Connect with us

EVENIMENT

Șeful de la Rutieră Iași și doi agenți de poliție, puși sub control judiciar de DNA. Ar fi primit mită produse alimentare

Publicat

Șeful Biroului Rutier Iaşi, Gheorghiţă Ciobanu, şi alţi doi agenţi de poliţie au fost puşi sub control judiciar de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie, într-un dosar în care sunt acuzaţi că ar fi primit de la reprezentanţii unui restaurant produse alimentare de catering în valoare totală de peste 2.300 lei, pentru a nu sancţiona eventuale contravenţii ale şoferilor localului.

Citește și Șpagă în natură: Doi polițiști din Iași au primit mită mâncare și bani de la patronul unui restaurant

Potrivit unui comunicat al DNA transmis AGERPRES, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Serviciul teritorial Iaşi au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi luarea măsurii controlului judiciar pe o durată de 60 de zile, începând cu joi, faţă de Gheorghiţă Ciobanu, la data faptei şef al Biroului Rutier Iaşi - Poliţia Municipiului Iaşi, Bogdan Gabriel Ciochină şi Gabriel Dămoc, la data faptei agenţi de poliţie în cadrul Biroului Rutier Iaşi - Poliţia Municipiului Iaşi, pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită în formă continuată.

Procurorii notează că, în perioada 11 februarie 2019 - 24 iulie 2020, cei trei, în baza unei înţelegeri tacite ce exista la nivelul Poliţiei Rutiere Iaşi şi a conducerii unui restaurant, ar fi pretins şi primit prin intermediari, cu acordul directorului restaurantului, produse alimentare de catering în valoare totală de peste 2.300 lei, pentru a-i proteja pe conducătorii auto ai restaurantului, în sensul de a nu constata şi sancţiona contravenţiile comise de aceştia sau eventualele contravenţii pe care aceştia le-ar săvârşi sau/şi pentru a aplica sancţiuni contravenţionale mai blânde.

Produsele respective ar fi fost pretinse atât pentru sine, cât şi pentru alte persoane (prieteni, rude) din anturajul celor trei poliţişti, spun anchetatorii.

DNA informează că în cauză se efectuează cercetări şi faţă de alte persoane. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Concediu plătit pentru burnout. Angajații din România ar putea beneficia de zile de concediu pentru epuizare profesională. PROIECT

Publicat

concediu plătit pentru burnout. angajații din românia ar putea beneficia

Concediu plătit pentru burnout. Angajații din România ar putea beneficia de concediu plătit pentru epuizare profesională, fără a fi obligați să prezinte documente medicale. Măsura este prevăzută într-un proiect de lege depus la Senat la finalul anului 2025.

Proiectul vizează prevenirea burnout-ului și introduce obligații pentru angajatori, într-un domeniu care nu este reglementat distinct în prezent.

Inițiativă legislativă, la Senat

Propunerea legislativă privind...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Retrospectivă 2025. Mircea Baniciu: Am avut oameni de ispravă, ca Șerban Foarță sau Andrei Ujică. Au acceptat să stea în umbră

Publicat

baniciu.jpeg






Mircea Baniciu este o instituție. Ba, chiar mai multe: instituția Phoenix, instituția Pasărea Colibri și instituția Mircea Baniciu propriu-zisă. Este o statuie vivantă a muzicii românești, iar gândul unui podcast cu el a fost intimidant. A dat sute de interviuri de-a lungul celor peste 50 de ani de carieră, numai în ultimul an a fost pe la toate podcasturile bucureștene: „M-a obligat nevasta”, zice, „să-mi...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Reprezentanții Primăriei Alba Iulia declară că au acționat ”prompt, etapizat și organizat” în acțiunea de deszăpezire a orașului

Publicat

reprezentanții primăriei alba iulia declară că au acționat ”prompt, etapizat

În a patra zi de când Alba Iulia este plină de zăpadă pe străzi secundare, trotuare și treceri de pietoni, reprezentații orașului au adus o serie de precizări.

Precizările au fost făcute sub forma unei postări pe Facebook, pe pagina ”Municipiul Alba Iulia”, marți, 6 ianuarie, în jurul orei 17.10. 

Reprezentanții Primăriei Alba Iulia au spus că au acționat ”prompt, etapizat și organizat” în acțiunea de deszăpezire. De parea opusă se află cetățenii orașului...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Firmele de deszăpezire din Cluj-Napoca, amendate cu 20.000 de lei. Emil Boc a prezentat motivul

Publicat

amen 4 e1767710112369.jpg






Primarul Emil Boc a anunțat, marți, aplicarea unor amenzi de 20.000 de lei pentru firmele de deszăpezire din Cluj-Napoca, așa cum a promis.
”Amenzi în valoare de 20.000 de lei pentru firmele de deszăpezire. Nu au curățit toate stațiile de transport în comun.
Respect pentru banul public!
Calitatea serviciilor prestate cetățenilor este de nenegociat!”, a spus Boc.

Cine se ocupă de deszăpezirea Clujului

Cluj24.ro

Citește mai departe