EVENIMENT
Sânpetru de vară, paznicul cerului și al holdelor. Tradiții străvechi și semnificații uitate din satele clujene

Pe 29 iunie, creștinii ortodocși îi sărbătoresc pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel, iar în tradiția populară această zi este cunoscută drept „Sânpetru de vară”
Această sărbătoate marchează miezul verii agrare şi începutul secerişului.
Sânpetru de vară, paznicul cerului și al holdelor
Potrivit credinței populare, Sânpetru nu este doar un sfânt, ci și paznicul porților Raiului, arată specialiștii de la Centrul Județean pentru Conservarea și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Țeapa cu investițiile online. Cum a căzut o persoana din Alba în plasa unui ”broker”. Ce greșeli a făcut și cum a rămas fără bani

O persoană din Alba a cazut în plasa escrocilor de pe internet, printr-o înșelătorie clasică. Modul în care acesta a căzut în plasa escrocilor este detaliat de magistrații Judecătoriei Alba Iulia, într-o motivare de instanță.
Nu este vorba despre o condamnare ci despre un dosar închis deoarece anchetatorii nu au reușit să afle cine sunt escrocii. În data de 13 august 2025 dosarul a fost închis.
Modul de operare a fost unul la prima vedere simplu, dar în realitate…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un accident rutier a avut loc, vineri, 15 august, pe centura Vâlcele-Apahida. O mașină s-a răsturnat.
Potrivit ISU Cluj, 5 persoane se aflau în mașină, iar două dintre ele au avut nevoie de ajutorul pompierilor pentru a ieși din autoturism.
„3 persoane sunt evaluate medical și ulterior se va decide dacă vor fi transportate la spital”, a declarat pentru Cluj24 ISU Cluj.
Revenim cu detalii
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Coadă uriașă la icoana Maicii Domnului de la Mănăstirea Nicula. Pelerinii au așteptat și două ore să se închine Fecioarei

Astăzi, zeci de mii de credincioși s-au adunat la Mănăstirea Nicula, formând cozi impresionante pentru a se închina la Icoana Maicii Domnului, considerată făcătoare de minuni.
Pelerinii așteaptă în jur de două ore pentru a ajunge în fața icoanei, dar spun că răbdarea merită pentru momentul de comuniune spirituală.
Credincioșii au așteptat și două ore să se închide la icoana Sfintei Maria de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Avertizare Cod Galben de caniculă în Alba și alte județe, până sâmbătă seara. Temperaturi maxime cuprinse între 33 şi 37 de grade

Meteorologii au prelungit avertizările de caniculă. Astfel, judelul Alba se află vineri și sâmbătă sub avertizări Cod Galben de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic ridicat.
Avertizare Cod Galben de caniculă
- Interval de valabilitate: 15 august, interval orar 12:00 – 21:00
- Zone afectate: Maramureș, Crișana, Banat, Oltenia, în cea mai mare parte a Transilvaniei, în vestul, centrul și sudul Munteniei
Vineri (15 august), valul de…
Citește mai mult pe Alba24.ro