EVENIMENT
Schimbări importante pentru bolnavii de COVID. Nu mai au nevoie de bilet de trimitere pentru a merge în centrele de evaluare

Bolnavii cu COVID nu vor avea nevoie de bilet de trimitere pentru a merge în centrele de evaluare să primească tratament.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila a organizat marți, împreună cu secretarul de stat Adriana Pistol și cu președintele interimar al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate Adela Cojan, videoconferințe cu directorii direcțiilor de sănătate publică județene, respectiv a Municipiului București și cu managerii spitalelor.
Au discutat despre centrele de evaluare a pacienților COVID și despre pregătirea spitalelor pentru a acorda servicii medicale atât pentru bolnavii infectați cu virusul SARS-CoV-2 cât și pentru cei cu alte patologii, pentru a evita situația din valurile precedente care a dus la o mortalitate crescută.
Rafila consideră foarte importante centrele de evaluare ambulatorie, în care pacienții infectați vor fi investigați și vor beneficia de tratament astfel încât să nu se mai producă supraaglomerarea secțiilor de spital, transmite Ministerul Sănătății.
„Ne gândim la cele mai bune soluții atât pentru pacienții infectați cu virusul SARS-CoV-2 cât și la cei care au alte afecțiuni. Este esențial ca spitalele să rămână funcționale. Pacienții cu alte patologii trebuie să aibă acces în continuare la serviciile medicale”, a spus acesta.
Secretarul de stat conf. dr. Adriana Pistol a precizat că e important ca pacienții diagnosticați cu COVID-19 să ajungă în ziua în care au primit rezultatul într-un centru de evaluare pentru a primi tratamentul adecvat formei de boală cât mai repede. Astfel, pot fi prevenite cazurile severe.
„Bolnavii infectați cu virusul SARS-CoV-2 nu vor avea nevoie de bilet de trimitere pentru a merge în centrele de evaluare. Vor fi evaluați și tratați gratuit atât pacienții asigurați, cât și cei neasigurați”, declară Adela Cojan, președintele interimar al CNAS.
Ministerul Sănătății va realiza centralizarea situației centrelor de evaluare și va pune la dispoziția cetățenilor o hartă interactivă cu acestea cât mai rapid. MEDIAFAX

Detașamentul de Pompieri Sebeș a fost solicitat să intervină marți, în jurul orei 19:00, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la deșeuri menajere, aflate într-o clădire dezafectată din municipiul Sebeș, pe strada Mihail Kogălniceanu, în zona PROFI.
La fața locului intervin pompierii militari cu o autospecială de stingere cu apă și spumă (ASAS), sprijiniți de echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Sebeș.
Cauza probabilă a izbucnirii focului…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Colaborare între Colegiul Militar „Mihai Viteazul” și Primăria Alba Iulia, pentru implicarea elevilor în activități extrașcolare

Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” a propus recent tîncheierea unui parteneriat cu Primăria Alba Iulia, în vederea implicării elevilor în activități extrașcolare organizate cu sprijinul administrației locale, în domenii precum educaţie civică, cultură, mediu, sport etc.
Un proiect de hotărâre în acest sens, privind încheierea unui protocol de colaborare între Primăria Alba Iulia și instituția de învățământ, urmează să fie aprobat în curând în Consiliul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. 8 stații noi de monitorizare a calității aerului, amplasate în oraș. Boc: Aerul pe care îl respirăm ne privește pe toți

Opt stații noi de monitorizare a calității aerului au fost amplasate de Primăria Cluj-Napoca. Șapte sunt la școli.
În total, arată primarul Emil Boc, acum sunt 24 de unități care măsoară calitatea aerului în Cluj-Napoca.
Emil Boc: Aerul curat înseamnă sănătate pentru copii, pentru noi toți
„Aerul pe care îl respirăm ne privește pe toți. De aceea îl măsurăm zi de zi în timp real. Tocmai am…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO Grand Rally Tour la Alba Iulia: Peste 25 de supercar-uri, Ferrari, Lamborghini, BMW M, McLaren, Porsche, în Piața Cetății

Alba Iulia găzduiește marți seară Grand Rally Tour. Evenimentul, organizat în Piața Cetății Alba Carolina adună peste 25 de supercar-uri/ Ferrari, Lamborghini/ BMW M/McLaren/Porsche.
Evenimentul a început de la ora 19:00, iar intrarea este liberă.
Evenimentul va contiua în alte orașe, după următorul program:
- 20 of august – Râmnicu Vâlcea
- 21 of august – Brașov
- 22 of august – București
- 23 of august – Mamaia.
Una dintre vedetele expoziției este un Ferrari…
Citește mai mult pe Alba24.ro