EVENIMENT
Scandal între două familii din Ploieşti. 9 persoane au fost duse la spital
Nouă persoane au ajuns, vineri seară, la spital în urma unui scandal care a avut loc într-un cartier din municipiul Ploieşti între două familii care aveau probleme mai vechi.
Potrivit Inspectoratului Judeţean de Poliţie (IJP) Prahova, conflictul a avut loc pe o stradă din cartierul Radu de la Afumaţi între membrii a două familii care, pe fondul unor neînţelegeri mai vechi, s-au agresat reciproc atât verbal, cât şi fizic.
La faţa locului au intervenit mai multe echipaje de poliţie şi jandarmi, precum şi luptători din cadrul Serviciului de Acţiuni Speciale Prahova.
Nouă persoane implicate în scandal au fost duse la spital pentru îngrijiri medicale iar alte trei au fost duse la audieri.
Cercetările continuă pentru stabilirea situaţiei de fapt şi dispunerea de măsuri legale în consecinţă, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de tulburare a ordinii şi liniştii publice, lovire sau alte violenţe şi distrugere. AGERPRES
EVENIMENT
Starea drumurilor județene din Alba, la începutul anului 2026. Câte drumuri de pământ sau pietruite mai sunt în județ
Starea drumurilor județene din Alba. La începutul anului 2026, în Alba mai sunt 56,7 kilometri de drum județean doar pietruit. Numărul a scăzut față de 2025, când erau 94,6 kilometri de drum nemodernizat.
Drumurile județene care au infrastructură doar de pământ au ”înghețat” pe o distanță de 12,11 kilometri. Este aceeași situație ca în 2025 și 2024.
În ceea ce privește starea de viabilitate, 45,48 de kilometri de drum sunt în stare ”rea”. Alți 5,5 kilometri sunt...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO: ”Drumul Unirii - de la 1859, prin cântec până la Alba”. Eveniment la Sala Unirii din Alba Iulia
La Sala Unirii din Alba Iulia se desfășoară, sâmbătă seara, un eveniment-spectacol la Sala Unirii.
”Drumul Unirii – de la 1859, prin cântec, până la Alba, este un spectacol cu structură, cu ritm și cu demnitate, gândit ca un parcurs artistic în trei acte, în care istoria și muzica se susțin reciproc, fără să se concureze”, au transmis organizatorii.
Evenimentul este organizat de Centrul de Cultură ”Augustin Bena” Alba, sub egida Consiliului Județean Alba, în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
OPACITATE la Ministerul Economiei: Administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, numit pe tăcute din ”rezerva de cadre” a USR
Ministerul Economiei, condus de ministrul Ambrozie Irineu Darău (USR), refuză să ofere informații legate de noul administrator special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof.
Acesta este politician, fost candidat al alianței Dreapta Unită (formată din USR, PMP și Forța Dreptei) la conducerea Consiliului Județean Alba, în 2024.

Pe contul său de Facebook, Rof a scris că a studiat la Școala de Detectivi Particulari, la Institutul Național de Administrație, la Universitatea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
U Cluj învinge Unirea Slobozia și obține trei puncte prețioase. Gheorghiță a înscris primul lui gol pentru „Șepcile roșii”
U Cluj a întâlnit sâmbătă, pe teren propriu, pe Cluj Arena, echipa Unirea Slobozia, în etapa a 23-a din Superligă.
Clujenii au câștigat partida cu 1-0 și 3 puncte, și a intrat pe locurile din play-off.
Echipele de start:
U Cluj: Gertmonas – Mikanovic, J. Cissé, I. Cristea, Chipciu – Codrea – G. Simion, Drammeh, Gheorghiță, Macalou – Trică
Rezerve: Lefter, Bic, Coubiș, Taywo, Fabry, Murgia,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
