EVENIMENT
Scrisoarea unei tinere din Ucraina către un ziar din România. Yevhniya Siryk: Ce înseamnă să fii ucrainean pe timp de război
“Război. E singurul cuvânt care îmi răsună în minte. Mi-a luat câteva zile să trec peste șocul inițial și să înțeleg pe deplin ce se întâmplă în țara mea”. Așa își începe scrisoarea transmisă redacției Alba24, Yevhniya Siryk, o tânără din Ucraina care vrea să știe lumea întreagă ce se întâmplă în țara ei.
Vă invitam să citiți gândurile și trăirile ei tulburătoare trimise redacției noastre:
”Numele meu este Yevhniya Siryk. M-am născut în orașul Poltava. La vârsta de 15 ani am plecat la studii în Marea Britanie unde am petrecut următorii 8 ani din viață mea.
Acum lucrez pentru o misiune umanitară din cadrul ONU. Invazia rusească m-a găsit în Kiev. Prietenul meu m-a trezit la 5 dimineața: “Au început atacul, trebuie să plecăm ACUM. Fă-ți bagajul!”
Ne-am strâns mai mulți prieteni într-o locație prestabilită și am petrecut prima noapte într-un adăpost din reședința ambasadorului Argentinei.
În dimineața următoare, părinții mei m-au luat și am decis să plecăm din Kiev, în orașul meu natal. Acum suntem tot aici și împreună cu ceilalți încercăm să facem tot ce putem pentru a ajuta.
Țoață lumea ajută, toți fac ce pot, donând medicamente, haine, echipamente și orice materiale sunt necesare. Suntem în regula aici, suntem puternici împreună, avem încredere un armata noastră și suntem siguri de victorie. Slava Ukraine!
Război, singurul cuvânt care îmi răsună în minte
“Război”. E singurul cuvânt care îmi răsună în minte. Mi-a luat câteva zile să trec peste șocul inițial și să înțeleg pe deplin ce se întâmplă în țara mea. Suntem în război, cu bombe, cu rachete, cu sirene de alarmă – toate acele sunete ale atrocităților cu care vă trebui să ne obișnuim.
Pe de alta parte, situația prin care trece acum Ucraina a adus un sentiment de unitate și de solidaritate fără precedent, consolidând noțiunea de a fi ucrainian, ideea de națiune în cea mai pura esență a ei.
Pentru că am trăit în străinătate o mare parte din adolescența mea, chiar dacă în ultimii doi ani am trăit în Ucraina, înțelegeam vag ce înseamnă să fii ucrainean și ce însemnă pentru mine personal acest lucru.
Acum, în fața războiului, înțeleg mai clar decât niciodată ce înseamnă să fii ucrainean.
Ce înseamnă să fii ucrainean pe timp de război – citește continuarea pe Alba24.ro
Citește toate informațiile despre evoluția războiului din Ucraina, organizate pe zile, aici:
- AICI: Război în Ucraina Ziua 1
- AICI: Război în Ucraina Ziua 2
- AICI: Război în Ucraina Ziua 3
- AICI: Război în Ucraina Ziua 4
- AICI: Război în Ucraina Ziua 5
- AICI: Război în Ucraina Ziua 6
- AICI: Război în Ucraina Ziua 7
EVENIMENT
VIDEO. Șofer din Alba, vinovat de accidentul soldat cu un mort și trei răniți, între care o fetiță de 7 ani
Un bărbat de 45 de ani, din județul Alba, ar fi vinovat de producerea tragicului accident care a avut loc duminică, în jurul orei 10:55, pe DN1/E60, la ieșirea din Cluj-Napoca spre Feleacu.
Impactul dintre două autoturisme s-a soldat cu moartea unui pasager și rănirea altor trei persoane, printre care un minor.
Șoferul din Alba a pierdut controlul mașinii
Potrivit primelor cercetări, un bărbat de 45 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Pregătiri pentru deschiderea Târgului de Crăciun la Alba Iulia. Au fost montate patinoarul, caruselul, scena și căsuțele
Târgul de Crăciun din Alba Iulia intră pe ultima sută de metri pentru amenajare. Deschiderea va fi vineri, 21 noiembrie, în locația din Piața Visconti, pe Latura de Vest a Cetății Alba Carolina.
În acest an, de amenajarea acestuia se ocupă o firmă, prin decizia primăriei. Târgul va avea specific gastronomic și comercial propriu târgurilor de Crăciun europene.

Zona de atracții și divertisment în „Parcul de Crăciun” include un patinoar în suprafață de 450 mp (15 x…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Când intră pensiile pe card în decembrie și perioada pentru plăți în numerar. O categorie de pensionari va primi bani în plus
Pensii 2025: o categorie de pensionari va primi bani în plus, în decembrie. Plata se va face odată cu viramentele obișnuite aferente ultimei luni din an, înaintea sărbătorilor de iarnă.
Pensionarii cu o pensie sub 2.500 de lei vor beneficia de o primă specială de 400 de lei.
Este vorba despre a doua tranșă a primei de 800 de lei prevăzută de legislația actuală.
Suma va fi plătită odată cu pensia din decembrie.
Aproximativ 4,6 milioane de pensionari vor beneficia de acest…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Concurență uriașă la Rezidențiatul de la Cluj. Peste 1.100 de candidați pe 376 de locuri. Mesajul rectorului UMFIH
Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca a organizat duminică examenul național de rezidențiat.
În total, 1.159 de candidați au susținut proba, la Cluj concurând pentru doar 376 de locuri disponibile.
Peste o mie de candidați pentru câteva sute de locuri
Anul acesta, la Cluj s-au înscris 730 de candidați la Medicină, 222 la Medicină Dentară și 207 la Farmacie.


