EVENIMENT
Secţia ATI unde s-a produs incendiul a fost mutată fără avizul DSP, susţine prefectul din Neamț
Secţia Anestezie Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean de Urgenţă Piatra-Neamţ, unde s-a produs incendiul soldat cu 10 morţi, a fost mutată, sâmbătă, fără avizul Direcţiei de Sănătate Publică, a declarat, pentru AGERPRES, prefectul George Lazăr.
"Ieri a fost mutată secţia ATI de pe etajul 3 pe etajul 2, iar acest lucru se cheamă modificare de structură. Iar modificarea de structură trebuia obligatoriu cu avizul DSP. Nici măcar nu au notificat DSP în acest sens", a declarat prefectul judeţului Neamţ, George Lazăr.
Procurorii Parchetului General au deschis un dosar penal in rem pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă în legătură cu împrejurările în care a izbucnit incendiul de la Secţia ATI, soldat cu 10 morţi.
Potrivit unor surse din anchetă, incendiul a izbucnit de la un injectomat şi s-a extins rapid la sursa de oxigen. Ar fi urmat o deflagraţie puternică, iar incendiul s-a extins în salon. Agerpres
EVENIMENT
Curtea Constituțională a amânat din nou decizia pe reforma pensiilor magistraților. Noul termen: 11 februarie
Curtea Constituțională a amânat din nou decizia pe reforma pensiilor magistraților și a dat un nou termen, pe 11 februarie.
Este cel de-al 5-lea termen dat de CCR, care evită luarea unei decizii. Instituția a transmis vineri un comunicat scurt pe acest subiect:
”Având în vederea cererea de întrerupere a deliberărilor pentru o mai bună studiere a problemelor ce formează obiectul cauzei, precum și a documentelor depuse de autorul sesizării în data de 15 ianuarie 2026...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Curtea Constituțională a României a decis, vineri, să amâne din nou pronunțarea asupra legii de reformă a pensiilor magistraților, marcând a patra amânare. Judecătorii constituționali vor relua deliberările miercuri, 11 februarie, invocând necesitatea unei analize suplimentare a documentelor depuse recent la dosar.
Curtea Constituțională a României a transmis că amânarea a fost decisă în urma unei cereri...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Atenționare meteo de ger, prelungită până miercuri, 21 ianuarie. Precipitații mixte, polei, în unele zone ninsori
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a actualizat prognoza de vreme pentru următoarea perioadă. Va fi ger până miercuri dimineața (21 ianuarie). Temperaturile coboară până la -18 grade în unele zone. De asemenea, vor fi ploi, precipitații mixte și ninsori.
Vântul va avea intensificări în sud-vest și sud-est.
Informare meteo: de vineri, 16 ianuarie, ora 10:00 până miercuri, 21 ianuarie, ora 10.00
Vreme deosebit de rece, ger îndeosebi în timpul nopților și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Servicii medicale de care beneficiază persoanele neasigurate în 2026. Consultații, analize și tratamente gratuite
Servicii medicale de care beneficiază persoanele neasigurate în 2026. Persoanele neasigurate vor avea acces și în acest an la un pachet clar definit de servicii medicale finanțate de stat, potrivit reglementărilor în vigoare din sistemul de sănătate. Acestea includ atât consultații și investigații de bază, cât și servicii de prevenție gratuite, menite să depisteze din timp afecțiuni cu impact major asupra sănătății.
De asemenea, pacienții neasigurați pot beneficia de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
