EVENIMENT
Şase persoane şi-au pierdut viaţa în urma prăbuşirii unui elicopter militar Black Hawk în Filipine

Şase persoane au murit după ce un elicopter Black Hawk al armatei filipineze s-a prăbuşit în timpul unui exerciţiu de antrenament în cursul nopţii, în provincia Pampanga, la nord de capitala Manila, au anunţat joi poliţia şi forţele aeriene filipineze, relatează dpa şi Reuters.
Ministrul filipinez al Apărării, Delfin Lorenzana, a ordonat joi menţinerea la sol a flotei de elicoptere Black Hawk a armatei.
Elicopterul S-70i Black Hawk, unul dintre cele 16 achiziţionate în 2019 din Polonia, s-a prăbuşit miercuri seară după ce a decolat de la o fostă bază militară americană din provincia Pampanga, au menţionat forţele aeriene filipineze într-un comunicat.
Echipele de căutare şi salvare au descoperit rămăşiţele elicopterului, se precizează în comunicat, adăugând că o anchetă a fost lansată.
Şase elicoptere Black Hawks, inclusiv cel care s-a prăbuşit, au fost livrate în noiembrie, în timp ce alte cinci au fost expediate la începutul lunii iunie şi se află sub inspecţie tehnică. Lotul final urmează să fie livrat mai târziu în acest an.
În iulie anul trecut, patru soldaţi au murit şi unul a fost rănit după ce un elicopter militar „Huey” s-a prăbuşit în timp ce decola pentru o operaţiune de antrenament în cursul nopţii în nordul Filipinelor.
O mare parte din echipamentul utilizat de armată este învechit, inclusiv nave de război din timpul celui de-al Doilea Război Mondial şi aeronave din timpul războiului din Vietnam, iar guvernul a alocat peste 6 miliarde de dolari pentru a-şi îmbunătăţi capacitatea de apărare între 2018 şi 2022.AGERPRES
EVENIMENT
Incendiu puternic într-un apartament din Aghireșu-Fabrici. 3 persoane s-au autoevacuat. Pompierii au scos o butelie din flăcări

Pompierii din cadrul Detașamentului Huedin intervin, în aceste momente, pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un apartament situat la parterul unui bloc din localitatea Aghireșu-Fabrici.
Potrivit primelor informații, locuința are o suprafață de aproximativ 60 de metri pătrați. Echipele de intervenție au acționat rapid pentru localizarea flăcărilor și au reușit să scoată o butelie din interior,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Clujul sub stele: spectacol cosmic dublu! Două comete strălucitoare vor trece pe lângă Pământ!

Pasionații de astronomie din România au parte de o rară ocazie: nu una, ci două comete spectaculoase ating punctul de maximă apropiere de Pământ chiar în aceste zile. Evenimentul astronomic, considerat un „spectacol dublu” de către experți, atrage atenția asupra cometelor C/2025 A6 (Lemmon) și C/2025 R2 (SWAN).
Declarația vine de la Ștefan Pop-Coț, vicepreședinte al Societății Române pentru Astronomie…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Curtea Constituțională a României a declarat legea pensiilor magistraților ca fiind neconstituțională.
Potrivit primelor informații, actul normativ a fost declarat neconstituțional pe formă, iar votul a fost de 5 la 4.
Judecătorii CCR au considerat că această lege ar reprezenta o tentativă de slăbire a independenței justiției.
CCR declară neconstituțională Legea pensiilor magistraților
Curtea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Fără surprize la prima zăpadă. CJ Cluj a aprobat Planul de intervenție pe drumurile județene! Cine se ocupă de deszăpezire?

Consiliul Județean Cluj a aprobat Planul operativ de acțiune în timpul iernii pe drumurile județene, valabil pe perioada octombrie 2025 – aprilie 2026.
Forul administrativ județean a analizat și a clasificat întreaga rețea de drumuri județene, în lungime de 1.238,629 de km, pe niveluri de viabilitate, stabilind procedurile standard de intervenție pe durata sezonului rece.
„Am luat toate măsurile necesare…
Citește mai mult pe Cluj24.ro