EVENIMENT
VIDEO: VICTORIE categorică! Simona Halep a egalat situaţia în Fed Cup. Cehia – România 1-1
Simona Halep (3 WTA) a echilibrat situația după victoria reușită în fața Katerinei Siniakova (44 WTA), după doar o oră și 13 minute de joc. România și Cehia se află la egalitate după prima zi a confruntării din primul tur al Grupei Mondiale.
Super stuff from @Simona_Halep as Romania look on course to level up at 1-1 v Czech Republic 👏 pic.twitter.com/r3ignJTlib
— Fed Cup (@FedCup) 9 februarie 2019
Halep a învins-o pe Katerina Siniakova cu 6-4, 6-0, sâmbătă, în Ostravar Arena din Ostrava.
Halep, numărul trei mondial, s-a impus rapid, într-o oră şi 13 minute în faţa numărului 44 mondial.
Halep a început cu break, iar apoi a condus cu 2-0, apoi scorul a devenit 5-2. Siniakova, liderul mondial la dublu, a avut o tresărire de orgoliu, apropiindu-se la 5-4, însă Halep a încheiat primul set cu 6-4. În actul secund, Halep nu i-a lăsat nicio şansă adversarei şi a câştigat cu 6-0.
Halep a avut 3-2 la aşi, fiecare a comis câte 4 duble greşeli, dar diferenţa s-a făcut la punctele cu primul serviciu (76%-50%). Dacă la winners s-a remarcat echilibrul (8-7 pentru Halep), ecartul a fost mult mai mare la erori neforţate (18 Siniakova, 7 Halep).
În primul meci de simplu, Karolina Pliskova a învins-o pe Mihaela Buzărnescu cu 6-1, 6-4.
Duminică, în prima partidă de pe Ostravar Arena se vor întâlni Simona Halep şi Karolina Pliskova (ora 14,00), iar în ultimul meci de simplu se vor afla faţă în faţă Mihaela Buzărnescu şi Katerina Siniakova. În duelurile de până acum dintre Halep şi Pliskova jucătoarea română conduce cu 6-2, în timp ce Buzărnescu şi Siniakova se vor întâlni în premieră.
Meciul de dublu va opune perechile Irina Begu/Monica Niculescu – Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.
Lotul echipei României de Fed Cup pentru întâlnirea de la sfârşitul săptămânii este format din jucătoarele Simona Halep (numărul 3 WTA), Mihaela Buzărnescu (29 WTA), Irina Camelia Begu (75 WTA), Ana Bogdan (105 WTA) şi Monica Niculescu (106 WTA).
Din echipa Cehiei fac parte jucătoarele Karolina Pliskova (5 WTA), Katerina Siniakova (nr. 1 în clasamentul de dublu WTA), Barbora Krejcikova (nr. 2 în clasamentul de dublu WTA) şi Marketa Vondrousova (nr. 72 WTA).
Cehia a câştigat ambele meciuri jucate cu România până acum în Fed Cup, în 1980 în Berlinul de Vest, cu 2-1, în sferturile Grupei Mondiale, şi în 2016, la Cluj-Napoca, scor 3-2, în primul tur al Grupei Mondiale.
Simona Halep – Katerina Siniakova 6-4, 6-0
SETUL1
1-0, Break Halep
2-0, Game Halep
2-1, Game Siniakova: Cehoaica obține primul game din set
3-1, Game Halep
3-2, Game Siniakova
4-2, Game Halep
5-2, Break Halep
5-3, Break Siniakova
5-4, Game Siniakova
6-4 SET SIMONA HALEP: Simona Halep a reușit să câștige cu emoții setul.
SETUL2
1-0, Break Halep
2-0, Game Halep
3-0, Breka Halep: Soarta meciului pare decisă în aceste momente
4-0, Game Halep
5-0, Break Halep
6-0, Game, Set, Meci Halep: Simona se impune fără emoții și închide setul secund la 0. AGERPRES
EVENIMENT
FOTO. Accident rutier pe A3, în apropiere de Câmpia Turzii. O femeie a fost transportată la spital
Pompierii din cadrul Detașamentului Turda au fost solicitați să intervină luni, în urma unui accident rutier petrecut pe autostrada A3, în apropiere de municipiul Câmpia Turzii.
Potrivit informațiilor preliminare, în eveniment au fost implicate două vehicule, un autoturism și o autoutilitară.
O femeie a fost transportată la spital
La sosirea echipajelor de intervenție, nicio persoană nu era încarcerată,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Modernizarea străzii Arțarului intră în linie dreaptă. Viceprimarul Dan Tarcea anunță finalizarea lucrărilor
Lucrările de modernizare de pe strada Arțarului se apropie de final, iar șantierul a intrat în etapa ultimelor intervenții. Potrivit viceprimarului Dan Tarcea, echipele au încheiat deja amenajarea trotuarelor și montarea bordurilor, iar în prezent pregătesc carosabilul pentru primul strat de asfalt.
Viceprimarul a precizat că înainte de asfaltare, fiecare segment de drum este nivelat și compactat, pentru a asigura…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Peste 7.300 de deținuți muncesc legal, iar veniturile sistemului penitenciar cresc cu 30%. Modelul clujean extins în toată țara
Inițiativa lansată la Cluj în toamna anului 2025 a devenit un model național. Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) a intensificat colaborarea cu mediul economic, iar numărul persoanelor private de libertate implicate în activități remunerate crește accelerat, susținând reintegrarea socială și reducerea riscului de recidivă.
Administrația Națională a Penitenciarelor anunță luni extinderea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Cezar, elevul care luptă cu cancerul, întâmpinat cu aplauze la întoarcerea în clasă la Liceul Maranatha din Cluj-Napoca
Cezar, un elev din Cluj-Napoca care se luptă cu o boală cumplită, s-a întors luni la școală într-o atmosferă emoționantă, fiind întâmpinat cu aplauze, urale și îmbrățișări de la colegi și profesori. Gestul de solidaritate al comunității de la Liceul Teologic Adventist „Maranatha” din Cluj-Napoca arată câtă putere poate da empatia atunci când un copil curajos are nevoie cel mai mult.
Atmosferă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


