EVENIMENT
Rusia se laudă că a dejucat o tentativă a forţelor ucrainene de a ocupa centrala nucleară Zaporojie
Forţele ucrainene au încercat să ocupe centrala nucleară Zaporojie într-un atac care a avut loc vineri noapte, a transmis sâmbătă Ministerul rus al Apărării, potrivit Reuters.
Ministerul Apărării de la Moscova a precizat că o forţă navală ucraineană de peste 250 de militari a încercat să acosteze pe malul unui lac din apropiere de centrala nucleară Zaporojie, în sudul Ucrainei, vineri la ora locală 23.00.
„În ciuda prezenţei reprezentanţilor Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) la centrala nucleară Zaporojie, regimul de la Kiev a încercat încă o dată să ocupe uzina”, a transmis sursa citată.
Rusia se laudă că a dejucat o tentativă a forţelor ucrainene de a ocupa centrala nucleară Zaporojie: Kievul şi Moscova s-au acuzat reciproc de atacuri asupra centralei nucleare
Rusia susţine că forţele sale au dejucat atacul cu ajutorul elicopterelor militare şi avioanelor de luptă, distrugând 20 de bărci ucrainene şi determinând altele să se îndepărteze, respingând astfel asaltul.
Reuters precizează că nu a putut verifica informaţiile.
În ultimele luni, Kievul şi Moscova s-au acuzat reciproc de atacuri asupra centralei nucleare, cea mai mare din Europa.
Centrala a fost capturată de forţele ruse în martie, dar este conectată în continuare la reţeaua electrică ucraineană şi este operată de angajaţi ucraineni.
AIEA a trimis în această săptămână o misiune la centrala nucleară, din cauza îngrijorărilor că o escaladare a situaţiei ar putea duce la un dezastru nuclear în Europa, similar cu cel de la Cernobâl.
Atât Rusia, cât şi Ucraina au spus că situaţia este gravă şi că riscul unei catastrofe nucleare este mare. Ucraina şi Occidentul susţin că Rusia foloseşte centrala ca bază pentru arme grele pentru a descuraja Ucraina să tragă asupra acestora. AGERPRES
EVENIMENT
Mircea Abrudean, întâlnire cu președintele Azerbaidjanului: Potențial uriaș de cooperare în energie, tehnologie și apărare
Președintele Senatului, clujeanul Mircea Abrudean, a avut o întrevedere oficială cu președintele Republicii Azerbaidjan, Ilham Aliyev, în cadrul căreia au fost discutate aspecte cheie ale relațiilor bilaterale și ale cooperării economice și energetice dintre cele două state.
Discuțiile au vizat și evoluțiile geopolitice din regiune, în special procesul de pace dintre Azerbaidjan și Armenia.
Abrudean:…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Incendiu la Someșu Cald. Pompierii luptă cu flăcările care au cuprins mai multe cabane și foișoare
Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe raza localității Someșu Cald.
Din primele informații, flăcările afectează mai multe foișoare și două cabane din lemn de mici dimensiuni, pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați.
Pompierii intervin cu trei autospeciale de stingere
Până în prezent, nu au fost raportate…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Nivelul mai redus al aversiunii față de risc a asigurat o evoluție pozitivă monedei naționale față de cea unică, în timp ce indicii ROBOR își continuă evoluția descendentă la noi minime ale ultimelor cinci luni, arată analistul economic Radu Georgescu.
Cotațiile euro au atins dimineață un minim de 5,081 lei, după care ele au urcat treptat până la 5,086 lei. Pe acest fond, cursul monedei europene a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Trei persoane reținute în dosarul exploziei din Rahova: Un angajat Distrigaz și doi angajați ai firmei care a verificat gazele
Trei persoane au fost reținute de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, cu propunerea de arestare preventivă în dosarul privind explozia blocului din Rahova.
Este vorba despre un angajat al companiei Distrigaz și doi angajați ai firmei Amproperty Construct SRL din Bucureşti, care ar fi făcut verificarea reţelei de gaze după venirea Distrigaz, potrivit presei centrale.
Tot miercuri au fost și percheziții în acest dosar, care s-au terminat seara. Procuorii…
Citește mai mult pe Alba24.ro

