EVENIMENT
Scădere cu 44% a accidentelor de circulație în minivacanța de 1 iunie și Rusalii, conform MAI
Potrivit declarațiilor purtătorului de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne, Monica Dajbog, în timpul minivacanței de 1 iunie și Rusalii, numărul accidentelor de circulație a scăzut cu 44% în comparație cu aceeași perioadă din anul 2022.
De asemenea, în perioada menţionată s-au înregistrat cu 30% mai puţine decese şi cu 47% mai puţine cazuri de persoane rănite grav în urma accidentelor rutiere, decât în urmă cu un an.
Ea a adăugat că echipajele rutiere au acţionat cu 300 de aparate radar şi dispozitive care semnalează consumul de alcool sau de droguri.
"Având experienţa minivacanţelor precedente, la nivel naţional, zilnic, au fost mobilizaţi aproximativ 25.000 de angajaţi MAI, cei mai mulţi făcând parte din dispozitivele de siguranţă publică, poliţie rutieră şi de intervenţie în situaţii de urgenţă", a declarat Dajbog, marţi, într-o conferinţă la sediul MAI.
Ea a adăugat că peste 1.500 de poliţişti au fost zilnic prezenţi în trafic începând cu 31 mai, când foarte multe persoane au plecat la drum, şi până luni.
"Cea mai solicitată arteră a fost Autostrada A2 Bucureşti - Constanţa, traficul desfăşurându-se cu dificultate şi din cauza lucrărilor de la Feteşti.
Pentru a veni în sprijinul celor care se îndreptau spre Capitală şi care erau în număr foarte mare, ieri au fost impuse restricţii pentru cei care mergeau spre Constanţa.
Scădere cu 44% a accidentelor de circulație în minivacanța de 1 iunie și Rusalii, conform MAI. Aproximativ 4.200 de şoferi au rămas fără permis
Această măsură a permis creşterea fluenţei traficului spre Bucureşti şi reducerea timpului petrecut în coloană", arată sursa citată.
Aproximativ 4.200 de şoferi au rămas fără permis, dintre care 34 ca urmare a consumului de droguri sau alte substanţe interzise.
Totodată, au fost retrase 1.561 de certificate de înmatriculare.
Potrivit oficialului MAI, echipajele de ordine publică au desfăşurat peste 17.000 de intervenţii, în timp ce structurile pentru situaţii de urgenţă au efectuat aproximativ 8.800 de misiuni, dintre care aproximativ 7.200 pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă şi 320 pentru stingerea de incendii.
Poliţiştii şi jandarmii au prins în flagrant 905 autori de infracţiuni şi au aplicat aproximativ 59.000 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 22,5 milioane de lei.
Scădere cu 44% a accidentelor de circulație în minivacanța de 1 iunie și Rusalii, conform MAI. Numărul infracţiunilor comise cu violenţă a scăzut faţă de anul trecut cu 13,8%
"Numărul infracţiunilor comise cu violenţă a scăzut faţă de anul trecut cu 13,8%", a precizat Monica Dajbog.
În urma fenomenelor hidro-meteorologice severe, inclusiv Cod roşu şi portocaliu de ploaie abundentă, vijelie, viituri rapide şi inundaţii locale, structurile MAI s-au mobilizat pentru a interveni în sprijinul cetăţenilor.
"S-au înregistrat efecte în 78 de localităţi din 16 judeţe, unde s-a intervenit pentru evacuarea apei din case, curţi şi de pe străzi.
De asemenea, a fost îndepărtat acoperişul unui bloc smuls de vânt, dar şi 32 de copaci, iar nouă autovehicule au fost avariate", a mai spus purtătorul de cuvânt al MAI.
În urma intervenţiilor efectivelor MAI, au fost salvate 165 de persoane. Agerpres
Curtea Constituțională a României (CCR) urmează să se pronunțe duminică, 28 decembrie, asupra legii care modifică regimul pensiilor speciale ale magistraților.
Decizia este una așteptată cu mare interes, după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a contestat actul normativ, susținând că acesta afectează independența justiției.
Sesizarea Înaltei Curți: „Se elimină de facto pensia de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Prognoza meteo pentru noaptea de Revelion: Vreme deosebit de rece, pe fondul datelor care indică o iarnă severă
Prognoza meteo pentru noaptea de Revelion: România se pregătește pentru un Revelion cu vreme deosebit de rece, pe fondul unei situații atmosferice specifice iernii severe, care va afecta o mare parte a Europei și implicit teritoriul țării noastre.
Meteorologii indică pătrunderi succesive de aer polar-arctic, ce vor aduce ger, vânt puternic și ninsori viscolite, inclusiv în noaptea dintre ani, potrivit Mediafax.
La nivel european, situația meteorologică este dominată de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
28 decembrie: Reprezentanții IPJ Alba au anunțat lista drumurilor pe care vor fi amplasate radarele de viteză în județul Alba.
Polițiștii atrag atenția cu privire la circulația pe drumurile publice în această perioadă. Județul Alba și o mare parte din țară este sub avertizare de intensificări ale vântului și precipitații predominant sub formă de ninsoare, ghețuș, polei și viscol.
Amplasarea radarelor în data de 28 decembrie 2025
- Drumul Naţional 1- Alba Iulia –...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Accident rutier în Aiud. Două persoane rănite ușor, după ce un autoturism a lovit două mașini parcate
Un accident rutier s-a produs sâmbătă seara, în municipiul Aiud, pe strada Mărășești, unde un autoturism a acroșat două mașini parcate.
La fața locului a intervenit Secția de pompieri Aiud, care a asigurat măsurile specifice și acordarea primului ajutor medical.

Conform informațiilor preliminare, nu au fost persoane încarcerate, însă două persoane ar fi fost rănite ușor în urma evenimentului rutier.
Pentru gestionarea situației au fost mobilizate o autospecială de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
