Connect with us

ACTUALITATE

Şeful OMS acuză unele ţări bogate că subminează sistemul COVAX de distribuţie echitabilă a vaccinurilor anti-COVID19

Publicat

Directorul OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a acuzat luni ”unele ţări bogate că subminează” sistemul de distribuţie echitabilă a vaccinurilor anti-Covid19, COVAX, persistând în abordarea directă a producătorilor pentru a avea acces la mai multe doze, relatează AFP.

„Unele ţări bogate se apropie în prezent de producători pentru a-şi asigura accesul la doze de vaccin suplimentare, ceea ce afectează contractele cu COVAX, iar numărul de doze alocate COVAX a fost redus din acest motiv”, a declarat directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, în cadrul unei videoconferinţe cu preşedintele german, Frank-Walter Steinmeier.

Sistemul COVAX a fost creat pentru a încerca să împiedice ţările bogate să monopolizeze toate dozele de vaccin care sunt încă fabricate într-o cantitate prea mică pentru a satisface cererea globală. COVAX include, de asemenea, un mecanism de finanţare care ar trebui să permită unui număr de 92 de economii cu venituri mici şi medii să aibă acces la vaccinuri.

Însă lipsa vaccinurilor arată că primele distribuţii către ţările sărace nu vor avea loc până la sfârşitul lunii, în timp ce în multe ţări bogate au început deja campaniile de vaccinare la sfârşitul anului 2020.

Răspunzând la o întrebare cu privire la angajamentele substanţiale luate de Statele Unite, Uniunea Europeană şi Germania de a creşte semnificativ contribuţia lor la COVAX, directorul general al OMS şi-a exprimat nemulţumirea.

„A avea bani nu înseamnă nimic, dacă nu-i poţi folosi pentru a cumpăra vaccinuri”, a spus el.

„Şi putem livra vaccinuri ţărilor membre COVAX numai dacă ţările bogate cooperează respectând contractele încheiate în cadrul COVAX”, a insistat el, îndemnând acele ţări, pe care el nu le-a numit, „să se asigure că comportamentul lor nu subminează sistemul de distribuţie monitorizat de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) şi alianţa pentru vaccinuri (Gavi)”.

Preşedintele german Frank-Walter Steinmeier a pledat, de asemenea, pentru distribuţia mai largă a vaccinurilor, din raţiuni morale, dar şi pentru că este în interesul tuturor să eradicăm rapid virusul, să prevenim ca variante, uneori mai periculoase, să nu continue să se răspândească peste tot. Însă, a recunoscut el, „guvernele au în primul rând o obligaţie faţă de populaţiile lor”. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Primăria Comunei Vorona, premiată pentru responsabilitate socială la Gala Turismului „Descoperă Nord-Est”

Publicat

primăria comunei vorona, premiată pentru responsabilitate socială la gala turismului

Publicitate

Primăria Comunei Vorona a fost distinsă cu un premiu important la categoria „Responsabilitate socială” în cadrul Ediției a X-a a Galei Turismului „Descoperă Nord-Est”, eveniment aniversar desfășurat anul acesta la Botoșani. Distincția recunoaște eforturile administrației locale de a transforma Vorona într-o destinație rurală cu identitate puternică și vizibilitate în creștere pe harta turistică a Moldovei.

Reușita vine ca o confirmare a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MAE/ Atenționare de călătorie: Ungaria – restricții de greutate pe un tronson al drumului principal

Publicat

mae/ atenționare de călătorie: ungaria – restricții de greutate pe

Publicitate

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români transportatori de marfă, care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Ungaria, cu privire la introducerea unei restricții de greutate de 7,5 tone pe tronsonul drumului principal nr. 42 între localitatea Berettyoujfalu și frontiera de stat începând cu 1 ianuarie 2026.

Conform legislației ungare, după introducerea restricției, tronsonul vizat al drumului principal…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Amplă acțiune a polițiștilor și jandarmilor, la Dorohoi. Zeci de amenzi, un mandat de aducere executat

Publicat

amplă acțiune a polițiștilor și jandarmilor, la dorohoi. zeci de

Publicitate

Polițiștii din Dorohoi, împreună cu cei din  Mihăileni, Pomârla și cu sprijinul jandarmilor au desfăşurat activităţi pentru menținerea ordinii publice, precum și pentru prevenirea accidentelor rutiere, pe raza localității Dorohoi și a zonelor limitrofe.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate 60 de persoane și oprite pentru control, 51 de autovehicule, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 20 de sancțiuni…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Elevii de la Școala Gimnazială nr. 13 se pregătesc la Biblioteca Județeană Botoșani pentru „viitorul inedit”

Publicat

„povești la gura sobei”, la filiala nr. 2 grivița a

Publicitate

Luni, 15 decembrie 2025, în intervalul orar 9:00 – 11:00, la Filiala de Limbi Străine a Bibliotecii Județene ‘Mihai Eminescu’ Botoșani se va organiza activitatea de orientare școlară și profesională ‘Cum să creăm un viitor inedit’, dedicată elevilor din clasele a VIII-a A și a VIII-a B de la Școala Gimnazială Nr. 13 Botoșani, care vor fi ghidați de profesorii diriginți Gheorghe Bodaș și Larisa Ionela Scutariu, împreună cu prof….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe