EVENIMENT
Schimbări în Codul Rutier: tractoarele vor putea fi conduse cu permis pentru alte categorii de vehicule. Proiect, adoptat de Senat
Schimbări în Codul Rutier: tractoarele vor putea fi conduse cu permis pentru alte categorii de vehicule, respectiv de către șoferii de autoturisme, camioane și autobuze, prevede un proiect legislativ adoptat recent de Senat.
Pentru a se aplica, propunerea legislativă trebuie să fie votată și de Camera Deputaţilor, apoi promulgată de şeful statului și publicată în Monitorul Oficial.
Propunerea legislativă care modifică art. 23 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă nr. 195/2002...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Guvernul forțează digitalizarea: Primăriile care nu se înrolează pe Ghișeul.ro vor rămâne fără banii de la buget. PROIECT
Primăriile care nu se înrolează pe Ghișeul.ro vor rămâne fără banii de la buget. Guvernul pregătește o măsură pentru accelerarea digitalizării administrației publice locale. Un proiect de lege privind reforma administrației, aflat în dezbatere publică la Ministerul Dezvoltării, impune primăriilor din întreaga țară să se înroleze în platforma Ghiseul.ro în maximum șase luni de la intrarea în vigoare a legii.
Sancțiunea pentru nerespectarea măsurii este drastică:...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Anunț CTP Cluj-Napoca: O eroare a sistemului de plată POS a majorat prețul biletelor la 4 lei în loc de 3,50 lei
Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca a anunțat, miercuri, că în urma unui update al sistemului de plată prin POS, a fost identificată o eroare tehnică ce a afectat aproximativ 10% din flota de mijloace de transport în data de 13.01.2026. Din cauza acestei erori, tariful a fost modificat automat la 4 lei în loc de 3,5 lei, tariful corect și valabil.
”În cursul acestei dimineți, 14 ianuarie, furnizorul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Museikon Alba Iulia prezintă expoziția "Cartea românească veche", în 15 ianuarie. Colecție valoroasă din secolele XVIII și XIX
Museikon Alba Iulia prezintă expoziția "Cartea românească veche" în colecțiile Bibliotecii Documentare "Bethlen Gábor" din Aiud. Vernisajul va fi joi, 15 ianuarie, de la ora 15.00, cu ocazia Zilei Culturii Naționale.
Potrivit organizatorlor, cărțile care vor putea fi admirate în cadrul expoziției au apărut în secolele XVIII și XIX. Acestea acoperă mai multe domenii, precum: teologia, dreptul, istoria, filosofia, filologia sau geografia.
Printre acestea, se remarcă o serie de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sistemul E-sigur se amână. Când vor fi operaționale camerele radar pe drumuri naționale și autostrăzi
Camerele radar ce vor fi montate în continuare pe drumuri naționale și autostrăzi vor permite Poliției să dea sancțiuni. Acestea vor fi conectate la sistemul e-Sigur însă, cel mai probabil, nu vor fi activate anul acesta.
Implementarea completă a sistemului e-Sigur se amână. Deși inițial urma să fie operațional în 2026, surse din Ministerul Transporturilor și reprezentanți ai CNAIR indică termene realiste abia pentru 2027–2028, potrivit Mediafax.
Amenzi prin sistemul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
