EVENIMENT
Sărutul, interzis la trecerea dintre ani. Restricţiile din Marea Britanie pun capăt tradiţiei

Tradiţia sărutului de la trecerea dintre ani este interzisă în Marea Britanie. Reprezentanţii cabinetului primului ministru recomandă păstrarea contactului minim.
După ce în Marea Britanie a fost descoperită o nouă variantă a coronavirusului, autorităţile britanice le interzic cetăţenilor sa se sărute la trecerea dintre ani, aşa cum era tradiţia.
Restricţiile din Regatul Unit nu s-au limitat la cele privind transportul aerian şi feroviar, Londra a intrat în cel mai ridicat nivel de alertă din cauză că virusul în noua sa formă se răspândeşte tot mai rapid şi este tot mai greu de identificat.
Un purtător de cuvânt din Downing Street a spus: „Am fost clari, premierul a spus anterior că este important ca toată lumea să urmeze îndrumările şi să facă tot ce poate pentru a reduce transmiterea virusului. Acest lucru rămâne valabil în ajunul Anului Nou, aşa că le cerem oamenilor să respecte instrucţiunile şi să menţină contactul la minimum”.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
U-BT Cluj pornește motoarele. Lotul se reunește pentru un sezon 2025-2026 plin de provocări!

E momentul revenirii! U-Banca Transilvania își reunește lotul luni, 18 august, pentru a începe oficial pregătirile în vederea noului sezon 2025-2026.
Cu o serie de meciuri amicale „de foc” și un calendar încărcat, „studenții” sunt gata să dea startul unei veri intense de antrenamente și confruntări internaționale.
Primul pas în această călătorie va fi un turneu la Râmnicu Vâlcea, în perioada 7-8…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
În căutarea „criminalului numărul 1” în cancerul gastric. 600 de persoane, testate gratuit la Cluj în cadrul unui proiect pilot

Programul de screening gratuit pentru depistarea infecției cu bacteria Helicobacter pylori, cauza principală a cancerului gastric, derulat în premieră în România la Cluj, este un adevărat succes.
La un an de la lansare, la Cluj au fost testate deja 600 de persoane, femei și bărbați cu vârste între 30 și 34 de ani. Până acum, infecția a fost depistată la aproximativ 120 de persoane.
România, pe locul 5 la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Persoanele cu un somn considerat „prost” au un risc mai mare să dezvolte osteoartrită, comparativ cu cele cu un somn sănătos.
Un somn neadecvat, caracterizat prin insomnie, somn insuficient sau excesiv, somnolență diurnă și sforăit frecvent, este asociat cu un risc crescut de osteoartrită, arată un studiu realizat cu peste 325.000 de participanți din Marea Britanie.
Așadar, potrivit unei cercetări publicate luni în jurnalul științific Nature, care a urmărit participanții…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Banca Națională a României (BNR) a revizuit în creștere prognoza inflației pentru anul 2025, anticipând o rată anuală a inflației de 8,8% la finalul anului, o creștere semnificativă față de estimările anterioare.
ceastă majorare este determinată în principal de încheierea schemei de plafonare a prețurilor energiei electrice și de creșterea impozitelor indirecte, precum TVA și accizele.
Potrivit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro