EVENIMENT
Simona Halep vine cu vești bune de la WTA 250
Jucătoarea română de tenis Simona Halep (20 WTA, favorită nr. 2) s-a calificat luni în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Birmingham (Anglia), dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, după ce a trecut în două seturi, 6-1, 6-4, de ucraineanca Lesia Ţurenko (116 WTA) venită din calificări.
Halep a avut nevoie de doar o oră şi 20 de minute pentru a-şi adjudeca victoria, ea reuşind 4 aşi şi comiţând două duble greşeli, adversara sa având doar un as şi făcând o singură dublă greşeală.
În runda următoare, Halep o va înfrunta pe britanica Harriet Dart (106 WTA), beneficiara unui wild card, care a eliminat-o pe columbianca Maria Camila Osorio (61 WTA), cu 6-2, 6-0. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în 2020, la Australian Open, când s-a impus sportiva română, cu 6-2, 6-4.
Tot luni seara, Gabriela Ruse (55 WTA) va juca împotriva chinezoaicei Qiang Wang (146 WTA).
Simona Halep vine cu vești bune de la WTA 250: Alte rezultate de luni
Aleksandra Krunic (Serbia) - Petra Martic (Croaţia) 6-4, 7-6 (8/6)
Lauren Davis (SUA) - Kaja Juvan (Slovenia) 7-6 (7/2), 7-6 (7/5)
Donna Vekic (Croaţia) - Coco Vandeweghe (SUA) 6-4, 6-4.
Agerpres
Un incendiu a izbucnit marți dimineața în municipiul Blaj. Focul a cuprins acoperișul unei locuințe aflată pe strada Plopilor.
Potrivit ISU Alba, Stația de pompieri Blaj a intervenit pentru stingerea unui incendiu în municipiul Blaj, strada Plopilor.
Incendiul a cuprins acoperișul unei locuințe, pe o suprafață de aproximativ 25 mp.


Pompierii au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
La scurt timp după sosirea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ce înseamnă pentru un angajat faptul că prima zi de concediu medical nu se mai plătește. Măsura, în vigoare de la 1 februarie
Ce înseamnă pentru un angajat că prima zi de concediu medical nu se mai plătește: sunt mai multe aspecte de discutat pe acest subiect. Dincolo de faptul că angajatul pierde o zi de plată, anumite categorii de pacienți au de suferit într-un mod la care Guvernul nu pare a se fi gândit.
Reamintim că de la 1 februarie 2026, prima zi de concediu medical nu mai este plătită: indemnizația se va calcula „prin diminuarea cu o zi” pentru certificatele eliberate în perioada 1 februarie...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vremea la Cluj, marți, 3 februarie. Temperaturile în orașe și municipii și în comunele limitrofe municipiului Cluj-Napoca
Meteorologii anunță pentru marți, 3 februarie, temperaturi scăzute și cer variabil în județul Cluj, inclusiv la Cluj-Napoca.
Locuitorii sunt sfătuiți să se echipeze adecvat și să circule cu prudență, mai ales dimineața și seara, când există risc de polei pe drumuri.
Temperaturi și condiții meteo pe zone
La Cluj-Napoca, temperatura va fi de 4°C, iar minima în jur de -3°C. De asemenea, va fi cer...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Senatorii care nu vor participa fizic la ședințele din Parlament vor fi sancționați. Decizia a fost anunțată de președintele Senatului, Mircea Abrudean.
Potrivit acestuia, este o decizie a conducerii Camerei superioare ca ședințele de plen să se desfășoare din această sesiune cu prezența fizică a senatorilor. Cei care nu vor participa vor fi considerați absenți și vor fi sancționați conform regulamentului.
”Este o decizie a Biroului Permanent de a avea prezență fizică...
Citește mai mult pe Alba24.ro
