Connect with us

EVENIMENT

Şeful Serviciului de Permise şi Înmatriculări Maramureş - trimis în judecată pentru luare de mită

Published

on

dna

Viorel-Andrei Donciu, şef al Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor (SPCRPCIV) Maramureş, a fost trimis în judecată de procurorii anticorupţie într-un dosar în care este acuzat de luare de mită şi cumpărare de influenţă.

Potrivit unui comunicat al DNA, transmis joi AGERPRES, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Serviciul Teritorial Cluj au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a lui Viorel-Andrei Donciu, inspector principal de poliţie, la data faptelor şef al SPCRPCIV Maramureş, pentru cumpărare de influenţă, acces ilegal la un sistem informatic, luare de mită în formă continuată (9 acte materiale) şi delapidare în formă continuată (32 acte materiale).

În acelaşi dosar, în faţa judecătorilor vor ajunge, în stare de libertate, şi Adrian Nicolae Filip, la data faptelor consilier judeţean în cadrul Consiliului Judeţean Maramureş, pentru trafic de influenţă şi instigare la acces ilegal la un sistem informatic, dar şi Vasile Ionuţ Belea, la data faptelor comisar şef de poliţie, şeful Biroului I Drumuri Naţionale şi Europene, pentru dare de mită.

Procurorii notează în rechizitoriul trimis instanţei că, la data de 4 februarie, Viorel-Andrei Donciu, în calitate de şef al SPCRPCIV Maramureş, ar fi cumpărat influenţa lui Adrian-Nicolae Filip, consilier judeţean în cadrul Consiliului Judeţean Maramureş, pe care acesta din urmă pretindea că o are pe lângă anumite persoane, astfel încât Donciu să fie desemnat în continuare în aceeaşi funcţie. Numirea în calitate de şef al SPCRPCIV Maramureş expira în data de 15 februarie.

"În schimbul menţinerii sale în funcţie, Viorel-Andrei Donciu l-ar fi sprijinit pe Adrian-Nicolae Filip la înmatricularea unor vehicule deţinute de acesta sau de alte persoane, la programarea anumitor candidaţi la examenul pentru obţinerea permisului de conducere, precum şi cu îndeplinirea oricăror alte atribuţii de serviciu pe care ofiţerul de poliţie le are potrivit funcţiei, în interesul personal al consilierului judeţean sau în interesul altor persoane", se precizează în comunicat.

Pe 1 februarie, spun anchetatorii, la instigarea lui Adrian-Nicolae Filip, Donciu ar fi accesat fără drept baza de date pentru Evidenţa Persoanelor a Ministerului Afacerilor Interne, în interesul personal al instigatorului, pentru a verifica un anumit autoturism ce figura în proprietatea unei societăţi comerciale.

"În data de 10 februarie, Viorel-Andrei Donciu, în calitate de şef al SPCRPCIV Maramureş, ar fi primit suma de 100 de euro de la inculpatul Belea Vasile-Ionuţ pentru a înmatricula o remorcă", menţioenază procurorii.

În contexte diferite, arată DNA, în perioada 09 - 25 februarie, Viorel-Andrei Donciu, în aceeaşi calitate, ar fi primit diferite sume de bani cu titlu de mită pentru reprogramarea unei persoane la examenul pentru obţinerea permisului de conducere auto, pentru atribuirea unui număr provizoriu de înmatriculare ori pentru înmatricularea unor vehicule.

"În perioada decembrie 2020 - martie 2021, Viorel-Andrei Donciu, în calitate de şef al SPCRPCIV Maramureş, ar fi utilizat în interes personal 32 de bonuri de combustibil în valoare totală de 4.400 lei pentru alimentarea autovehiculelor pe care le conducea ori pentru a alimenta autovehiculele altor persoane apropiate. Bonurile de combustibil erau predate lunar de către Instituţia Prefectului Judeţului Maramureş structurii conduse de inculpatul Donciu Viorel-Andrei pentru a fi folosite la alimentarea cu carburant a autoturismelor de serviciu", precizează sursa citată.

DNA informează că Instituţia Prefectului Judeţului Maramureş s-a constituit parte civilă în cauză raportat la infracţiunea de delapidare reţinută în sarcina lui Viorel-Andrei Donciu.

În cauză s-a dispus instituirea sechestrului asigurator asupra sumei de 1.875 euro identificată cu ocazia percheziţiei domiciliare efectuate la Donciu.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Maramureş cu propunere de a se menţine măsurile preventive şi asiguratorii dispuse în cauză. AGERPRES

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Gheorghe Chindriș, plâns de Asociația Maramureșenilor Cluj. Când va fi înmormântat

Published

on

gheorghe chindris.jpg






Gheorghe Chindriș, un cunoscut român care a înființat primul sat românesc în SUA, a fost ucis sâmbătă, în propria casă din comuna Florești, iar cei care l-au cunoscut îi deplâng dispariția.

 

Înmormântat la Ieud

 

„Asociația Maramureșenilor din Cluj-Napoca își exprimă profundul regret pentru trecerea la cele veșnice a domnului Gheorghe Chindriș, om de aleasă omenie și fiu vrednic al...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Vremea în Alba în săptămâna 16-22 februarie. Zile geroase, dar și ninsori. Prognoza meteo pe localități din județ

Published

on

atenționare meteo cod galben în alba și alte județe din

Vremea se răcește din nou în săptămâna 16–22 februarie, în județul Alba. Vor fi din nou câteva episoade de ninsoare, mai ales la munte, dar și ploi și lapoviță în zonele joase.

Temperaturile vor oscila de la valori negative accentuate în zonele montane până la maxime de 7–8 grade Celsius în orașe, cu precipitații mixte la mijlocul intervalului. Spre sfârșitul săptămânii, soarele își face simțită prezența, însă valorile termice rămân modeste.

Citește și

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Doi tineri din Cluj-Napoca au rămas împotmoliți cu mașina la Gârda de Sus, după ce GPS-ul le-a indicat o rută impracticabilă iarna

Published

on

doi tineri din cluj napoca au rămas împotmoliți cu mașina la

Doi tineri din Cluj-Napoca au rămas împotmoliți cu mașina la Gârda de Sus, după ce GPS-ul le-a indicat o rută impracticabilă iarna. Aceștia au fost salvați de către jandarmii montani de la Arieșeni. 

Duminică, în jurul orei 14:37, printr-un apel la S.N.U.A.U. 112, numitul M. G. a sesizat faptul că, în timp ce se deplasa spre Peștera Ghețarul de la Scărișoara, a părăsit drumul asfaltat și a pătruns pe un drum neasfaltat, unde a rămas împotmolit cu autoturismul, în...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

EVENIMENT

Nicușor Dan anunță că va participa la Consiliul Păcii organizat de Donald Trump la Washington. Va plăti România miliardul?

Published

on

nicușor dan anunță că va participa la consiliul păcii organizat

Președintele Nicușor Dan a anunțat duminică, într-o postare pe Facebook, că va participa săptămâna viitoare la Consiliul Păcii de la Washington.

Potrivit șefului statului, țara noastră va avea calitatea de observator. Taxa pentru calitatea de membru permanent în consiliu este de 1 miliard de dolari. 

„Voi participa săptămâna viitoare la prima reuniune a Consiliului Păcii la Washington, răspunzând invitației președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading