EVENIMENT
Simona Halep s-a calificat în optimi, la turneul de la Madrid

Victorie surprinzător de categorică a Simonei Halep în fața favoritei numărul doi, spaniola Paula Badosa, la masters-ul de tenis feminin de la Madrid. Fostul număr unu mondial a trecut de actuala ocupantă a poziției secunde, pentru a se califica în optimile de finală ale competiției.
Simona Halep a avut nevoie de o oră și 14 minute pentru a câștiga meciul din turul 2, cu 6-3, 6-1.
După un prim set mai echilibrat, în care cele două au mers cap la cap până la 3-3, Simona Halep a câștigat 8 game-uri consecutive, ducând setul doi la 5-0.
Badosa a salvat apoi 5 mingi de meci, câștigând și un ultim game, înainte ca Halep să închidă meciul și să își asigure prezența în turul 3.
În optimile de finală, Simona Halep o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Coco Gauff și Yulia Putintseva.
Pentru calificarea în turul 3, Halep va primi un premiu de 90.745 euro și 120 puncte WTA.
(sursa: Mediafax)
Știrile Romania24.ro pot fi urmărite și pe Google News

Un document intern al Consiliului Național de Securitate (NSC) al SUA, obținut recent de jurnalistul Daniel Lippman, dezvăluie că decizia administrației Trump de a elimina România din Programul Visa Waiver a fost influențată nu doar de motive de securitate a frontierelor.
Decizia a fost influențată și de preocupări legate de respectarea normelor democratice, scrie Politico.
Memorandumul reuniunii comitetului de coordonare a politicilor NSC din 14 martie indică faptul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Percheziții derulate de Poliția Alba în Argeș: doi tineri au oferit spre vânzare online, ilegal, materiale pentru Bacalaureat

Polițiștii din Alba au făcut percheziții în Pitești (Argeș), la domiciliile unor tineri care ar fi oferit spre vânzare online, ilegal, materiale pentru examenul de Bacalaureat. Cei doi sunt cercetați pentru distrbuire de mărfuri pirat.
Potrivit IPJ Alba, joi, 15 mai , polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Alba, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, au efectuat două percheziții domiciliare, pe raza municipiului Pitești,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Scădere a numărului de tranzacții imobiliare în aprilie. Alba, pe locul 2 în topul județelor cu cele mai puține imobile vândute

Scădere a numărului de tranzacții imobiliare în aprilie. Datele oficiale ale Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) relevă o reducere considerabilă a numărului de tranzacții imobiliare în luna aprilie 2025 comparativ cu luna anterioară. Incertitudinile economice și apropierea alegerilor prezidențiale se numără printre factori care au influențat această tendință negativă pe piața imobiliară din România.
Județul Alba se află pe locul al doilea…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Într-un context în care ceea ce în secolul trecut părea de domeniul fantasticului este astăzi (din ce în ce mai aproape de) realitate, Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF), care va avea loc în perioada 13 – 22 iunie la Cluj-Napoca, nu doar că propune o retrospectivă trasă la temă, ci îndrăznește și să imagineze un viitor dominat de tehnologie.
Progresele în materie și erupția Inteligenței Artificiale în absolut toate domeniile au, cu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro