EVENIMENT
Se dă startul vaccinării antigripale. Medic de familie: „Cei care s-au vaccinat anul trecut nu e bine să vină să se vaccineze acum”

În scurt timp, campania de vaccinare antigripală urmează să fie demarată în cabinetele medicilor de familie, însă toți cei care s-au vaccinat anul trecut nu trebuie să se grăbească cu imunizarea, astfel că sunt sfătuiți să aștepte să treacă minim 12 luni. S-a spus oficial că în numai câteva zile, vaccinul va ajunge în zilele următoare în cabinetele medicilor de familie, deoarece acesta a intrat în depozitele direcțiilor de sănătate publică.
Campania de vaccinare antigripală, pe cale să înceapă
Cetățenii vor beneficia, în acest an, de produsul biologic INFLUVAC TETRA (monodoză), după cum a anunțat Direcția de Sănătate Publică Olt. În plus, se pare că în depozitul din Olt a intrat deja o primă tranșă de vaccin, cu mai mult de 20.000 doze.
OMS recomandă ca vaccinarea antigripală să fie…
Citește mai mult pe impact.ro
EVENIMENT
Alegeri prezidențiale turul 2, 18 mai 2025: prezența la vot, ora 8.00. Câți alegători din Alba și din țară au fost la urne

Alegeri prezidențiale turul 2, 18 mai 2025: prezența la vot, ora 8.00. Secțiile de votare s-au deschis la ora 7.00 și rămân deschise până la ora 21.00. Există posibilitatea de prelungire a programului de vot până la cel mai târziu ora 23:59. Opțiunea este pentru alegătorii care se află la sediul secției de votare la ora 21.00, precum și pentru cei care se află la rând în afara sediului secției de votare.
În Alba, sunt așteptate la vot 302.142 persoane. În țară sunt…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, a votat imediat după deschiderea secțiilor. Ce a spus la ieșirea de la urne

Președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel a votat duminică, 18 mai, încă de la primele ore ale dimineții. Acesta și-a exprimat dreptul la vot, la secția de votare organizată în Școala Numărul 7 ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia.
”La ieșirea de la urne, Ion Dumitrel a declarat că a votat: ”pentru a continua să putem fim beneficiarii binefacerilor pe care apartenența la Uniunea Europeană, la NATO ni le asigură. Am votat cu gândul că acum 18 ani am intrat în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Clujul votează. S-au deschis secțiile pentru turul II al alegerilor prezidențiale. 616.699 de votanți, așteptați la urne

Turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025 în România are loc duminică, 18 mai. Secțiile s-au deschis duminică dimineață, la ora 7.
Potrivit unui comunicat al AEP, numărul total al alegătorilor înscriși în listele electorale permanente este de 17.988.218 cetățeni. Numărul total de cetățeni români cu domiciliul în străinătate care figurează cu drept de vot la acest scrutin este 1.016.327 de persoane.
Pentru votul prin corespondență au optat pe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alegeri prezidențiale 2025 turul 2: ghid pentru alegători, 18 mai. Lista secții de vot, acte necesare, program, cum se votează

Alegeri prezidențiale 2025 turul 2: ghid pentru alegători, 18 mai. Peste 18 milioane de alegători sunt așteptați duminică, 18 mai, la urne pentru a-și alege președintele pentru următorii cinci ani. Votul în țară începe la ora 7.00 și se încheie la ora 21.00.
Programul de vot poate fi prelungit pentru alegătorii care se află la sediul secției de votare la ora 21.00. Prelungirea este până cel mai târziu ora 23:59. Aceeași opțiune este și pentru cei care se află la rând în…
Citește mai mult pe Alba24.ro