EVENIMENT
Șapte mașini vandalizate de un tânăr băut, într-o parcare din Galați
Un tânăr de 27 ani din Galaţi este cercetat penal pentru distrugere după ce, aflat sub influenţa băuturilor alcoolice, a vandalizat şapte autovehicule aflate într-o parcare, informează, luni, Inspectoratul de Poliţie al Judeţului (IPJ).
Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Galaţi, Gabriela Costin, incidentul s-a produs sâmbătă seara, când pe apelul de urgenţă 112 s-a primit un telefon în care o persoană semnala faptul că în parcarea blocului în care locuia se află un bărbat care distruge maşinile parcate.
La faţa locului s-a deplasat de urgenţă un echipaj de poliţie care l-a identificat pe cel care a distrus autovehiculele, fiind vorba despre un bărbat în vârstă de 27 ani, aflat sub influenţa băuturilor alcoolice.
Martorii la incident spun că bărbatul a rupt o creangă mai groasă dintr-un arbore după care a început să spargă, la nimereală, parbrizele şi lunetele autovehiculelor din parcare.
În urma vandalizării au fost distruse patru lunete, două parbrize şi o oglindă retrovizoare, proprietarii celor şapte maşini urmând să îşi recupereze pagubele de la bărbatul care le-a produs.
După ce şi-a revenit din beţie, bărbatul şi-a cerut scuze şi a promis că va plăti toate reparaţiile, precizând că nu a fost vorba despre vreo răzbunare în baza unui conflict mai vechi cu unul din cei şapte proprietari.
În cauză a fost deschis un dosar penal pentru distrugere.
AGERPRES
EVENIMENT
Cod galben de ceață densă în județul Cluj. Vizibilitate redusă sub 50 de metri în unele zone
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis în această dimineață o atenționare nowcasting de ceață densă pentru mai multe localități din județul Cluj.
Avertizarea este valabilă în intervalul 9:00 – 11:00 și vizează atât municipiile Cluj-Napoca, Turda, Câmpia Turzii și Gherla, cât și numeroase comune și localități din apropiere.
Conform meteorologilor, ceața determină vizibilitate…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. O nouă fabrică Sonaca la Cluj produce componente pentru avioane Airbus. Investiție de 40 de milioane de euro
Compania Sonaca, lider mondial în proiectarea, fabricarea, asamblarea şi furnizarea de componente pentru aeronave, a inaugurat, joi, a doua fabrică din România, în comuna clujeană Moldovenești, în urma unei investiții de 40 de milioane de euro.
În noua fabrică vor fi angajate 160 de persoane, astfel că numărul total al angajaților Sonaca România va ajunge la sfârșitul anul viitor la 300.
Yves Delatte, CEO…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
11 ambulanțe vechi, retrase din circulație la Cluj. SAJ își modernizează flota cu vehicule noi prin programul DSU
Serviciul de Ambulanță Județean (SAJ) Cluj trece printr-un proces amplu de modernizare, odată cu sosirea unor ambulanțe noi în cadrul programului național de dotare derulat de Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU).
Managerul general al instituției, Horia Simu, a confirmat că în prezent SAJ Cluj dispune de 89 de ambulanțe, însă o treime dintre acestea se află la limita duratei de exploatare.
„La…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
ANAF pornește ofensiva. Peste 500 de mari contribuabili, inclusiv de la Cluj, verificați în perioada următoare
Controale ample pentru verificarea corectitudinii obligațiilor fiscale la Cluj și în intreaga țară. Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță lansarea unei ample campanii de inspecții fiscale ce va viza peste 500 de mari contribuabili din mai multe domenii economice.
Acțiunile vor fi derulate în perioada imediat următoare de către structurile teritoriale de inspecție fiscală, prin delegare de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

