EVENIMENT
Scrisoarea secretă a Reginei Elisabeta a II-a. Nu va putea fi deschisă decât peste 63 de ani
Regina Elisabeta a II-a a scris o scrisoare în luna noiembrie a anului 1986. Aceasta este adresată locuitorilor din Sydney. Însă, ea a dat instrucțiuni clare cu privire la momentul în care ar trebui să fie deschisă. Regretatul monarh a fost șeful de stat al Australiei pentru o lungă perioadă de timp. Ea a avut o relație strânsă cu această țară. De altfel, Elisabeta a II-a a și vizitat Australia de aproximativ 16 ori în timpul domniei sale.
O scrisoare de la regină se află într-una dintre cele mai faimoase clădiri din Australia. Aceasta va fi deschisă în anul 2085
Puțină lume știe că în Australia există o scrisoare secretă scrisă de regretata regină Elisabeta a II-a. Acesta se află în clădirea istorică Queen Victoria și va rămâne închisă pentru încă 63 de ani.
Scrisoarea există deja de 36…
Citește mai mult pe impact.ro
EVENIMENT
Ziua Morților sau Luminația, la Cluj și în Transilvania. Lumânări, flori și lacrimi pentru cei plecați pe veci
Sărbătorirea Luminației, Ziua Morților, începe, conform tradiției din Transilvania, după vecernia din seara zilei de 1 noiembrie.
Astfel, credincioșii merg la cimitir, curăță mormintele și le înfrumusețează cu flori și lumânări aprinse, în amintirea celor care i-au însoțit pe drumul vieții.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cât costă un loc de veci în Cimitirul Municipal din Alba Iulia și de ce se plătesc comisioane la lucrări: Răspunsurile primăriei
Cât costă un loc de veci în Cimitirul Municipal din Alba Iulia și de ce se plătesc comisioane la lucrări: Primăria Alba Iulia a transmis, la solicitarea Alba24, detalii legate de costurile și procedura de atribuire a locurilor de veci din Cimitirul Municipal, în contextul în care mai mulți cititori s-au plâns că li s-au cerut sume uriașe pentru un asemenea loc.
Potrivit răspunsului oficial, taxa datorată Consiliului Local pentru dreptul de folosință a unui loc de înhumare…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
O nouă variantă a metodei ”sextorsion”: fraudă online cu amenzi false pentru accesarea siteurilor de adulți. Avertisment DNSC
O nouă variantă a metodei ”sextorsion”: autoritățile române avertizează cu privire la o fraudă online, bazată pe amenzi false pentru accesarea siteurilor de adulți, care circulî în aceste zile.
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează asupra unor tentative de fraudă sub pretextul unei false notificări despre o amendă online din partea DNSC și a Poliției Române, transmite Agerpres.
”În cursul zilei de astăzi, mai mulți utilizatori au…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Tinerii români care au împlinit 18 ani au o șansă unică să exploreze Europa gratuit, prin programul DiscoverEU, parte a inițiativei europene Erasmus+.
Acțiunea marchează 40 de ani de la Acordul Schengen, care a eliminat controalele la frontiere și a făcut călătoriile între statele europene mai simple ca niciodată.
Cum funcționează DiscoverEU?
Programul oferă participanților:
- un permis de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

