Connect with us

EVENIMENT

Şefa unui centru DGASPC Neamț şi directorul Clubului „Copiilor” Roman, trimişi în judecată de procurorii DNA

Publicat

dna
Arhivă foto

Şefa Complexului de servicii „Romaniţa” Roman, din cadrul DGASPC Neamţ şi directorul Clubului „Copiilor” Roman, instituţie aflată în subordinea ISJ Neamţ au fost trimişi în judecată, în stare de libertate, de procurorii DNA Bacău.

Petronela Cobuz, directoarea centrului din subordinea DGASPC Neamţ este acuzată de trafic de influenţă în formă continuată în timp ce Ilie Boloca, directorul Clubului „Copiilor” este acuzat de complicitate la cumpărare de influenţă.

De asemenea, trei persoane fizice au fost trimise în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de cumpărare de influenţă.

„În perioada ianuarie/februarie 2022 – 28 iunie 2022, în contextul organizării la nivelul DGASPC Neamţ a unor concursuri de ocupare a unor posturi vacante în cadrul Complexului de servicii „Romaniţa” Roman, inculpata Cobuz Petronela, în calitatea menţionată mai sus, direct sau prin intermediar, ar fi pretins de la cinci persoane (viitori candidaţi) suma totală de 11.000 euro şi ar fi primit de la trei dintre acestea suma totală de 4.500 euro.

În schimbul foloaselor respective, inculpata le-ar fi promis acestora că va interveni pe lângă membrii comisiilor de concurs şi pe lângă conducerea DGASPC Neamţ, astfel încât persoanele respective să fie declarate admise la concursurile menţionate mai sus ce vizau, printre altele, ocuparea unor posturi de administrator, pedagog social şi psiholog”, se arată în rechizitoriul întocmit de procurorii DNA Bacău.

Şefa unui centru DGASPC Neamț şi directorul Clubului „Copiilor” Roman, trimişi în judecată de procurorii DNA. Inculpata ar fi primit de două persoane suma de 700 de euro pentru angajarea unor rude

Anchetatorii susţin că, într-un context asemănător, în perioada decembrie 2021 – iunie 2022, inculpata Cobuz Petronela, în aceeaşi calitate, ar fi primit suma totală de 700 euro de la două persoane (una dintre ele fiind inculpatul Boloca Ilie) pentru angajarea unor rude ale acestora pe posturile de infirmieră şi magazioner în cadrul Complexului de servicii „Romaniţa” Roman.

Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Neamţ cu propunere de a se menţine măsurile asigurătorii dispuse în cauză.

Anterior, în cauză, procurorii anticorupţie au încheiat acorduri de recunoaştere a vinovăţiei cu doi inculpaţi în sarcina cărora s-a reţinut săvârşirea unor infracţiuni de cumpărare de influenţă.

În prezenţa apărătorilor aleşi, cei doi inculpaţi au declarat expres că recunosc comiterea faptelor reţinute în sarcina lor, au acceptat încadrarea juridică pentru care a fost pusă în mişcare acţiunea penală şi au fost de acord cu felul şi cuantumul pedepselor aplicate, respectiv 1 an şi 4 luni închisoare cu suspendarea executării pedepselor. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Guvernul Bolojan a amânat plata sumelor câștigate în instanță de profesori și a blocat fondurile inspectoratelor

Publicat

guvernul bolojan a amânat plata sumelor câștigate în instanță de

Guvernul a decis amânarea pentru anul 2026 a plății sumelor câștigate de angajații din Educație prin hotărâri judecătorești definitive.

Este vorba despre diferențe salariale stabilite de instanțe și recunoscute de stat, pentru care, potrivit surselor Edupedu.ro, fondurile necesare fuseseră deja transferate la inspectoratele școlare.

Măsura apare în articolul XVIII din Ordonanța de Urgență nr. 52/2025, publicată pe 2 octombrie în Monitorul Oficial, și nu figura în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

EXCLUSIV. Președintele CJ Cluj, Alin Tișe, își lansează două cărți la un festival românesc din Spania

Publicat

lansare de carte alin tise 5.jpeg






Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, își va lansa două dintre cărțile scrise până acum la „CultuRo – Festival de Carte și Arte al Românilor de Pretutindeni” care începe, vineri, la Madrid (Spania).

Primul volum, „Cezarul, Dumnezeu, Iubirea”, va fi lansat vineri de la orele 18,30, iar alături de Alin Tișe va fi prezent Mircea Arman, directorul Revistei ”Tribuna”.

Cea de-a doua…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

3 octombrie: Ziua Mondială a Zâmbetului

Publicat

3 octombrie: ziua mondială a zâmbetului

Ziua mondială a zâmbetului (World Smile Day) este celebrată anual, în prima zi de vineri a lunii octombrie. Astfel, anul acesta este în data de 3 octombrie.

Ziua mondială a zâmbetului a fost marcată pentru prima dată în 1999, în oraşul natal al lui Harvey Ball, Worcester.

În acelaşi an, Harvey Ball a fondat şi World Smile Corporation, care avea să fie sponsorul anual al evenimentului internaţional.

Scopul acestei organizaţii este să promoveze Ziua mondială a zâmbetului,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cancelaria premierului Bolojan a redus de 10 ori costul cu mașinile, după ce a renunțat la RAAPPS. Sindicatul acuză ilegalități

Publicat

cancelaria premierului bolojan a redus de 10 ori costul cu

Cancelaria premierului Bolojan a anunțat joi că a redus de 10 ori costul lunar al mașinilor după ce a renunțat la contractul de 850.000 de lei lunar cu RAAPPS prin care regia autonomă a protocolului furniza 30 de autoturisme cu șofer și a luat în leasing 17 Dacia Duster pe care demnitarii le vor conduce singuri. Măsura a nemulțumit sindicatul din Guvern. 

În schimb, cancelaria a încheiat un contract de leasing operațional pentru 17 Dacia Duster pe care demnitarii le vor conduce…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe