EVENIMENT
Se adoptă certificatul verde COVID în România? Ce spune Grindeanu
Vicepremierul PSD Sorin Grindeanu a comentat declarațiile unor politicieni privind viitorul guvernului Ciucă spunând că orice coaliție poate fi ruptă dacă nu funcționează. De asemenea, Grindeanu a spus că în coaliție nu a fost luată nicio decizie în ceea ce privește certificatul verde COVID.
Grindeanu a declarat că partidele de la guvernare au discutat în ultima perioadă despre PNRR și buget și nu au avut timp să se gândească la ruperea coaliției.
„Orice coaliție poate fi ruptă dacă nu funcționează… În ultima lună am fost preocupați de alte lucruri decât de ruperi de coaliție”, a explicat Grindeanu, la Digi24.
Vicepremierul a mai spus că aliații nu au stabilit ce se va întâmpla cu certificatul verde.
„Ca părere personală, cred ca este nevoie de certificat verde”, a precizat Grindeanu.
Acesta a mai spus că eventuala introducere a certificatului trebuie să fie însoțită de măsuri care să-i protejeze pe cei care nu se pot vaccina. MEDIAFAX
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
VIDEO: Cabanierii din Luncile Prigoanei și Poarta Raiului reabilitează pe banii lor drumul spre pârtiile de schi din Șureanu
Cabanierii din Luncile Prigoanei și Poarta Raiului reabilitează pe banii lor drumul spre pârtiile de schi din Șureanu. În lipsa unei implicări din partea autorităților, proprietarii de cabane și unități turistice din Luncile Prigoanei și Poarta Raiului s-au mobilizat și au început reabilitarea, pe cont propriu, a drumului forestier dintre barajul Oașa și pârtiile Domeniului Schiabil Șureanu.
Antreprenorii din turism au decis să nu mai aștepte implicarea CJ Alba și a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Șapte lovituri de briceag îl vor aduce pe un minor din Blaj în fața judecătorilor din Alba. Va fi judecat pentru tentativă de omor
Un minor din Blaj va fi judecat de magistrații Tribunalului Alba pentru tentativă de omor. Este vorba despre V.E.A, un minor în vârstă de doar 16 ani, care la începutul lunii noiembrie a atacat un tânăr cu un briceag.
Șapte lovituri de cuțit i-a aplicat acestuia, în zona capului, a gâtului și a toraceului. Minorul a fost arestat preventiv, la scurt timp după ce a comis fapta.
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba l-au trimis foarte repede în judecată, la nici 20…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Poieni, dat dispărut. Poliția solicită sprijinul populației. Era plecat la muncă în Germania
La nivelul Secției 8 Poliție Rurală Huedin a fost depusă o sesizare, prin împuternicire avocațională, cu privire la dispariția lui Buș Ioanel-Augustin, în vârstă de 58 de ani, domiciliat în comuna Poieni, județul Cluj.
Potrivit familiei, bărbatul se află la muncă în Germania, însă nu a mai răspuns la apelurile telefonice și nici la mesajele transmise prin rețelele de socializare, fapt care a trezit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Administratorul unei firme din Ocna Mureș, trimis în judecată. A primit pe nedrept peste 1,4 milioane de lei, pentru ucenicie
Un bărbat, administrator al unei societăți din Ocna Mureș, a fost trimis în judecată după ce timp de aproape doi ani a primit pe nedrept peste 1,4 milioane de lei din bugetul asigurărilor de şomaj, ca stimulente financiare pentru ucenicie. Potrivit procurorilor, acesta ar fi întocmit documente false din care reieşea că 29 de persoane fac ucenicie la firma sa, deşi în realitate aceste activităţi nu au avut loc.
Prejudiciul este de 1.415.476 lei, la care se adaugă dobânzi și…
Citește mai mult pe Alba24.ro


