Connect with us

ACTUALITATE

Sancţiuni de peste 920.000 de lei, în 24 de ore, pentru nerespectarea măsurilor de limitare a răspândirii virusului SARS-CoV-2

Publicat

Poliţiştii au aplicat peste 5.700 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 920.000 lei, în urma acţiunilor întreprinse, în ultimele 24 de ore, la nivel naţional, pentru verificarea modului în care au fost respectate măsurile pentru limitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2.

„Au fost verificate aproximativ 72.000 persoane, 4.696 de operatori economici, 249 de operatori transport persoane şi 10.021 obiective de interes”, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, joi, AGERPRES.

Principalele abateri constatate au fost nerespectarea măsurilor privind carantina sau izolarea şi încălcarea normelor de protecţie individuală, aproape 5.000 amenzi fiind aplicate unor persoane care nu purtau mască de protecţie.

„Pentru nerespectarea de către agenţii economici, instituţii publice sau persoane fizice a măsurilor privind organizarea sau participarea la evenimente publice sau private ori a măsurilor privind organizarea programului de lucru sau a restricţiilor privind deplasarea persoanelor, au fost aplicate aproximativ 700 sancţiuni contravenţionale”, arată sursa citată.

Șase persoane s-au ales cu dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor

În urma verificărilor efectuate, personalul MAI a întocmit patru dosare penale, în care sunt cercetate şase persoane, pentru zădărnicirea combaterii bolilor.

În acţiunile de control desfăşurate în cursul zilei de miercuri au fost angrenaţi peste 17.000 poliţişti, jandarmi, poliţişti de frontieră, cadre ISU, poliţişti locali, reprezentanţi din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor, Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului, precum şi angajaţi ai Ministerului Sănătăţii, Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale, Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii şi ai autorităţilor publice locale.

„Recomandăm cetăţenilor să respecte măsurile de protecţie sanitară, precum păstrarea distanţei faţă de alte persoane, evitarea zonelor aglomerate, purtarea măştii de protecţie sanitară, spălarea sau igienizarea frecventă a mâinilor, evitarea călătoriilor cu mijloace de transport în comun aglomerate”, precizează MAI. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Memorialul Ipotești: „Eminescu – postbiografii”, ediția a IV-a

Publicat

memorialul ipotești: „eminescu – postbiografii”, ediția a iv a

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu” a inițiat în acest an un proiect de discuții pe marginea biografiilor romanțate ale lui Mihai Eminescu. Prima dezbatere, organizată în parteneriat cu Colegiul Tehnic „Regele Ferdinand I” Rădăuți și Cercul Profesorilor de Limba și literatura română-zona Rădăuți, a avut loc în data de 4 aprilie 2025.

La această primă ediție, moderată de Mircea A. Diaconu, s-a discutat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ajutorul de deces: Care este suma maximă acordată

Publicat

ajutorul de deces: care este suma maximă acordată

Publicitate

Ajutorul de deces este o indemnizație unică acordată prin Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) pentru a sprijini acoperirea parțială a cheltuielilor legate de înmormântare. Acesta poate fi solicitat atât în cazul decesului unei persoane asigurate sau pensionare, cât și în situația în care a decedat un membru de familie neasigurat. În anul 2025, suma maximă acordată poate ajunge la 8.620 de lei.

Valoarea ajutorului de deces este stabilită…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Direcția Județeană de Mediu Botoșani anunță ocuparea prin transfer a unui post de consilier asistent

Publicat

direcția județeană de mediu botoșani anunță ocuparea prin transfer a

Publicitate

DJM Botosani anunță persoanele interesate că, pe site-ul instituției, la adresa https://djmbt.anmap.gov.ro/informatii-publice/oportunitati-de-angajare/ a fost publicat anunțul privind ocuparea prin transfer a unei funcții publice de execuție vacante de consilier, clasa I, grad profesional asistent la Serviciul Monitorizare și Laboratoare, în conformitate cu prevederile art. 502, alin (1), lit. c) și ale art. 506 din OUG nr. 57/2019 privind Codul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Pompierii au salvat o bovină dintr-o groapă de doi metri, la Ștefănești

Publicat

foto: pompierii au salvat o bovină dintr o groapă de doi

Publicitate

Rămasă captivă într-un cămin de apă din beton, aflat într-o gospodărie din orașul Ștefănești, o bovină a fost salvată de pompierii militari.

 

Animalul a căzut în groapa adâncă de aproximativ doi metri după ce capacul care o acoperea a cedat. Proprietarul a încercat să o scoată, însă eforturile sale au fost zadarnice.

 

Chemați în ajutor, pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Ștefănești au ajuns în cel mai scurt timp la fața…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe