EVENIMENT
Se ÎNCHIDE circulaţia pe sectoarele de munte de pe Transfăgărăşan şi Transalpina

Sectoarele de munte de pe Transfăgărăşan şi Transalpina se închid circulaţiei începând de marţi, 20 octombrie, anunţă Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere.
„Conform Normativului AND 615-2020 privind circulaţia rutieră pe drumurile montane DN7C (Transfăgărăşan) şi DN67C (Transalpina), începând de marţi, 20.10.2020, circulaţia rutieră va fi închisă pentru toate categoriile de autovehicule pe anumite sectoare ale drumurilor menţionate anterior, după cum urmează: DN 7C, între km 104+000 (Piscu Negru) şi km 130+800 (Cabana Bâlea Cascada), DN 67C, între km 34+800 (Rânca) şi km 79+200 (Curpat)”, se menţionează într-un comunicat al CNAIR remis, vineri, AGERPRES.
Reprezentanţii companiei precizează că măsura închiderii circulaţiei rutiere pe aceste sectoare de drum a fost luată pentru siguranţa participanţilor la trafic, având în vedere fenomenele meteorologice imprevizibile ce pot apărea în orice moment în aceste zone. AGERPRES

Trei percheziții la domiciliu au avut loc luni, în județele Alba și Cluj, într-un dosar penal care vizează infracțiuni de obținere ilegală de fonduri și fals în înscrisuri, cu un prejudiciu estimat la peste 1,4 milioane de lei, transmite IPJ Alba.


Potrivit informațiilor Cluj24.ro, este vorba despre fonduri din bugetul asigurărilor de șomaj.
Percheziții la Cluj și în Alba, într-un dosar penal care…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Clujul emite cărți electronice de identitate și pentru copiii între 0 și 14 ani. De când se preiau cererile
Consiliul Județean Cluj informează persoanele interesate în legătură cu faptul că, începând de luni, 2 iunie, la nivelul Direcției Județene de Evidență a Persoanelor (DJEP) Cluj și a tuturor serviciilor publice comunitare de evidență a persoanelor din județul Cluj, respectiv Cluj-Napoca, Dej, Gherla, Huedin, Turda, Câmpia Turzii și Florești se preiau cereri pentru eliberarea cărților electronice de identitate pentru copiii cu vârsta sub 14 ani.
Alin Tișe,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
AUR solicită înființarea unei comisii de anchetă privind dezastrul ecologic de la Salina Praid

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) solicită înființarea unei comisii parlamentare de anchetă care să investigheze cauzele și responsabilitățile ce au condus la dezastrul ecologic grav produs la Salina Praid, în luna mai 2025.
Acest incident grav – infiltrarea masivă de apă în galeriile active ale salinei – nu este o simplă eroare tehnică, ci rezultatul incompetenței, nepăsării instituționale și al unor jocuri de interese. Activitatea economică și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vreme caldă, dar instabilă Cluj, în prima lună de VARĂ. Ce temperaturi anunță meteorologii

Meteorologii au făcut o estimarea evoluției valorilor termice și a precipitațiilor în intervalul 2 – 15 iunie 2025.
Prima lună de vară vine cu temperaturi foarte ridicate, asta după ce, în luna mai, vremea a fost foarte capricioasă, cu temperaturi destul de scăzute și ploi.
Vreme caldă la Cluj în luna iunie. Ce temperaturi anunță meteorologii
Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în primele două săptămâni, clujenii vor avea parte de o vreme…
Citește mai mult pe Cluj24.ro