EVENIMENT
Sectorul ATI COVID al Spitalului Județean Sibiu, inundat. Apa ajunge la 20 de centimetri
Sectorul ATI COVID al Spitalului Județean Sibiu a fost inundat din nou, luni. Apa ajunge la 20 de centimetri, iar angajații au scos găleți întregi cu apă.
Sectorul ATI COVID al Spitalului Județean Sibiu funcționează într-un container amplasat în curtea spitalului, încă din timpul pandemiei.
În urma unei ploi torențiale de luni, sectorul a fost inundat, apa ajungând la 20 de centimetri.
Angajații au scos găleți întregi de apă.
„În urma căderilor abundente de precipitații, apa a pătruns în modularul ATI al SCJU Sibiu. Practic, din cauza debitului foarte mare de apă rezultat în urma ploilor torențiale, sistemul de colectare și scurgere nu a făcut față. Echipa administrativă a SCJU Sibiu s-a deplasat la fața locului, s-a intervenit rapid pentru îndepărtarea apei.
Pacienții și aparatura nu sunt în acest moment în pericol. Este o problemă de natură tehnică, iar SCJU Sibiu a notificat deja constructorul care a efectuat lucrarea în vederea identificării rapide a unei soluții, astfel încât astfel de situații să nu se mai repete. Construcția este încă în garanție”, a declarat Decebal Todăriță, purtătorul de cuvânt al spitalului.
Nu este pentru prima dată când containerul respectiv este inundat.
Orașul Sibiu, alături de Avrig, Tălmaciu, Șelimbăr, Roșia, Ocna Sibiului, Slimnic, Loamneș, Șura Mare și Șura Mică, au fost sub alertă nowcasting de descărcări electrice, averse de 15...20 l/mp, intensificări ale vântului și grindină de mici dimensiuni până la ora 16.00.
(sursa: Mediafax)
Horoscop 24-25 ianuarie: Intri în ultima parte a lunii ianuarie cu energie renovată și cu ochii deschiși spre oportunitățile pe care acest weekend ți le oferă.
Dacă săptămâna care tocmai s-a încheiat a fost una plină de provocări și decizii importante, acum este momentul să îți permiți să respiri și să integrezi tot ce ai învățat.
Acestor zile le este caracteristică o energie particulară, una care îmbină nevoia de relaxare cu dorința de a pune bazele unor proiecte...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
24 ianuarie: Unirea Principatelor Române de la 1859, prin dubla alegere a domnitorului Alexandru Ioan Cuza. Repere istorice
Ziua de 24 ianuarie 1859 a rămas în istorie drept Ziua Unirii Principatelor Române, când Moldova și Țara Românească s-au unit prin dubla alegere a domnitorului Alexandru Ioan Cuza.
Această zi este cunoscută drept Mica Unire, un moment esențial în istoria românilor. A fost primul pas spre Marea Unire din 1918.
Marea Unire este numită cea de la 1 Decembrie 1918, de la Alba Iulia, când toate provinciile istorice românești s-au unit într-un singur stat național român.
Vezi și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un accident rutier a avut loc vineri, 23 ianuarie, în jurul orei 23.35, pe Autostrada A10, sensul de mers Aiud-Unirea.
Potrivit ISU Alba, accidentul s-a produs la kilometrul 51. Din primele informații transmise de pompierii militari, în accidentul rutier sunt implicate două autoturisme.
La fața locului intervin pompierii din Aiud cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de actualizare.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): „PSD, PNL, USR și UDMR au adus România la cea mai mare explozie de prețuri”
România se confruntă cu cea mai gravă prăbușire a puterii de cumpărare din Europa postbelică, susține liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, care pune această situație pe seama guvernării PSD-PNL-USR-UDMR. Potrivit acestuia, scumpirea accelerată a vieții este rezultatul direct al exploziei prețurilor la energie, al reducerii producției interne și al creșterii masive a importurilor.
„Un rezultat concret al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
