Connect with us

EVENIMENT

Pentru fluidizarea traficului, rute ALTERNATIVE pentru Autostrada A2 București - Constanța și DN1 Brașov - București

Publicat

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că, în cursul zilei de luni, 8 iunie 2020, polițiștii acționează în dispozitivul de siguranță rutieră pentru fluidizarea traficului atât pe autostrada A2 București – Constanța, cât și pe raza tuturor stațiunilor montane de pe Valea Prahovei.

Întrucât sunt așteptate valori ridicate de trafic pe sensul către București al Autostrăzii Soarelui, dar și pe DN 1 Brașov - Ploiești – București, recomandăm conducătorilor auto următoarele rute alternative:

  • Pentru autostrada A2 București – Constanța:

- DN 2A Constanța – Hârșova – Urziceni – DN 2 – Urziceni – București;

- A2 – DN 3 Lehliu – Fundulea – București.

Reamintim tronsoanele autostrăzii A2 București – Constanța pe care circulația se desfășoară restricționat, pe câte o bandă pentru fiecare sens, pentru efectuarea de lucrări la partea carosabilă:

- km. 27 – 36, Cernica, IF – Fundulea, CL;

- km. 84+120 m - 91+750 m, Drajna Nouă, CL.

  • Pentru DN 1 Brașov - Ploiești – București:

- DN 1A Brașov – Cheia – Ploiești;

- DN 73 Râșnov – Câmpulung – Pitești;

- DN 73 Râșnov – Câmpulung – DN 72A – Târgoviște;

- DN 71 Sinaia – Târgoviște – București.

Poliția recomandă conducătorilor auto să adapteze viteza la condiţiile de drum, să respecte indicaţiile poliţiştilor prezenţi la faţa locului pentru fluidizarea circulaţiei şi să manifeste o conduită preventivă în trafic. De asemenea, șoferii sunt îndemnați să mărească distanţa în mers, iar în cazul în care încheie coloanele, să pună în funcţiune luminile de avarie, pentru a-i atenţiona pe cei ce se apropie din spate să frâneze din timp.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Un băiețel de 9 ani din Alba Iulia a căzut de la etajul doi al blocului în care locuiește. Poliția a deschis o anchetă

Publicat

un băiețel de 9 ani din alba iulia a căzut

Un băiețel de 9 ani din Alba Iulia a căzut de la etajul doi al blocului în care locuiește, situat pe strada Vasile Goldiș. Incidentul s-a produs miercuri, 4 februarie 2026.

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au fost sesizați cu privire la faptul că un copil ar fi căzut de la etajul unui bloc aflat pe strada Vasile Goldiș, din municipiul Alba Iulia.

Oamenii legii deplasați la fața locului au constatat că cele sesizate se confirmă, fiind vorba despre un băiat...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Doctorandă UBB, pe podium internațional. Cercetare despre inovarea globală, premiată la GEOINNO 2026 în Budapesta

Publicat

andreea toiu.jpg






Andreea Țoiu, doctorandă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (Facultatea de Geografie), a urcat pe podiumul competiției internaționale „The Varga Attila Early Career Award”.

Distincția i-a fost acordată în cadrul Conferinței Internaționale de Geografia Inovării (GEOINNO 2026) desfășurată în perioada 28-30 ianuarie 2026, la Budapesta, sub egida Universității Corvinus.

Lucrarea intitulată...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Anchetarea magistraților să revină la Direcția Națională Anticorupție: Ce propuneri au formulat procurorii, pe Legile Justiției

Publicat

anchetarea magistraților să revină la direcția națională anticorupție: ce propuneri

Majoritatea procurorilor subliniază că este necesară revenirea în competența Direcției Naționale Anticorupție investigarea infracțiunilor de corupție comise de magistrați, apreciind că actuala structură de la Parchetul General ''evidențiază disfuncționalități semnificative''.

Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a informat că materialul întocmit în urma sintetizării propunerilor formulate de marea masă a procurorilor a fost transmis miercuri...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Elevii echipei de robotică a Școlii Gimnaziale “Mihai Eminescu” din Alba Iulia au participat la “First Lego League Challenge”

Publicat

elevii echipei de robotică a Școlii gimnaziale “mihai eminescu” din

Elevii echipei de robotică - FUTURE MINDS- a Școlii Gimnaziale “Mihai Eminescu” din Alba Iulia, îndrumați de către prof. Roxana Bedelean, au participat la etapa regională a prestigiosului Concurs Internațional “First Lego League Challenge”, au transmis reprezentanții școlii. 

First Lego League Challenge este un eveniment care promovează creativitatea, gândirea tehnică și lucrul în echipă în rândul tinerilor pasionați de știință și tehnologie.

Pe parcursul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe