EVENIMENT
Scandal într-o locuință din Alba Iulia. Un bărbat și-ar fi agresat partenera. Ce măsuri au luat polițiștii

Un bărbat de 46 de ani din Alba Iulia s-a ales cu dosar penal și cu ordin de protecție, după ce vineri seară și-a agresat partenera.
Potrivit IPJ Alba, în 21 octombrie 2023, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au fost sesizați de către o femeie de 34 de ani, din Alba Iulia, cu privire la faptul că a fost agresată de concubinul său.
Din primele cercetări efectuate de polițiști, a rezultat că, vineri seara, în timp ce se aflau la locuința comună, din…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fost consilier județean PSD din Câmpeni, condamnat pentru obținere ilegală de fonduri. Facturi fictive pentru bani de la stat

Un fost consilier județean PSD Alba a fost condamnat pentru săvârşirea infracţiunilor de obținere ilegală de fonduri în formă continuată. Este vorba despre un membru PSD din zona Munților Apuseni, Virgil Valentin Hanțiu. Acesta a fraudat bugetul național cu suma de 950.000 lei.
Banii reprezentau o finanțare nerambursabilă într-un proiect finanțat de Agenția Națională a Zonei Montane.
Și-a recunoscut vina și a semnat un acord de recunoaștere a vinovăției
Fostul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Imagini impresionante de la Mănăstirea Nicula. Mii de credincioși, văzuți din dronă de praznicul Adormirii Maicii Domnului

Imagini impresionante din dronă. Zeci de mii de pelerini au venit la Mănăstirea Nicula, unul dintre cele mai importante centre spirituale din Transilvania, pentru a sărbători praznicul Adormirii Maicii Domnului.
Evenimentul a fost marcat de slujbele oficiate de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, care i-a binecuvântat pe credincioși veniți din toate colțurile țării.
Imagini spectaculoase…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Scandal în MAI: Sute de foști pompieri și polițiști ar putea rămâne fără pensii, după ce s-ar fi pensionat anticipat în mod ilegal

Scandal în MAI: Sute de foști pompieri și polițiști ar putea rămâne fără pensii. Aproape 800 de foști angajați ai Ministerului Afacerilor Interne (MAI), care au ieșit anticipat la pensie în perioada 2020-2024, au fost dați în judecată de casa de pensii a instituției.
Aceștia și-ar fi cumpărat vechimea în muncă sau au obținut acte medicale prin care erau declarați inapți, beneficiind astfel de pensionări anticipate. Cei mai mulţi dintre ei sunt din rândul…
Citește mai mult pe Alba24.ro