Connect with us

ACTUALITATE

Scandal la o grădiniţă de stat din Bucureşti. Educatoare: "Mişcă-te în clasă, că te crăp!"

Publicat

gradinita
Anchetă la Grădiniţa 255 din Bucureşti, după ce mai mulţi părinţi au sesizat Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti. Inspectorii şcolari au demarat două anchete care o vizează pe educatoare: una legată de comportamentul acesteia şi una în urma acuzaţiilor legate de preţurile piperate pe care părinţii pe plătesc pentru excursiile organizate de aceasta.
Părinţii sunt revoltaţi de comportamentul educatoarei, care le jigneşte copiii, folosind apelative de genul
"Vino încoace! Mişcă-te în clasă, că te crăp", sau îi pedepseşte pe aceştia obligându-i să stea cu mâinile la spate minute în şir.
Şi asta după ce în mass-media au apărut înregistrări în care educatoarea le explică colegelor cum se fac bani din activităţile extraşcolare .Femeia a fost înregistrată spunând că "îmi cumpăr eu ţigări, din banii mei, în excursie? A luat toţi banii şi nouă ne-a dat sus, la Trei Brazi, o îngheţată? Păi pentru mine 12 milioane venite în luna mai, pentru mine e mană cerească şi tu ştii lucrul ăsta, mai pun un milion şi îmi achit o chirie".

Părinţii se tem să-i ceară public explicaţii educatoarei. Sunt însă mai revoltaţi de modul în care le sunt trataţi copiii decât de faptul că plătesc o excursie supraevalută chiar şi de şase ori.

Cadrul didactic neagă acuzaţiile legate de preţul exagerat al excursiilor ţi spune că "Noi ieşim cu copiii, noul curriculum ne zice să ieşim cu copiii. Pe banii cui? Din salariul meu?".

În ultimii opt ani, la Grădiniţa nr. 255 din Bucureşti  au fost schimbaţi şapte directori, iar ulimul dintre ei a fost prins de inspectori că folosea banii copiilor în scopuri personale.

sursa: observatortv

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Eroii tăcuți ai unei intervenții decisive: Jandarmii care au salvat o familie la Vatra Dornei

Publicat

eroii tăcuți ai unei intervenții decisive: jandarmii care au salvat

Publicitate

Un grav accident petrecut acum două săptămâni, la Vatra Dornei, a pus la încercare nu doar limitele unei intervenții de urgență, ci și forța umană a celor care au fost chemați să acționeze atunci când fiecare secundă conta. În mijlocul haosului și al disperării, patru jandarmi ai Inspectoratului de Jandarmi Județean Suceava au demonstrat ce înseamnă curajul, profesionalismul și stăpânirea de sine.

Este vorba despre:

  • sergent-major Ioan...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Părintele Ioan Istrati denunță drama pensionarilor: „Nu mai vorbim de cazuri izolate, ci de un genocid sistematic”

Publicat

părintele ioan istrati denunță drama pensionarilor: „nu mai vorbim de

Publicitate

Un mesaj dur, cu o încărcătură emoțională puternică, publicat recent de preotul Ioan Istrati,  una dintre cele mai cunoscute și apreciate voci ale Bisericii din Botoșani, dar și la nivel național,  a reaprins dezbaterea despre condițiile de trai ale pensionarilor din România. Pornind de la o întâlnire aparent banală, părintele a descris o realitate care, spune el, nu mai poate fi ignorată.

După Sfânta Liturghie, preotul Ioan Istrati s-a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Ședința lunară a Protopopiatului Dorohoi, sub semnul rugăciunii și al culturii creștine

Publicat

foto: Ședința lunară a protopopiatului dorohoi, sub semnul rugăciunii și

Publicitate

Într-o atmosferă de rugăciune și comuniune frățească, ședința lunară a Protopopiatului Dorohoi s-a desfășurat în data de 19 ianuarie 2025, fiind găzduită de Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Dorohoi.

Programul zilei a debutat cu săvârșirea Sfintei Liturghii, oficiată de preoții din cercul pastoral-misionar „Acoperământul Maicii Domnului” Dorohoi. În timpul slujbei, au fost înălțate rugăciuni pentru odihna Poetului Mihail...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MAE confirmă prezența a doi români printre persoanele afectate de accidentul feroviar din Spania

Publicat

mae confirmă prezența a doi români printre persoanele afectate de

Publicitate

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) precizează luni că în accidentul feroviar petrecut în regiunea Cordoba, Regatul Spaniei, au fost răniți ușor doi cetățeni români.

Reprezentanții Consulatului General al României la Sevilla au comunicat telefonic cu cele două persoane de cetățenie română, acestea confirmând că se află în afara oricărui pericol, conform unui comunicat al MAE.

La nivelul oficiului consular nu au fost recepționate solicitări...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe