EVENIMENT
Șeful DSU, Raed Arafat, susține că după 15 iunie NU putem să revenim la normalitate: ”Încă avem răspândire, situația nu este stabilă”
Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a declarat luni seara că deocamdată nu se poate lua o decizie privind continuarea sau încheierea stării de alertă și că NU se poate reveni, după 15 iunie, la normalitatea care era înaintea de pandemie.
Raed Arafat spune că, în acest moment, situația este încă sub control mai bine decât înainte, dar nu se poate spune că totul este ok - pentru că încă avem răspândire a SARS COV-2.
”Încă avem focare în mai multe județe. Numărul cazurilor nu s-a stabilizat, în loc să avem o scădere continuă, am avut si creșteri ale numărului de noi îmbolnăviri”, a spus șeful DSU.
Doctorul Arafat spune că, după măsurile de relaxare luate a 1 iunie, mai avem încă 5-6 zile în care să analizăm care este evoluția situației.
Depinde care este situația până la sfârșitul acestei săptămâni, nu ne putem pronunța acum, ci trebuie să mai așteptăm câteva zile, spune Arafat, care adaugă: Și dacă s-ar face relaxarea totală, eu nu m-aș duce la cinematograf sau la teatru, căci știu că există un risc.
Am făcut un lucru foarte bun, cu toții împreună, este păcat să ne înecăm chiar la mal, a subliniat doctorul Arafat.
Șeful DSU a mai explicat că în România nu s-au luat măsuri mai dure decât în alte țări, dar s-au luat mai devreme.
Sursa: stiri.tvr.ro
EVENIMENT
„Leacuri pentru suflet” în sticluțe la Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, de Ziua Îndrăgostiților
Festivalul Internațional de Carte Transilvania (FICT), în parteneriat cu Muzeul Farmaciei din Cluj-Napoca, organizează cea de-a doua ediție a evenimentului „Leacuri pentru suflet”, un demers cultural inedit care propune literatura ca formă de alinare, reflecție și reconectare emoțională.
Evenimentul va avea loc sâmbătă, 14 februarie, între orele 16:00 și 18:00, într-un spațiu cu o puternică...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
O femeie din Alba care a bătut o minoră a fost trimisă în judecată: A tras-o de păr și a trântit-o cu capul de perete
Un dosar penal pentru ”loviri sau alte violențe” a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară la Judecătoria Aiud. Mai exact, în data de 2 februarie 2026 rechizitoriul a fost admis, iar judecata va începe pe rolul instanței.
Este vorba despre un caz în care o femeie a bătut o minoră. Fapta s-a întâmplat în data de 1 iulie 2024, dar a trecut de cameră preliminară abia în anul 2026.
Potrivit motivării instanței, la data de 1 iulie 2024, în jurul orei...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Premieră. Revistă a UBB, în biblioteca Societății Asiatice din India. Poate fi consultată de cercetătorii interesați
O revistă a Universității ”Babeș-Bolyai” (UBB) Cluj-Napoca, „Romanian Journal of Indian Studies”, poate fi consultată de cercetătorii interesați, în premieră, la Societatea Asiatică din Kolkata (India), înființată în anul 1784.
Revista apare sub egida Centrului Clujean pentru Studii Indiene de la Universitatea ”Babeș-Bolyai” și a fost prezentată în India de directorul Centrului, Mihaela Gligor,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ora de vară 2026. Când se schimbă ceasul anul acesta și ce efecte poate avea asupra organismului
Ora de vară 2026. România va trece la ora de vară în ultima duminică din luna martie, când ceasurile vor fi date înainte cu o oră.
Astfel, pe măsură ce zilele devin tot mai lungi, iar nopțile mai scurte, ne apropiem de momentul în care românii trebuie să își schimbe ceasurile.
Mai exact, schimbarea va avea loc în noaptea de sâmbătă, 28 martie, spre duminică, 29 martie, când ora 03:00 va deveni ora 04:00.
Așadar, duminică, 29 martie, va fi cea mai scurtă zi din an.
Citește mai mult pe Alba24.ro
