Connect with us

EVENIMENT

Se reia traficul de automarfare spre Ungaria. Autorităţile se aşteaptă la coloane de camioane la frontieră

Publicat

arhiva foto

Autorităţile de frontieră române se aşteaptă ca la graniţa cu Ungaria să se formeze coloane de camioane, după ce luni seara va fi ridicată restricţia impusă de ţara vecină pentru traficul greu pe perioada Paştelui Catolic.

Traficul de automarfare spre Ungaria va fi reluat la ora 23,00 (ora României), „sens în care se prefigurează o creştere a numărului de autovehicule care se vor prezenta la control pe sensul de ieşire din ţară, precum şi a timpului de aşteptare în punctele de trecere a frontierei situate la graniţa comună”, a transmis Poliţia de Frontieră.

Autorităţile române au luat legătura cu cele ungare pentru dispunerea unor măsuri comune pentru fluidizarea traficului.

Şoferii de camioane sunt sfătuiţi să consulte aplicaţia online de monitorizare a timpilor de aşteptare la frontieră, de pe site-ul Poliţiei de Frontieră, pentru a alege tranzitarea prin punctele care nu sunt aglomerate.

Ungaria a impus restricţii de circulaţie pentru vehiculele cu o capacitate mai mare de 7,5 tone, care s-au aplicat de joi, ora 23,00, până vineri, ora 23,00, şi de sâmbătă ora 23,00, până luni ora 23,00 (orele României).

În aceste intervale, şoferii automarfarelor au avut obligaţia să staţioneze în parcările special amenajate din România.

Traficul de călători şi autoturisme prin punctele de trecere a frontierei din vestul ţării se desfăşoară în condiţii normale. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Talciocul din Alba Iulia va fi deschis și sâmbăta și în unele zile de sărbători. Modificările în programul de funcționare

Publicat

talciocul din alba iulia va fi deschis și sâmbăta și

Talciocul din Alba Iulia va fi deschis și sâmbăta și de sărbători, au anunțat reprezentanții acestuia. Modificările de program vor fi aplicate din 8 noiembrie.

De sâmbătă, 8 noiembrie, Talcioc Tara Alba Iulia va funcționa atât sâmbăta, cât și duminica, precum și în zilele de sărbători legale.

Excepție vor fi sărbătorile de Crăciun, Anul Nou, Bobotează, Paște și Rusalii (când talciocul nu va fi deschis), potrivit organizatorilor.

Până acum, talciocul din Alba…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

AȚI VĂZUT-O? O fată de 13 ani din Florești a plecat de la liceu și nu s-a mai întors acasă

Publicat

imagine whatsapp 2025 11 03 la 17.46.07 61890d6f e1762185144769.jpg






Polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Florești desfășoară activități intense pentru găsirea unei fete de 13 ani, dispărută în cursul zilei de luni, 3 noiembrie.

În jurul orei 13.00, autoritățile au fost sesizate că minora Stoica Cosmina Alexandra, a plecat voluntar de la un liceu din localitate în jurul orei 11.00 și, până în prezent, nu a mai revenit la domiciliu.

Descrierea adolescentei…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Înscrieri la programele SRI de licență, masterat profesional și postliceal tehnic: Locuri disponibile. Condiții obligatorii

Publicat

video: serviciile secrete rusești au vrut să distrugă sediul din

Tinerii care își doresc o carieră în Serviciul Român de Informații (SRI) se pot înscrie de luni, 3 noiembrie, pentru programele de studii universitare de licență, master și postliceal tehnic, în anul 2026.

Înscrierile se pot face până la data de 31 decembrie 2025.

Astfel, pentru concursul de admitere aferent anului universitar 2026-2027 candidații interesați se vor înscrie în procesul de selecție până la data de 31.12.2025 prin completarea formularului disponibil AICI.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea până în 16 noiembrie în Transilvania și în țară: se răcește și vor fi diferențe mari de temperatură. Prognoza pe regiuni

Publicat

vremea până în 16 noiembrie în transilvania și în țară:

Vremea până în 16 noiembrie. Temperaturile scad brusc, de marți, 4 noiembrie, în toate regiunile. De la 19-20 de grade se ajunge la 12-14 grade. Chiar și cu această diferență mare de temperatură, va fi mai cald decât de obicei.

Se mai încălzește puțin în 5-10 noiembrie, iar din 11 noiembrie se revine la regimul termic 13-14 grade.

Sunt anunțate și perioade cu ploi.

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a prezentat prognoza de vreme pentru următoarele două…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe