EVENIMENT
Șantaj oribil în Mureș. Au pozat un bărbat de 81 de ani în ipostaze compromițătoare
Poliţiştii Inspectoratului de Poliție Județean Mureș au reţinut, pentru 24 de ore, două femei, din Luduș, bănuite de şantaj. Ulterior, acestea au fost arestate preventiv, pentru 30 de zile.
Luni, au fost identificate patru femei cu vârste cuprinse între 15 și 45 ani, toate din Luduș, bănuite de șantaj.
În perioada iulie 2020 - februarie 2021, în urma unor vizite la domiciliul unui bărbat, de 81 de ani, din Luduș, una dintre persoanele bănuite ar fi realizat mai multe fotografii cu acesta, în ipostaze compromițătoare, iar, ulterior, femeile l-ar fi şantajat pe bărbat cu divulgarea imaginilor și i-ar fi solicitat diverse sume de bani.
Prejudiciul cauzat prin activitatea infracțională este de aproximativ 250.000 de lei.
În baza probatoriului administrat, la data de 29 martie a.c., faţă de două dintre femei, polițiștii au luat măsura reţinerii pentru 24 de ore, iar marți instanța de judecată a dispus arestarea preventivă, pentru 30 de zile, a acestora.
În cauză, cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Luduș, în vederea probării întregii activități infracționale.
EVENIMENT
Cumpărături excesive de sărbători: Cum să eviți tentația de achiziționa lucruri inutile, de Crăciun
Cumpărături excesive de sărbători: Perioada sărbătorilor transformă mulți români în cumpărători compulsivi. Dar acesta nu e un lucr bun. Iată cum poți să te protejezi de cheltuielile inutile și de stresul financiar de după Crăciun.
Luminițele strălucitoare, reducerile tentante și presiunea socială de a face cadouri perfecte transformă perioada Crăciunului într-un adevărat maraton al consumului.
Citește și MESAJE de CRĂCIUN 2025: Urări de Sărbători pentru cei...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Regizorul Cristian Ilișuan, la „Clujăreală”: O POVESTE care stă bine în picioare îți generează COMEDIE
Se spune că în spatele fiecărui bărbat de succes se află o femeie puternică. Cum în spatele lui Mircea Bravo se află prietenul său bun, regizorul Cristian Ilișuan, bănuim că femeia puternică s-a mutat două rânduri mai în spate. Unul dintre cei mai cunoscuți regizori de comedie din România ultimilor ani este invitatul lui Marius Aciu la podcastul „Clujăreala”, unde vorbește despre parcursul său profesional,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un incendiu a izbucnit marți, 23 decembrie, în jurul orei 18.40, pe raza municipiului Aiud.
Din primele informații, este vorba despre un incediu care a izbucnit la un apartament situat într-un bloc pe strada Mihai Viteazu din oraș.
La fața locului intervin pompierii din Aiud cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
Momentan misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de actualizare.
UPDATE 19.15: Potrivit reprezentanților ISU...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Parlamentarii suveranişti, convocaţi pentru discuţii legate de iniţierea procedurii de suspendare a preşedintelui Nicuşor Dan
Parlamentarii suveranişti au fost convocaţi marți pentru discuţii legate de iniţierea procedurii de suspendare a preşedintelui Nicuşor Dan.
Ei vor să vadă câte semnături pot strânge pentru acest demers.
Suveraniștii îi reproșează președintelui că s-ar amesteca în treburile justiţiei şi ar încălca principiul constituţional al separaţiei puterilor în sat.
Deocamdată au constatat că nu au cele 155 de semnături necesare, în condiţiile în care demersul nu este...
Citește mai mult pe Alba24.ro
