EVENIMENT
Scandal într-o comună din Gorj. Tânăr bătut în plină stradă de alte cinci persoane
Un tânăr de 19 ani a fost transportat la spital, sâmbătă dimineață, după ce a fost bătut de mai mulți tineri, într-o localitate din Gorj.
Potrivit IPJ Gorj, la data de 22 mai, polițiști din cadrul Secției 9 Poliție Rurală Novaci au fost sesizați prin apelul 112 de către un tânăr de 19 ani, din comuna Bumbești-Pitic cu privire la faptul că a fost agresat de mai multe persoane.
Din cercetările efectuate de polițiști a reieșit faptul că tânărul, în timp ce se afla pe raza comunei Bengești-Ciocadia, împreună cu un tânăr de 16 ani, din comuna Bengești-Ciocadia, pe fondul unui conflict spontan, ar fi fost loviți de către un tânăr de 18 ani, din comuna Bengești-Ciocadia și alte patru persoane.
Conform sursei citate, tânărul de 19 ani a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
În cauză s-a întocmit dosar penal, polițiști continuând cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.
EVENIMENT
FOTO: Elevă de la Liceul cu Program Sportiv din Alba Iulia, în TOP 10 în cadrul Concursului Internațional de Postere ISLM 2025
Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia se bucură de o reușită remarcabilă în cadrul Concursului Internațional de Postere ISLM 2025, organizat de International Association of School Librarianship (IASL), cu ocazia celebrării Lunii Internaționale a Bibliotecilor Școlare.
Lucrarea artistică realizată de Popa Carina-Gabriela, elevă a clasei a IV-a B Step by Step, s-a clasat în top 10 mondial, fiind selectată dintre creațiile trimise de elevi din întreaga lume.
Posterul său a fost…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Legume, lactate și miere cu gust autentic. Târgul producătorilor locali în Parcul Sportiv Florești
Sâmbătă și duminică, între orele 10:00 – 16:00, floreștenii sunt invitați să descopere produsele autentice ale producătorilor locali, la Târgul producătorilor locali din Florești, organizat în Parcul Sportiv.
Evenimentul adună laolaltă zeci de gospodari și mici antreprenori din zonă, care își expun produsele naturale, pregătite cu grijă și pasiune pentru gustul local.
Produse locale,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Proiect anti-clauze abuzive în garanțiile auto. Ce defecţiuni tehnice la mașini nu vor putea fi excluse de la reparațiile gratuite
Proiect anti-clauze abuzive în garanțiile auto. Un proiect de lege înregistrat recent la Senat vine cu vești bune pentru cei care își cumpără autovehicule. Propunerea legislativă vizează eliminarea practicilor abuzive prin care unii producători, importatori sau dealeri exclud de la garanție defecțiuni esențiale pentru siguranța rutieră.
Se urmărește astfel creşterea nivelului de siguranţă rutieră prin remedierea gratuită a defecțiunilor critice și consolidarea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Sâmbătă, 25 octombrie, de la ora 14:00, U-Banca Transilvania a jucat împotriva echipei KK Split. Gruparea clujeană antrenată de Mihai Silvășan a luptat în runda a patra din Liga Adriatică, în a treia deplasare consecutivă, pe Arena Gripe, în Croația.
Citește mai mult pe Cluj24.ro


