EVENIMENT
Semnal de alarmă: Coronavirusul ar putea provoca accidente vasculare cerebrale subite în rândul tinerilor
Potrivit unui studiu efectuat la un spital din SUA, coronavirusul ar putea provoca accidente vasculare cerebrale subite la adulții cu vârste cuprinse între 30 și 40 de ani.
Există dovezi că infecția cu noul coronavirus ar putea provoca coagularea sângelui în moduri neobișnuite, iar accidentul vascular cerebral ar fi o consecință a acestui lucru, scrie CNN.
Thomas Oxley, neurochirurg la Mount Sinai Health System, din New York, a prezentat detalii despre cinci pacienți infectați cu COVID-19 pe care i-a tratat, toți cu vârste sub 50 de ani. „Virusul pare să provoace coagulare crescută în arterele mari, ceea ce duce la accident vascular cerebral sever”, a transmis acesta.
„Raportul nostru arată o creștere de șapte ori a incidenței unui accident vascular cerebral subit la pacienții tineri. Majoritatea acestor pacienți nu au antecedente medicale și au simptome ușoare sau nu au deloc (de infectare cu noul coronavirus)”, adăugă Oxley.
Nu este obișnuit ca persoanele tinere să aibă astfel de lovituri, în special accidente vasculare cerebrale în vasele mari din creier. Celulele cerebrale mor atunci când fluxul de sânge este oprit și cu cât este blocat mai mult, cu atât creierul va fi mai afectat.
Sursa: CNN
EVENIMENT
Guvernul va adopta al treilea pachet de măsuri fiscal-bugetare, săptămâna viitoare: Reforma administrației și relansare economică
Guvernul va adopta al treilea pachet de măsuri fiscal-bugetare, săptămâna viitoare, care va fi apoi promovat în parlament prin angajarea răspunderii.
Acesta conţine două proiecte majore – reforma administraţiei şi primele măsuri de relansare economică, potrivit Radio România Actualități.
Măsurile cuprinse în cele două proiecte vor fi adoptate simultan, întrucât aplicarea reformei administrative va crea spaţiul fiscal necesar pentru implementarea soluţiilor de redresare...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Controale inopinate ale ISU Alba, pe timpul nopții, la restaurante, cluburi și baruri din Aiud și Blaj. S-a lăsat cu amenzi
Inspectorii de prevenire din cadrul ISU Alba au desfășurat 4 controale tematice inopinate la operatori economici din categoria unităților de comerț: restaurante, cluburi, baruri din municipiul Aiud și Blaj.
Controlul a avut loc în noaptea de 07 spre 08 februarie 2026.
Au fost constatate 8 nereguli, fiind aplicate 8 sancțiuni contravenționale din care 3 avertismente și 5 amenzi în cuantum de 30.000 lei.
Neregulile constatate și sancționate au fost:
- fumatul în spații închise...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Amenzi uriașe și interdicții după Derby-ul Clujului. Suporterii Universității au încercat să invadeze terenul
Derby-ul Clujului desfășurat pe 7 februarie 2026 s-a încheiat cu sancțiuni uriașe și măsuri dure împotriva celor care au încălcat regulile.
Jandarmii au aplicat 7 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 37.100 lei, dintre care:
- 20.000 lei – pentru organizatorul evenimentului;
- 15.000 lei – pentru societatea de pază și protecție;
- Alte sancțiuni mai mici pentru persoane fizice.
Interdicții...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Weekendul bețivilor pe drumurile din Alba. Siguranța rutieră, pusă în pericol de șoferi iresponsabili
Weekendul bețivilor pe drumurile din Alba: mai mulți șoferi iresponsabili, care s-au urcat la volan după ce au consumat alcool, au fost prinși de polițiști.
Reprezentanții IPJ Alba au oferit câteva exemple de șoferi prinși băuți la volan în acest weekend, care s-au ales cu dosare penale.
În noaptea de 7/8 februarie 2026, în jurul orei 04.30, polițiștii Postului de Poliție Meteș au oprit pentru control, pe DC 68 din localitatea Ampoița, un autoturism condus de un bărbat,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
