EVENIMENT
Școlile din Italia nu se redeschid până în luna septembrie. Premier: ”Este în joc sănătatea copiilor noştri”

Giuseppe Conte, premierul Italiei a promis duminică redeschiderea şcolilor din ţara sa în luna septembrie, subliniind că o eventuală reluare mai devreme a cursurilor ar fi pus în pericol ”sănătatea copiilor”, transmit AFP şi Reuters.
”Şcoala se află în centrul gândurilor noastre şi se va redeschide în septembrie. Toate scenariile pregătite de un comitet de experţi prevăd riscuri ridicate de contagiune în cazul redeschiderii şcolilor înainte (de septembrie). Este în joc sănătatea copiilor noştri”, a declarat Conte într-un interviu publicat duminică de cotidianul italian La Repubblica.
Instituţiile de învăţământ italiene au fost închise la începutul lunii martie din cauza epidemiei de COVID-19, care a cauzat deja moartea a peste 26.000 de oameni, ceea ce face din Italia ţara europeană cea mai afectată de noul coronavirus.
De asemenea, şeful executivului italian a confirmat că guvernul de la Roma lucrează la un plan de relaxare treptată a restricţiilor şi de redeschidere a activităţilor industriale începând cu data de 4 mai.
Planul, care vizează redeschiderea unei mari părţi a companiilor, mergând de la sectorul manufacturier la construcţii, va fi prezentat ”cel mai târziu la începutul săptămânii viitoare”, dar întreprinderile vor trebui să asigure ”o respectare riguroasă a protocoalelor de securitate”, precum distanţarea socială şi purtarea măştii.AGERPRES
EVENIMENT
Austria – România: Tricolorii au un nou examen pentru Campionatul Mondial de Fotbal din 2026. Datele unui meci foarte important

Austria – România: Echipa României se află înaintea unui nou examem în parcursul ei din preliminariile Campionatului Mondial din 2026. „Tricolorii” joacă sâmbătă seara, 7 iunie, de la ora 21:45, pe stadionul „Ernst Happel” din Viena, pentru duelul cu favorita grupei, Austria, în etapa a treia.
Două posturi TV au achiziționat drepturile de televizare, Antena 1 și Prima TV.
Vezi Cine transmite la TV meciul Austria – România. Când va avea loc partida din preliminariile…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Caniculă la Cluj. A fost emis COD PORTOCALIU pentru acest weekend. Maxime de „foc”. Cum să vă protejați

Administrația Națională de Meteorologie a emis un Cod Portocaliu de caniculă pentru județul Cluj.
Meteorologii atrag atenția că disconfortul termic va fi accentuat în zilele de sâmbătă și duminică.
Caniculă la Cluj. Maxime de 37 de grade
Codul Portocaliu este valabil pentru zilele de sâmbătă, 7 iunie, și duminică, 8 iunie, în intervalul orar 12:00–21:00.
Meteorologii anunță că se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Electrica SA majorează prețul energiei electrice începând cu 1 iulie 2025. Noile tarife se aplică tuturor consumatorilor casnici

Electrica SA a notificat clienții casnici privind noul preț de furnizare a energiei electrice, valabil în perioada 1 iulie – 31 decembrie 2025. Prețul energiei active va fi de 0,82897 lei/kWh, fără TVA.
Noua structură de tarif: Ce plătești începând din iulie 2025
Clienții Electrica SA (prin Distribuție Energie Electrică România) vor avea, începând cu 1 iulie 2025, un preț final de 1,55643 lei/kWh cu TVA, potrivit notificării transmise în baza prevederilor contractuale și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Atenție șoferi: polițiștii din Alba acționează sâmbătă cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pe drumurile din județ

Polițiștii rutieri din Alba acționează sâmbătă, 7 iunie, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Conducătorii auto sunt sfătuiți să conducă responsabil și să respecte normele rutiere în timpul deplasărilor.
Potrivit IPJ Alba, sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile.
Acestea…
Citește mai mult pe Alba24.ro