EVENIMENT
Șase polițiști, printre care și șeful IPJ Olt, confimaţi cu COVID-19

Şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt, Mihai Mihalache, unul dintre adjuncţii săi, un ofiţer de la Poliţia Slatina, unul de la Investigarea Criminalităţii Economice şi un agent de la Investigaţii Criminale au fost confirmaţi cu COVID-19, după ce un alt ofiţer din cadrul IPJ Olt a fost testat pozitiv în ziua precedentă.
Potrivit IPJ Olt, „Întrucât la data de 9 iulie a.c., la nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Olt s-a înregistrat un caz de infectare cu COVID-19, a unui cadru care îşi desfăşoară activitatea în cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice, au fost luate măsuri de protecţie, conform protocoalelor medicale.
În acest sens, facem precizarea că după primirea rezultatului care indica infectarea, s-a procedat la informarea structurilor ierarhice şi a Direcţiei de Sănătate Publică, pentru prelevarea imediată de probe pentru toţi contacţii apropiaţi (conform definiţiei de caz). În urma rezultatelor sosite în această după-amiază, conducerea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Olt, precum şi un ofiţer din cadrul Poliţiei municipiului Slatina, un altul din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice şi un agent din cadrul Serviciului Investigaţii Criminale au fost confirmaţi pozitiv cu virusul COVID-19”, a precizat Alexandra Dicu.
Reprezentantul IPJ Olt afirmă că în instituţie şi în structurile din subordine au fost luate măsuri speciale de protecţie a personalului, de la începutul pandemiei, fiind dezinfectate şi igienizate spaţiile şi suprafeţele atinse frecvent.
„Manifestăm o preocupare deosebită pentru protejarea personalului propriu, cu accent pe verificarea modului de respectare a procedurilor pentru cazurile cu suspiciune sau confirmate COVID-19, în ceea ce priveşte echiparea corespunzătoare a personalului şi decontaminarea după fiecare intervenţie a tehnicii de intervenţie”, a mai afirmat , purtătorul de cuvânt al IPJ Olt, Alexandra Dicu.
Aceasta a precizat că siguranţa comunităţii nu este afectată, întrucât „capacitatea de asigurare a intervenţiilor este gestionată corespunzător”.
În ultimele trei zile au fost testaţi pozitiv pentru COVID-19 cinci ofiţeri şi un agent de poliţie din cadrul IPJ Olt.
Vineri, numărul cazurilor confirmate de infectare cu noul coronavirus a crescut în judeţul Olt cu 11 faţă de ziua precedentă, iar de la începutul pandemiei au fost înregistrate 339 de cazuri. AGERPRES

Sportiva Karina Leș din Cluj-Napoca a reușit o performanță remarcabilă, cucerind titlul de campioană națională la judo la categoria U14 la competiția găzduită la sfârșitul săptămânii trecute chiar de orașul de pe Someș. Concursul a fost extrem de disputat, iar Karina a trecut cu brio de patru meciuri dificile, în care a înfruntat sportive valoroase din întreaga țară.
”Prin muncă susținută, determinare și o ambiție ieșită din comun, Karina a demonstrat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Cu puțin efort și mai multă mobilizare, UMB, cei care „gestionează” construcția Autostrăzii Transilvania, ar putea livra încă 27 km până la finele anului 2025. Asta ar însemna o intensificare a lucrărilor între Topa Mică și Zimbor.
„Așa cum v-am explicat de la începutul primăverii, dacă UMB alocă suficiente forțe și dacă autoritățile rezolvă birocrația necesară în nodul Poarta Sălajului (Românași) și la conexiunea provizorie A3-DN1F la sud de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Pompierii din cadrul Detașamentului Turda au intervenit luni seară la un accident rutier petrecut pe raza localității Tritenii de Jos.
”La fața locului au ajuns o autospecială cu modul de descarcerare și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Cluj, unde au găsit un autoturism avariat ieșit în afara părții carosabile, fără persoane încarcerate în acesta.
Un bărbat a primit primul ajutor calificat la locul accidentului, ulterior fiind transportat la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai mult pe Cluj24.ro