EVENIMENT
Salvamontiștii români au salvat peste 300 de persoane într-o singură lună
Salvamontiștii români au salvat 333 de persoane într-o singură lună. În cele mai multe cazuri a fost vorba despre probleme medicale și turiști rătăciți pe munte.
Statistica vizează luna iunie când au fost numeroși turiști în zonele montane.
Zilnic, între 500 și 600 de salvamontiști s-au aflat în punctele aglomerate, dar și și în cele 90 de posturi și baze salvamont.
În iunie salvamontiștii au fost solicitați să intervină în 253 acțiuni de salvare și de acordare a primului ajutor medical, în urma cărora au fost salvate 333 de persoane.
„Dintre acestea, 94 de persoane accidentate au fost predate serviciilor SMURD sau de Ambulanță, 4 persoane au fost predate elicopterelor SMURD-IGAV, iar, 3 persoane au decedat pe munte, sarcina salvamontiștilor reducându-se la recuperarea acestora și transportul pentru predarea la serviciile IML. Din numărul total de intervenții, 222 intervenții au avut loc în zona montană – fiind salvate 302 persoane, 27 persoane s-au prezentat și au beneficiat de prim ajutor la cabinetele medicale ale bazelor Salvamont, iar 4 intervenții au avut loc în afara zonei montane, în locuri greu accesibile, acțiuni la care salvamontiștii au fost solicitați să intervină cu mijloacele și tehnicile lor specifice pentru soluționarea cazurilor”, au anunțat reprezentanții Salvamont.
Prin Dispeceratul Național Salvamont au fost primite, direct, 179 apeluri prin care anunțau accidente montane, restul solicitărilor fiind primite și preluate de către salvamontiști prin Serviciul Unic de Urgență 112 sau prin dispeceratele locale ale echipelor Salvamont.
De asemenea, în cursul lunii martie s-au primit 1.075 apeluri prin care solicitau informații despre zona montană.
Salvamont are 42 de structuri județene sau locale în 24 de județe.
sursa: mediafax.ro
EVENIMENT
FOTO. Excelența, premiată la UBB Cluj-Napoca. Lista celor peste 70 de profesori. Mesajul rectorului Daniel David
Universitatea ”Babeș-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca a premiat profesorii care s-au remarcat, pe parcursul anului trecut, prin activitatea de excelență în domeniile cercetării, didactic, relația cu societatea și administrativ. Premiile de excelență sunt recunoașterea simbolică a activității puse în slujba valorilor definesc instituția: tradiție și excelență.
„Regulile internaționale ale lumii noastre se...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Piesele trupelor ABBA, The Beatles și Queen, reinterpretate orchestral pe scena Operei Naționale Cluj-Napoca
Concertul Lights & Legends – Symphony va aduce pe scena Operei Naționale Române din Cluj-Napoca muzica inconfundabilă a celebrelor trupe ABBA, The Beatles și Queen, într-o reinterpretare orchestrală amplă, plină de strălucire, dramatism și emoție.
”Va fi o seară gândită special pentru cupluri, familii, pentru iubitorii de muzică pop-rock și pentru cei care vor să ofere în dar cuiva drag o experiență...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Leacuri pentru suflet” în sticluțe la Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, de Ziua Îndrăgostiților
Festivalul Internațional de Carte Transilvania (FICT), în parteneriat cu Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, organizează cea de-a doua ediție a evenimentului „Leacuri pentru suflet”, un demers cultural inedit care propune literatura ca formă de alinare, reflecție și reconectare emoțională.
Evenimentul va avea loc sâmbătă, 14 februarie, între orele 16:00 și 18:00, într-un spațiu cu o puternică...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
O femeie din Alba care a bătut o minoră a fost trimisă în judecată: A tras-o de păr și a trântit-o cu capul de perete
Un dosar penal pentru ”loviri sau alte violențe” a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară la Judecătoria Aiud. Mai exact, în data de 2 februarie 2026 rechizitoriul a fost admis, iar judecata va începe pe rolul instanței.
Este vorba despre un caz în care o femeie a bătut o minoră. Fapta s-a întâmplat în data de 1 iulie 2024, dar a trecut de cameră preliminară abia în anul 2026.
Potrivit motivării instanței, la data de 1 iulie 2024, în jurul orei...
Citește mai mult pe Alba24.ro
