EVENIMENT
Românii se pregătesc deja pentru vacanța de vară 2023. Au început să cumpere pachete pentru Turcia, Grecia şi Spania
Românii au început să își cumpere deja pachete cu zbor charter pentru Turcia, Grecia şi Spania pentru 2023. Rezervările early-booking dispăruseră, odată cu izbucnirea pandemiei.
Românii încep deja să îşi cumpere vacanţele pentru sezonul de vară de anul viitor, ceea ce înseamnă că se poate observa o revenire a rezervărilor de tip early-booking, efectuate cu câteva luni înainte de începerea sejurului, scrie ZF.
Reprezentanţii unei agenţii de turism spun că deja observă solicitări din partea turiştilor pentru pachetele pentru Turcia, Grecia şi Spania, destinaţii de vară.
„Au început solicitările pentru pachetele cu zbor charter inclus care au reduceri de tip early-booking pentru Turcia, Grecia şi Spania. Avem, de asemenea, solicitări pentru revelion în Egipt, destinaţii exotice precum Kenya, Maldive, Oman, Thailanda, vacanţe la schi şi alte sporturi de iarnă în Austria, Bulgaria, Italia şi Serbia şi pentru vacanţe de tip city-break în capitale europene“, spun reprezentanţii agenţiei.
Cele mai multe vacanţe vândute de agenţia de turism în acest sezon de vară au fost cele în Turcia, ţară care a reprezetat 33% din volumul total de vânzări a agenţiei, urmată de Grecia (20%) şi Egipt (11%).
Una dintre suprizele acestui sezon în preferinţele turiştilor a fost Cipru, care a avut o creştere a cererii.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Câte zile nu ai voie să speli haine după Bobotează? Tradiții, superstiții și adevărul din spatele obiceiului
Boboteaza, marcată în fiecare an pe 6 ianuarie, încheie ciclul sărbătorilor de iarnă și este una dintre cele mai puternice sărbători din calendarul ortodox.
Momentul amintește de Botezul Domnului în Iordan, iar ritualurile de sfințire a apei transformă această zi într-una cu o încărcătură profund spirituală.
Potrivit Alba24, Agheasma Mare sfințită în această zi este considerată un simbol al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Hipotermia este o stare medicală de urgență. Aceasta se produce atunci când temperatura corpului scade sub 35 de grade. Starea se instalează pe nesimțite, iar semnele pot fi înșelătoare sau ignorate. Fiecare grad care coboară înseamnă risc de infarct mai mare.
Hipotermia este periculoasă pentru că afectează creierul (persoana devine confuză și chiar își poate pierde conștiența), inima (aritmii, stop cardiac), respirația, capacitatea de autoprotecție.
Hipotermia poate fi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Lista telefoanelor pe care nu va mai funcționa WhatsApp în 2026. Sunt vizate modele de iPhone, Samsung, Huawei, HTC și LG
Lista telefoanelor pe care nu va mai funcționa WhatsApp în 2026: aplicația nu va mai fi disponibilă pe mai multe modele mai vechi de iOS și Android.
Scopul acestei decizii este de a prioritiza securitatea și de a îmbunătăți performanța aplicației.
Dispozitivele cu sisteme de operare mai vechi decât iOS 15.1 și Android 5.0 vor fi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Gerul Bobotezei în Alba: Vine frigul de joi, cu diferențe uriașe între temperaturile reale și cele resimțite
Gerul Bobotezei în Alba: Mercurul din termometre se prăbușește joi. Se vor înregistra temperaturi foarte scăzute în tot județul, cu diferențe foarte mari între valorile indicate de aparatele de măsurat și cele resimțite de persoanele aflate afară. Temperatura reală este o valoare obiectivă, pe când temperatura resimțită este calculată și în raport cu alți factori, cum ar fi vântul. În paralel, va continua să ningă în unele zone și se va înregistra polei.
La Alba...
Citește mai mult pe Alba24.ro
