstein (ora 21:45), Germania – Armenia (ora 21:45)

8 septembrie 2021: Armenia – Liechtenstein (ora 19:00), Macedonia de Nord – România (ora 21:45), Islanda – Germania (ora 21:45)

8 octombrie 2021 (ora 21:45): Germania – România, Islanda – Armenia, Liechtenstein – Macedonia de Nord

11 octombrie 2021 (ora 21:45): România – Armenia, Islanda – Liechtenstein, Macedonia de Nord – Germania

11 noiembrie 2021: Armenia – Macedonia de Nord (ora 19:00), România – Islanda (ora 21:45), Germania – Liechtenstein (ora 21:45)

14 noiembrie 2021 (ora 19:00): Liechtenstein – România, Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda
AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

„Magia Crăciunului”, spectacol caritabil și debutul Campaniei „Din dragoste pentru comunitate”, în cadrul Festivalului „Povești de Iarnă”

Publicat

„magia crăciunului”, spectacol caritabil și debutul campaniei „din dragoste pentru

Publicitate

În seara de joi, 11 decembrie 2025, Casa Tineretului Botoșani va deveni din nou spațiul în care emoția, generozitatea și bucuria sărbătorilor se vor întâlni sub semnul artei și al solidarității.

Evenimentul, cuprins în calendarul de activități al proiectului Festivalul „Povești de Iarnă”, aflat în acest an la ediția a XX-a, va avea o dublă semnificație: pe de o parte, publicul va fi invitat să se bucure de spectacolul caritabil „Magia…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

România, Ucraina și Moldova lansează “Hub Siret”: Primul laborator transfrontalier și controale armonizate la frontiera UE

Publicat

românia, ucraina și moldova lansează “hub siret”: primul laborator transfrontalier

Publicitate

Botoșaniul devine punctul zero al unei schimbări majore în protecția sanitar-veterinară din regiune. România, Ucraina și Republica Moldova au convenit crearea primului laborator transfrontalier cu rol strategic – „Hub Siret” –, o structură care va funcționa ca centru comun de diagnostic pentru bolile cu risc ridicat ce pot trece frontierele și afecta fermele, consumatorii și comerțul alimentar.

Decizia vine în urma întâlnirii trilaterale…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Budăi refuză înghețarea salariului minim și acuză guvernarea de haos social: Nu sacrificăm românii pentru reformele voastre!

Publicat

budăi refuză înghețarea salariului minim și acuză guvernarea de haos

Publicitate

Fostul ministru al Muncii și deputat PSD de Botoșani, Marius Budăi, reacționează ferm în fața discuțiilor tot mai insistente privind un posibil act normativ care ar îngheța salariul minim pe economie. Parlamentarul afirmă tranșant că nu va susține niciodată o astfel de măsură și că votul său nu va merge în direcția blocării veniturilor celor mai vulnerabili angajați.

Budăi atrage atenția că, în timp ce în statele vecine salariul minim…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat din Botoșani trimis în judecată pentru loviri cauzatoare de moarte după un conflict între persoane fără adăpost

Publicat

bărbat din botoșani trimis în judecată pentru loviri cauzatoare de

Publicitate

Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani a anunțat trimiterea în judecată, în stare de libertate, a unui bărbat de 58 de ani din municipiu, acuzat de comiterea infracțiunii de „loviri sau vătămări cauzatoare de moarte”. Decizia vine la finalul anchetei desfășurate de procurori, care au analizat circumstanțele unui incident violent petrecut în urmă cu aproape șase ani.

Potrivit anchetei, fapta a avut loc pe 25 mai 2019, în jurul orei 14:00,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe