EVENIMENT
Simona Halep scapă de suspendare deocamdată. Proba pe care o așteaptă Federația Română de Tenis înainte să ia decizia

Veste bună pentru fanii Simonei Halep! Președintele Federației Române de Tenis a anunțat duminică, 23 octombrie, că nu o va suspenda pe celebra jucătoare de tenis. În plus, George Cosac se declară convins că fostul lider mondial nu ar fi apelat la vreo substanță interzisă pentru a-si îmbunătați performanțele fizice!
Președintele Federației Române de Tenis, prima reacție după ce Simona Halep a fost prinsă dopată
George Cosac, președintele Federației Române de Tenis, a reacționat, astăzi, după ce Simona Halep a fost anunțată oficial că a picat un test anti-doping la US Open 2022.
Oficialul crede cu tărie în nevinovăția sportivei noastre și susține că nu crede sub nicio formă că fostul lider mondial ar fi luat vreodată o substanță interzisă cu bună știință.
„Departe de mine gândul că…
Citește mai mult pe impact.ro
EVENIMENT
Proiect legislativ care incriminează avortul, depus la Senat de doi deputați aleși pe listele POT. IICCMER: „practici comuniste”

Proiect legislativ care incriminează avortul, depus la Senat de doi deputați aleși pe listele POT. Doi parlamentari aleși pe listele POT cer să fie incriminat avortul. O inițiativă legislativă în acest sens a fost depusă recent la Senat.
Proiectul este criticat dur de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului, care susține că inițiativa este una de revenire la abordarea de tip comunist și aceasta „amintește de Decretul 770 a dictatorului Nicolae Ceaușescu”.
Citește mai mult pe Alba24.ro

Dezvoltarea economică continuă a municipiului Sebeș a dus la extinderea spațiilor de locuit precum și a zonelor industriale, astfel că în peisajul urban și-au făcut apariția noi străzi, pentru care a fost necesară achiziția de plăcuțe cu nume de străzi.
Serviciul Public de Administrarea Patrimoniului Sebeș, în calitatea sa de administrator al domeniului public, are obligația de a găsi soluții eficiente pentru o cât mai bună organizare și eficientizare a acestuia.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Restricții de circulație în centrul Clujului, duminică, 21 septembrie. Ce străzi vor fi închise

Primăria Cluj-Napoca anunță restricții de circulație în zona centrală a orașului duminică, 21 septembrie 2025.
Străzile din centru vor fi închise pentru mai multe ore cu ocazia desfășurării evenimentului sportiv „Crosul Companiilor”.
Restricții de circulație la Cluj-Napoca
Circulația rutieră va fi închisă duminică între orele 7.00 și 11.00 pe traseul Piața Unirii – strada Napoca – strada…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Sebastian Onac, fondatorul Campusului Medical Maria Beatrice din Alba Iulia, candidează în campania ”Omul Anului” realizată de TVR

Sebastian Onac fondatorul Campusului Medical Maria Beatrice din Alba Iulia candidează în campania ”Omul Anului” realizată de TVR, Televiziunea Română.
Este vorba despre o campanie care aduce în fața publicului oameni din societate, care au făcut ceva pentru comunitatea din care fac parte.
Săptămânal în atenția publicului intră două persoane din comunitate. Primii 5 clasați se vor califica pentru finală. De asemenea în finală vor ajunge și cei propuși de către…
Citește mai mult pe Alba24.ro