EVENIMENT
Simona Halep a donat 30.000 de euro pentru spitalele din România care se luptă cu noul coronavirus
Sportivi cunoscuți din toată lumea se implică, în ultima perioadă, în lupta cu noul coronavirus. Printre aceștia se află și Simona Halep, care a donat 30.000 de euro pentru a ajuta spitalele.
”Este adevărat, aceasta este suma, 30.000 de euro. Nu mă uit la știri, dar stăteam în casă cu Toni, cu prietenul meu, și am văzut cât e de greu pentru toată lumea. Am decis amândoi să donăm, a fost un moment venit din interior.
Indiferent de sumă, trebuie să donez. A venit din suflet. Nu îmi place să anunț oficial aceste donații. Doctorii și românii au nevoie de ajutor”, a spus Halep, într-un interviu în exclusivitate acordat emisiunii Campionii Digi Sport.
*Simona Halep, despre viața în carantină
Halep a vorbit, în cadrul emisiunii Campionii Digi Sport, și despre viața în carantină. Simona a dezvăluit faptul că nu a mai ieșit din casă de pe 9 martie și se bucură de faptul că poate dormi mai mult.
”Îmi lipseşte faptul că nu mai pot ieşi cu prietenii, nu ne mai putem strânge, îmi plăcea mult să ies în oras, să stăm să râdem, să povestim. Eu una m-am izolat complet, nu am avut întâlnire cu cineva pe care nu-l cunosc de pe 9 martie!
Faptul că stau deja de 6-7 săptămâni acasă, într-un singur loc, pentru mine e ceva wow, nu am mai făcut asta am şi uitat de când! Dorm mai mult şi pot să spun că e un moft”, a mai spus Halep.
Sursa: Digi Sport
EVENIMENT
Cum va fi calculat impozitul pe proprietate din 2027. Noi precizări din partea premierului Ilie Bolojan
Premierul Ilie Bolojan a făcut precizări despre reforma sistemului impozitului pe proprietate în România, din 2027. Modul de calcul va fi schimbat astfel încât să fie mai apropiat de valorile reale din piața imobiliară.
România s-a angajat în cadrul PNRR să treacă la un model de calcul al impozitului pe proprietate bazat pe valoarea de piață a imobilelor, a spus Bolojan, o practică similară cu cea din aproape toate țările europene.
Până acum, impozitul se calcula după...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Calendar an școlar 2026-2027: Perioadele propuse pentru cursuri și vacanțe, noutăți. Când va fi prima zi de școală
Calendar an școlar 2026-2027: cursurile vor începe în 7 septembrie 2026 în noul an școlar și se termină în 18 iunie 2027. Ministerul Educației a pus în consultare publică proiectul privind structura anului școlar, cu perioadele de cursuri și vacanțe.
Anul şcolar 2026-2027 începe la data de 1 septembrie 2026, se încheie la data de 31 august 2027. Are o durată de 36 de săptămâni de cursuri.
Cursurile anului şcolar 2026-2027 încep la data de 7 septembrie 2026.
Pentru...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Nori negri în educație la Cluj. Profesori, în risc să își piardă posturile. La liceu scade numărul de elevi. Vor fi noi proteste
Profesorii din Cluj și din întreaga țară cer abrogarea de urgență a Legii 141 din 2025, care a adus, spun ei, un dezastru în educație.
Peste 2.000 de profesori și-ar putea pierde joburile la nivel național, ca o consecință a acestei legi, care a permis, printre altele, mărirea numărului de elevi dintr-o clasă. La Cluj, situația este alarmantă, spune Lucia Cojocaru, lidera Sindicatului Liber din...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

