Connect with us

EVENIMENT

Noi măsuri impuse în Brașov: Se interzice organizarea de evenimente sportive, concerte și târguri

Published

on

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Braşov a decis, miercuri, 7 octombrie, instituirea imediată a unor noi măsuri pentru reducerea riscului de contaminare cu COVID-19, printre acestea numărându-se obligativitatea purtării măştii de protecţie pe o rază de 100 de metri în jurul perimetrului exterior unităţilor de învăţământ şi interzicerea organizării de evenimente precum cele sportive şi de agrement, concerte, târguri şi bâlciuri.

Potrivit unei informări transmisă de Prefectura Braşov, CJSU a decis, totodată, funcţionarea în scenariul roşu, pentru o perioadă de 14 zile, a unităţilor de învăţământ de pe raza localităţilor cu incidenţa cumulată de peste 3 la 1.000 de locuitori, în prezent existând trei asemenea localităţi: Drăguş (incidenţa cumulată 4,63 la 1.000 de locuitori), Hălchiu (incidenţa cumulată 3,22) şi Prejmer (incidenţa cumulată 3,22).

Potrivit Inspectoratului Şcolar Judeţean Braşov, în cele trei localităţi - Drăguş, Prejmer şi Hălchiu - sunt vizate 11 unităţi şcolare de pe raza localităţilor a căror activitate ce presupune prezenţa fizică a elevilor şi personalului se suspendă pentru 14 zile calendaristice, începând de joi.

Măsura vizează un număr de 2.332 de elevi şi 137 de cadre didactice, didactice auxiliare şi nedidactice.

Hotărârea CJSU Braşov prevede obligativitatea decalării orelor de început şi sfârşit ale activităţii la nivelul instituţiilor, în vederea reducerii aglomerării la orele de vârf, a igienizării spaţiilor comune din imobile (lift, casa scărilor) de către Asociaţiile de Proprietari, precum şi a dezinfecţiei spaţiilor publice pe care instituţiile le au în administrare.

În ce priveşte interzicerea desfăşurării de evenimente publice, sursa citată a precizat că aceste măsuri nu afectează activităţile deja reglementate cum ar fi cele ale teatrelor, operei sau cinematografelor.

"De asemenea, CJSU recomandă ferm purtarea măştii pe toată durata deplasării în afara domiciliului. O altă recomandare este ca persoanele vulnerabile (vârstnici, persoane cu istoric medical) să evite frecventarea locurilor publice aglomerate.

Pentru aceste persoane se vor implementa sisteme de prioritate. Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă vor implementa aceste măsuri în locurile aglomerate stabilite prin hotărârile acestora", a mai precizat sursa citată.

Măsurile sunt de aplicabilitate imediată, odată cu intrarea în vigoare a Hotărârii. AGERPRES

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Zile libere de Paște 2026: Cât va dura minivacanța angajaților din România și ce alte zile libere mai sunt în timpul anului

Published

on

zile libere de paște 2026: cât va dura minivacanța angajaților

Zile libere de Paște 2026. Paștele Ortodox va fi sărbătorit anul acesta în 12 aprilie, iar angajații din România vor avea parte de o minivacanță cu această ocazie.

Potrivit legii, atât Vinerea Mare, cât și prima și a doua zi de Paște sunt stabilite ca zile nelucrătoare.

Astfel, zilele de 10, 11, 12 și 13 vor fi libere, iar angajații se întorc la muncă din 14 aprilie.

Citești și Zile libere 2026: care este următoarea minivacanță pentru români. Drepturi și obligații...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Avertismentul IPJ Alba: Persoanele care incendiază vegetația uscată riscă amenzi sau dosare penale și pierderea subvențiilor APIA

Published

on

avertismentul ipj alba: persoanele care incendiază vegetația uscată riscă amenzi

Polițiștii din Alba atrag atenția că incendierea vegetației uscate este strict interzisă, iar persoanele care provoacă astfel de incendii riscă sancțiuni contravenționale sau dosare penale și pierderea subvențiilor APIA.

Primăvara, mai ales la sat, aduce cu sine „igienizarea” terenurilor, o activitate care poate avea repercusiuni grave, așa cum a avut și miercuri, 11 martie 2025, când liniștea satului Valea Poieni a fost tulburată de un eveniment grav.a

Citește și FOTO:...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

FOTO. Fostul președinte al Cultului Baptist din România, pastorul clujean Mihai Hușanu, a trecut la cele veșnice. Avea 94 de ani

Published

on

husanu.png






Fostul președinte al Cultului Baptist din România, pastorul clujean Mihai Hușanu, a trecut la cele veșnice la vârsta de 94 de ani, fiind înmormântat, joi, la Cluj-Napoca. Figură marcantă a baptiștilor din România, Mihai Hușanu a deținut funcția de președinte al Uniunii Bisericilor Creștine Baptiste din România din 1984 până în 1988, în plină perioadă a dictaturii lui Nicolae Ceaușescu.

Pastorul Mihai...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

L-ați văzut? Un cetățean polonez a dispărut de la domiciliul din Alba Iulia. Poliția și familia îl caută

Published

on

l ați văzut? un cetățean polonez a dispărut de la domiciliul

Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din municipiul Alba Iulia. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

Astăzi, 12 martie 2026, în jurul orei 16.00, Poliția Municipiului Alba Iulia a fost sesizată, prin SNUAU 112, de către o femeie cu privire la faptul că tatăl său, Makula Kazimierz Tadeusz, cetățean polonez, în vârstă de 81 de ani, a plecat de la locuința de domiciliu, din...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading