Connect with us

EVENIMENT

Se lucrează intens pentru redeschiderea pentru public a Domeniului Regal Săvârșin. Program de vizitare

Publicat

domeniul de la savarsin sursa casa regala a romaniei

Domeniul Regal Săvârşin, deschis publicului în perioada mai-octombrie 2023. Potrivit unui comunicat remis de Familia Regală a României, au început pregătirile pentru ca domeniul să poată fi redeschis publicului de la începutul lunii mai.

„Se fac pregătiri intense pentru ca Satul Regal şi Parcul Castelului Săvârşin să se deschidă publicului luna viitoare. Sperăm ca, în zilele de 28, 29 şi 30 aprilie 2023, Fundaţia Colecţia Regală să poată organiza o amplă serie de evenimente sportive, culturale, educative, precum şi atracţii turistice, la care publicul să fie primit cu braţele deschise”, potrivit unui comunicat de presă al Familiei Regale a României.

Domeniul Regal Săvârşin va fi deschis publicului în perioada mai-octombrie 2023.

„Vor putea fi vizitate Satul Regal, Casa Ceaiului, Muzeul Automobilului, Atelierul Auto al Regelui Mihai şi Magazinul de Suveniruri în zilele de vineri, sâmbătă şi duminică, între orele 9.00 şi 18.00.

Parcul Regal poate fi vizitat în aceleaşi zile, dar numai cu înscriere prealabilă. Vizitarea parcului se face numai în prezenţa unui ghid”, se menţionează în finalul comunicatului.

Sursa Mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

JOI: Se întrerupe furnizarea apei potabile în două localități din Alba. Precizările Apa CTTA

Publicat

joi: se întrerupe furnizarea apei potabile în două localități din

Apa CTTA Sucursala Alba Iulia anunță că joi, 6 noiembrie, se va întrerupe furnizarea apei potabile în două localități din Alba. Se efectuează lucrări la rețea.

Compania precizează că, în vederea montării unui debitmetru, lucrare care face parte din contractul pentru Sistem SCADA Regional, furnizarea apei potabile în localitățile Secășel și Colibița va fi întreruptă joi, 6 noiembrie, între orele 09:00 – 13:00.

Consumatorii sunt rugați să își asigure rezerva de apă…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

IRGH Cluj derulează două programe care vor salva sute sau mii de vieţi

Publicat

tantau 1.jpg






Institutul Regional de Gastroenterologie-Hepatologie  (IRGH) “Prof. Dr. Octavian Fodor” Cluj-Napoca lansează două programe prin care îşi propune, pe de o parte, să combată cancerul colorectal, iar al doilea program vizează afecţiunile hepatice, programe prin care vor fi salvate sute sau mii de vieţi, prin prevenirea sau descoperirea în stadia incipiente a bolilor grave la care sunt expuşi cei vizaţi.

Programe…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Rabla Auto 2025: persoanele fizice se pot înscrie în program, de joi, 6 noiembrie. Valoarea ecotichetelor

Publicat

noi reguli pentru șoferi. pot rămâne fără permis de conducere

Rabla Auto 2025: persoanele fizice se pot înscrie în program, de joi, 6 noiembrie. Este vorba despre o nouă sesiune, organizată prin redistribuirea fondurilor neconsumate pentru mașini electrice.

Înscrierile se pot face până în 15 decembrie sau până la epuizarea fondurilor. Pot fi obținute ecotichete pentru mașini cu motoare termice, hibride, dar și electrice.

„Reamintim că începând de mâine, 6 noiembrie 2025, ora 10:00, și până la 15 decembrie 2025, ora 23:59 (sau până…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

O nouă perspectivă în lupta împotriva cancerul abdominal. Terapia modernă HIPEC care oprește răspândirea și recidiva bolii

Publicat

4.jpg






Diagnosticul de cancer abdominal extins, care ajunge să afecteze peritoneul (membrana subțire ce căptușește interiorul abdomenului) este unul dintre cele mai dificile momente pentru orice pacient oncologic. În trecut, pentru carcinomatoza peritoneală (forma în care celulele canceroase se răspândesc pe suprafața peritoneului), opțiunile terapeutice erau aproape inexistente.

Azi însă, datorită progreselor…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe