EVENIMENT
Secretul neștiut al lui Dragoș Bucur. Ce mănâncă de când a aflat că are diabet

Îndrăgitul prezentator al emisiunii Visuri la Cheie de la Pro TV a aflat în urmă cu 20 de ani că suferă de diabet. Cu toate acestea, el susține că nu este o boală gravă, care să te îngenuncheze de-a dreptul, ci te face să renunți la multe alimente care, deși plăcute, nu-ți fac bine. Iată ce dietă urmează Dragoș Bucur și cum s-au adaptat ceilalți membri ai familiei.
Dragoș Bucur, despre boala cu care se confruntă de 20 de ani
În urmă cu 20 de ani, faimosul actor a aflat că suferă de diabet, o boală gravă care poate se poate solda cu decesul dacă nu este ținută sub control. Drept urmare, Dragoș Bucur și-a schimbat imediat stilul de viață și s-a obișnuit cu boala încât a ajuns să îi vadă și beneficiile.
Viaţa unui om se schimbă radical atunci când primește un astfel de diagnostic. Trebuie…
Citește mai mult pe impact.ro
EVENIMENT
21 aprilie: ”Statu la vase” în Șugag. Obicei unic în țară, în a doua zi de Paște. Programul evenimentului

Statu la vase în lunea Paștelui: o nouă ediție a evenimentului ce marchează un obicei unic în țară va fi organizată în 21 aprilie, la Șugag.
Evenimentul este organizat de Primăria Comunei Șugag, Consiliul Județean Alba și Centrul de Cultură „Augustin Bena”, în parteneriat cu Biserica Ortodoxă Șugag și începe de la ora 11.00.
„Statu’ la vase în Lunea Paștelui” de la Șugag este un străvechi obicei tradițional, unic în țară, ce reunește atât…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un bărbat de 61 de ani din Sebeș a fost prins de polițiști în timp ce conducea un autoturism fiind sub influența băuturilor alcoolice.
Potrivit IPJ Alba, la data de 1 aprilie 2025, în jurul orei 15.00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Sebeș au oprit, pentru control, pe Drumul Sibiului din municipiul Sebeș, un autoturism condus de un bărbat de 61 de ani, din municipiul Sebeș.
În urma testării bărbatului cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,62…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Reacția „U” Cluj după ce trei copii au fost bătuți de suporteri: „FC Universitatea Cluj condamnă ferm violența de orice natură”

Reprezentanții „U” Cluj se delimitează de suporterii echipei care au luat la bătaie trei minori după derby-ul Clujului, exprimându-și regretul față de cele întâmplate și făcând apel la fair-play.
FC Universitatea Cluj a reacționat, miercuri, față de incidentul petrecut luni seară, după meciul cu CFR, când niște suporteri au bătut trei minori de 14-17 ani, din care unul a ajuns la spital.
Clubul regretă incidentul și condamnă violența
Clubul și-a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Care sunt datele angajaților ce vor fi completate în REGES-Online, sistemul care va înlocui Revisal. Regulile de utilizare

REGES-Online, noul registru general de evidență a salariaților care înlocuiește Revisal, devine obligatoriu pentru toți angajatorii. Platforma online permite gestionarea digitală a contractelor de muncă și este accesibilă și angajaților.
Hotărârea de Guvern nr. 295 privind Registrul general de evidență a salariaților – REGES-Online, a fost publicată în Monitorul Oficial pe 31 martie. Documentul stabilește înlocuirea aplicației Revisal cu un nou sistem electronic,…
Citește mai mult pe Alba24.ro