Connect with us

EVENIMENT

Se poate consuma alcool în ziua vaccinării? Răspunsul lui Valeriu Gheorghiță

Publicat

Valeriu Gheorghiță vorbește despre consumul de alcool în ziua vaccinării: „este important când ne prezentăm la medic să nu fim totuși sub influența alcoolului”.

Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a spus la „Marius Tucă Show” de la Aleph News, răspunzând la o întrebare, că în mediul rural există un curent potrivit căruia cei care se vaccinează nu pot consuma alcool timp de 5 zile și atunci mai bine nu se vaccinează.

„Consumul de alcool nu este recomandat sub nicio formă din punct de vedere medical și nu are beneficii. Vorbim de consumul cronic și repetat”, spune Valeriu Gheorghiţă.

Întrebat dacă este interzis consumul de alcool în ziua vaccinării sau după, Valeriu Gheorghiţă răspunde: „în general, când vorbim de o activitate medicală, un tratament, o vaccinare, este bine să nu consumăm băuturi alcoolice. Se pot întâmpla o serie de evenimente care să fie legate de consumul de alcool și cred că lucrurile nu trebuie amestecate. Este important când ne prezentăm la medic să nu fim totuși sub influența alcoolului”. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”

Publicat

pexels arangaz flacara scaled.jpg






Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.

Prețul final al gazelor naturale...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Mașină răsturnată în Cluj. O femeie și un copil de 14 ani, transportați la spital

Publicat

whatsapp image 2026 01 11 at 22.21.14 e1768163345399.jpeg






Un accident rutier s-a produs duminică seară pe raza localității Bădeni, comuna Moldovenești, județul Cluj, unde o mașină s-a răsturnat pe zăpadă. În urma evenimentului, două persoane, printre care un minor au fost transportate la spital.

Potrivit ISU Cluj, la fața locului au intervenit de urgență pompierii din cadrul Detașamentului Turda. Aceștia s-au deplasat cu o autospecială dotată cu modul de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cu ocazia Zilei Internaționale a cuvântului „Mulțumesc”, transmitem un gând de mulțumire cititorilor noștri

Publicat

chatgpt image 11 ian. 2026 12 25 36.jpg






Duminică, 11 ianuarie, în întreaga lume este sărbătorită Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”, o inițiativă lansată în 1984, menită să reamintească importanța recunoștinței, respectului și empatiei în relațiile dintre oameni. Este o zi simplă, dar profundă, în care un singur cuvânt poate face diferența.

Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc” este marcată anual pe 11...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

România, printre țările cele mai sigure pentru turiști. Clasamentul întocmit de Departamentul American de Stat

Publicat

românia, printre țările cele mai sigure pentru turiști. clasamentul întocmit

România, printre țările cele mai sigure pentru turiști: Departamentul de Stat al SUA a actualizat avertismentele de călătorie, plasând România și vecinii din Europa de Est în categoria celor mai sigure destinații din lume.

Cu un nivel de risc minim, Bucureștiul și Clujul devin alternative strategice la marile capitale vestice, aflate sub alertă de terorism, scrie Economedia.

Vezi și TOP 10 - cele mai frumoase locuri din România, potrivit Tripadvisor: În clasament este inclusă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe